Córka Stalina - Rosemary Sullivan | okładka
Znak Horyzont

Córka Stalina Rosemary Sullivan

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2017-02-27

ISBN: 978-83-240-4183-1
EAN: 9788324041831
Liczba stron: 656
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Format: 135x210mm
Cena katalogowa: 49,90 zł
Tłumaczenie: Miłosz Wojtyna
Rok wydania: 2017

49,90 zł 33,93 zł

Produkt niedostępny

Opis

Poznaj pasjonujący portret Swietłany Alliłujewy – córki Józefa Stalina

Jesteś córką Stalina. Jesteś więc martwa za życia. Twoje życie dobiegło już końca. Nie żyjesz własnym życiem ani żadnym innym. Istniejesz tylko jako dodatek do pewnego nazwiska.

Swietłana AlliłujewaStalin kochał tylko ją. Ta miłość jednak nie mogła przynieść nikomu szczęścia. Choć Swietłana dorastała w złotej klatce kremlowskich pałaców i traktowano ją jak księżniczkę, jej losy naznaczone były tragedią. Osaczona przez ojca i totalitarny system, musiała podporządkować swoje życie regułom okrutnego reżimu. Jej matka popełniła samobójstwo, ukochany trafił do gułagu, członkowie rodziny i przyjaciele znikali w tajemniczych okolicznościach. Chociaż pragnęła tylko miłości i akceptacji, po kolei traciła tych, których kochała. Uporczywie szukając własnego miejsca w świecie, postanowiła poświęcić wszystko, by uwolnić się od widma Stalina.

Rosemary Sullivan przedstawia pasjonujący portret Swietłany Alliłujewej: kobiety, która by walczyć o swoje szczęście, przeciwstawiła się najpotężniejszemu człowiekowi świata – własnemu ojcu.

Ewa Stachniak, autorka Cesarzowej Nocy i Katarzyny Wielkiej

Córka Stalina, biografia Swietłany Alliłujewej, oparta na wnikliwych badaniach i wywiadach z żyjącymi jeszcze świadkami historii, wciąga jak dramatyczna powieść pełna zaskakujących zwrotów akcji. Wychowana na Kremlu, w twierdzy carów, Swietłana powtarzała często, że wolałaby być córką cieśli, ale „rodziców się nie wybiera.” Świadoma zbrodni ojca, których ofiarami padały także osoby jej najbliższe, córka Stanina całe życie desperacko starała się wyzwolić z ojcowskiego uścisku.
Rosemary Sullivan pisze z głęboką empatią, wrażliwością i subtelnością. Jest biografem najwyższej klasy.

Magdalena Kordel, autorka bestsellerów takich jak: Anioł do wynajęcia i Uroczysko

Polityczne intrygi, przeszłość, która kształtuje teraźniejszość, paraliżujący, wszechobecny strach i ogromna wola walki. To wszystko sprawia, że opowieść o życiu Swietłany, córki Stalina, czyta się z zapartym tchem.

Ciekawostki historyczne

Ich ojcowie nie byli klasycznymi wzorami do naśladowania. Władzę utrzymywali przemocą. Więzili, torturowali i zabijali swoich politycznych przeciwników. Fortuny zbijali, zagarniając państwowy majątek. Ale one i tak chciały pójść w ich ślady… O kim mowa? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Miał na rękach krew milionów. Wszyscy bali się przy nim o życie. A jak traktował własne dzieci? Był tyranem czy kochającym tatusiem? Wspierał swoich potomków, a może… rzucał im kłody pod nogi? Jedno jest pewne: o normalnym dzieciństwie Jakow, Wasilij i Swietłana mogli tylko pomarzyć. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Ciągły strach, upokorzenia i nieustające pasmo katastrof. Młodość tej radzieckiej dziedziczki wcale nie przypominała bajki. W końcu jednak i ona poznała swojego księcia… Tyle tylko, że na drodze do szczęśliwego zakończenia stanął bezwzględny komunistyczny system. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

W młodości żyli jak królowie. Mieli floty luksusowych samochodów, a na ich prywatnych koncertach występowały największe gwiazdy. Ale szczęśliwe dzieciństwo synów i córek dyktatorów trwało tylko tak długo, jak władza ich ojców. I kończyło się równie tragicznie. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

W niezbyt złotej klatce

2019-02-06
Wychowana na Kremlu komunistyczna księżniczka. Rozkapryszona królewna. Swietłana Alliłujewa. Córka jednego z największych zbrodniarzy dwudziestego wieku. Córka Stalina. Córka. Dziewczynka. Kobieta. Matka.

Jak opisać kogoś, kogo zna cały świat? Kogoś, kto musi pozbyć się swojego nazwiska, bo ciągnie się za nim jak cień? Kogoś kto nie jest oceniany za swoje czyny, charakter i osiągnięcia, ale za to, kim był jego ojciec?

Rosemary Sullivan całkiem dobrze podołała zadaniu przedstawienia niezwykle burzliwych losów Swietłany Alliłujewej. Znakomicie oddała klimat Kremla w czasie dzieciństwa i młodości Swietłany, sielskie życie dziecka przeplatane terrorem, sekretami i nieustającym strachem o siebie i najbliższych. Czytelnik, nawet niezbyt obeznany z najnowszą historią jest w stanie wyobrazić sobie narastające napięcie, strach, rozpacz i nadzieję, która przez cały czas kierowała krokami Swietłany, kobiety która wierzyła w wolność, miłość i Amerykę i którą ta wiara doprowadziła niemal do klęski.

Wspaniała książka, poruszająca, wciągająca nie pozwalająca odstawić się na półkę

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.