Tove Ditlevsen

Tove Ditlevsen urodziła się 14 grudnia 1917 roku w Kopenhadze, w Danii, a zmarła 7 marca 1976 roku również w Kopenhadze. To duńska poetka i prozaiczka, wychowana w ubogiej dzielnicy. Tove Ditlevsen zaczęła pisać wiersze, gdy miała 10 lat. Trudne relacje z rodziną pozostawiły piętno w jej psychice, jak również ukształtowały późniejszą twórczość poetycką.

Tove Ditlevsen– pisarka i poetka


W bardzo bogatym dorobku literackim Tove Ditlevsen znajdują się wiersze. Debiutem był „Barn o Matce”. Opublikowany w 1937 roku w magazynie Vild Hvede. Ponadto dwa lata później ukazał się jej pierwszy bardzo dobrze przyjęty przez krytyków tomik poetycki „Pigesint”. Ponadto, debiutem prozatorskim Tove Ditlevsen była wydana w 1941 roku powieść „Man gjorde et Barn Fortræd”. Rozgłos przyniósł twórczyni, utrzymany w tradycyjnej konwencji poetyckiej, tomik „Blinkende Lygter”.

Tove Ditlevsen– propagatorka feminizmu


Tove Ditlevsen prowadziła rubrykę porad osobistych w tygodniku Familie Journalen. Ponadto, udzielała się także na łamach innych czasopism. W 1956 roku Ditlevsen została laureatką Złotych Laurów w zbiorze esejów „Flugen fra opvasken beatlessen”, wyprzedziła ruchy feministyczne, nawołując kobiety do wyzwolenia się z narzuconych Im wcześniej ról społecznych. Twórczość Tove Ditlevsen ukazuje brutalnie szczere wspomnienia, a także skupia się na nieprawidłowych relacjach rodzinnych. Samobójcza śmierć pisarki i poetki była między innymi konsekwencją wieloletniego uzależnienia od leków.

Lista książek: Tove Ditlevsen

28,64 zł 28,64 zł - najniższa cena 49,90 zł - cena detaliczna

44,90 zł 25,82 zł - najniższa cena 44,90 zł - cena detaliczna

Trylogia kopenhaska - Tove Ditlevsen | mała okładka
-43 %

Trylogia kopenhaska

Tove Ditlevsen

28,06 zł 28,06 zł - najniższa cena 48,90 zł - cena detaliczna