Lwowskie puchacze. Wspomnienia lotnika - Jerzy Damsz  | okładka
Znak

Lwowskie puchacze. Wspomnienia lotnika Jerzy Damsz

Oprawa twarda
ISBN: 978-83-240-1151-3
EAN: 9788324011513
Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski
Liczba stron: 576
Wydawnictwo: Znak
Format: 136x205
Cena katalogowa: 44,90 zł

44,90 zł 30,53 zł

Produkt niedostępny

Opis

Wspomnienia dowódcy dywizjonu 307 - wciągająca, opowiedziana ze swadą i humorem historia życia lotnika i wynalazcy.
„Bądź ostrożny, lataj nisko i powoli” - taką radę usłyszał od babci młody Jerzy Damsz, gdy ta dowiedziała się, że wnuk ma zamiar latać szybowcem. Ani ona, ani on nie mogli wiedzieć, że za kilka lat Damsz będzie dowódcą 307 Dywizjonu Nocnych Myśliwców zwanego „Lwowskimi Puchaczami”. Jerzy Damsz opowiada o swojej młodości i nauce latania, wybuchu II wojny światowej, walkach w czasie Bitwy o Anglię i późniejszych losach. Lwowskie puchacze uwodzą zarówno błyskotliwym stylem okraszonej anegdotami opowieści, jak i bogactwem zawartych w niej informacji. Czytelnik może dowiedzieć się z niej m.in. jak radar zmienił współczesne lotnictwo i jakie zagrożenia czyhają na pilota lecącego nocą. Przeczytaj recenzję na portalu konflikty.pl

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

W powietrzu i na ziemi

2010-02-12
Autor (1911-1987) był lotnikiem, uczestnikiem Bitwy o Anglię i ostatnim dowódcą 307. Dywizjonu Nocnych Myśliwców, a także znakomitym inżynierem, który m.in. zaprojektował układ chłodzący w sondzie Voyager i sportowcem. Żył intensywnie i umiał to we wspomnieniach opisać. Do licznych jego talentów można dodać i talent literacki. Pamiętniki przygotowała do publikacji żona, która była pierwszą Polką, a w ogóle czwartą kobietą, która samotnie przepłynęła Atlantyk. Można powiedzieć, że w tym małżeństwie spotkały się nielada osobowości.

Przywracanie pamięci o bohaterach

2009-06-15
Mało kto wie, że hasło "Semper fidelis" jest częścią herbu Lwowa. Jeszcze mniej osób wie, że ten sam tekst jest w herbie Exeter - miasta, gdzie zostały sformowane pierwsze polskie dywizjony lotnicze walczące w Bitwie o Anglię. To tylko jedna z ciekawostek, jakie znaleźć możemy w książce Jerzego Damsza "Lwowskie Puchacze".

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.