Nieobecne miasto - Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa | okładka
Czarne

Nieobecne miasto Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-08-09

ISBN: 978-83-8049-332-2
EAN: 9788380493322
Liczba stron: 152
Wydawnictwo: Czarne
Format: 165×240mm
Cena katalogowa: 49,90 zł
Rok wydania: 2016

49,90 zł 29,50 zł

Oszczędzasz 20,40 zł
-41 %
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!

 Bezpieczne zakupy

Opis

To nietypowy przewodnik. Nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci. Pokazuje trzy wymiary Zakopanego, które dotąd traktowano po macoszemu albo pomijano wstydliwym milczeniem. Bo Zakopane nie byłoby takie, jakie jest, bez ciężkiej pracy i wysiłku licznych przybyłych i osiadłych tu ceprów, bez wielu sanatoriów i zaludniających je tysięcy gruźlików, i wreszcie bez społeczności zakopiańskich Żydów, którzy podczas drugiej wojny światowej podzielili los pobratymców w całej Europie.

“Jesteśmy przekonani, że Zakopane można spotkać inaczej. W niespiesznej wędrówce, poświęcając więcej uwagi miejscom niby znanym i tym zgoła pospolitym, pamiętając przy tym, że nasza wiedza – osobliwie o przestrzeniach kulturowo istotnych – zawsze jest zmityzowana, co nie znaczy nieprawdziwa, jednostronna wszak i upraszczająca.
Miniprzewodnik, który tutaj przedstawiamy, to zachęta do tego rodzaju spacerów. Po przestrzeni i czasie. W materii miasta wypatrujemy ludzi i ich nieoczywistych historii, a zjawiska i procesy uobecniają się nam w architektonicznym zamęcie i urbanistycznym nieporządku. Nawet brak, nieobecność stają się ciekawe, gdy jesteśmy w stanie zwrócić na nie uwagę i myśleć o ich znaczeniu. Czy przydaje to Zakopanemu urody? Pewnie nie. Czyni je niemniej miejscem ciekawszym, mniej banalnym. Nasi nieoczywiści przewodnicy: ceprzy, gruźlicy i Żydzi, pozwalają nam ćwiczyć wyobraźnię, praktykować pamięć i, tropiąc ślady, uczyć się uważności”.

Fragment wstępuPartner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Z czym kojarzy nam się Zakopane?

2016-07-19
Działy podróżnicze w księgarniach coraz bardziej się rozrastają. Pojawia się coraz więcej przewodników, książek dotyczących podróżowania, czyli gdzie, kiedy, co, jak i dlaczego. W tym momencie każdy może kupić książkę, której autor bądź autorka, prezentuje różne sposoby na podróżowanie w ciekawe, czasem egzotyczne miejsce i do tego tanio. Bardzo podoba mi się ta moda. Bardzo lubię odwiedzać nowe miejsca, ale niestety, finanse nie pozwalają mi na to zbyt często. Takie przewodniki każdemu się przydadzą.

Zakopane. Krótki przewodnich po miejscach nieznanych

2016-07-05
Kuba Szpilka, Piotr Mazik oraz Maciej Krupa, razem stworzyli książkę zatytułowaną „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem". Piotr Mazik to z wykształcenia historyk sztuki, pracuje jako tatrzański przewodnik. Maciej Krupa zajmuje się etnologią oraz również jest tatrzańskim przewodnikiem. Kuba Szpilka, Piotr Mazik i Maciej Krupa razem założyli Fundację „Zakopiańczycy. W Poszukiwaniu tożsamości". W ramach działalności fundacji powstała właśnie książka „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem".

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.