Opowieści chłodnego morza - Paweł Huelle  | okładka
Znak

Opowieści chłodnego morza Paweł Huelle

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2008-09-11

ISBN: 978-83-240-1031-8
EAN: 9788324010318
Opracowanie graficzne: Przemysław Dębowski
Liczba stron: 208
Wydawnictwo: Znak
Format: 126x205mm
Cena katalogowa: 29,00 zł

29,00 zł 19,72 zł

Produkt niedostępny

Opis

Najnowszy tom opowiadań Pawła Huellego to nietypowa saga nadmorska, której bohaterowie dążą do odnalezienia prawdy. Jedni poszukują jej w księdze przemian, inni w księdze spisanej w uniwersalnym języku albo w tym, co drzemie pod powierzchnią wspomnień. Każdy z nich, naznaczony samotnością, odbywa najważniejszą podróż w życiu, która przybliża ich do ich własnej prawdy, do źródła, w którym wszystko ma swój początek.
Chłodny, surowy klimat i wysmakowany styl tej prozy przenosi nas w świat wyobraźni ludzi północy, gdzie człowiek, piasek i morze stają się historią o pamięci, tożsamości i prapoczątku.
Opowieści chłodnego morza to forma dialogu pomiędzy autorem a różnymi wersjami mitu północy. Bogactwo odwołań i aluzji w nadmorskich historiach spina klamra, którą stanowią publikowane już opowiadanie Mimesis i jego narracyjne odbicie zamykające zbiór Pierwsze lato.
Przeczytaj recenzję na stronach kulturalnytorun.pl
Przeczytaj reccenzję na blogu krytycznymokiem
Patroni medialni 

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Subtelna nostalgia

2009-11-12

Najnowszą książkę Pawła Huellego wypełnia jedenaście opowiadań, z których pierwsze i ostatnie były publikowane już wcześniej. Utwory te są pod wieloma względami dość zróżnicowane, lecz łączy je kilka przewijających się przez całość zbioru motywów. Wydaje się, że dwa najważniejsze to przestrzeń, czyli tytułowe morze, a chyba nawet bardziej nadmorskie okolice, w których rozgrywają się opowiadana zdarzenia, oraz motyw Księgi. Pisarz, konstruując legendę nadmorskiego regionu, prezentuje nam historie, które - choć pozornie ze sobą nie są powiązane - tworzą rozdziały jednej życiowej księgi o sensie życia, nadawanym właśnie przez słowa ksiąg, i istocie człowieczeństwa.

Jak fale uderzające o brzeg

2009-09-29
Czym są fale uderzające o brzeg? Kłębiącą się wodą i pianą, szumem, słonością wiatru... Poezją? A ileż poezji jest w tłumach turystów smażących się na plaży w Sopocie, w upalne, lipcowe popołudnie? Niech każdy sam odpowie. Nie wystarczą bowiem morskie fale i wiatr od morza, aby powstała niezwykła opowieść, której magia niepostrzeżenie przeniknie do naszej rzeczywistości i najzwyklejsze przedmioty zmieni w złoto.

Księga w księdze

2009-05-14
"Słowo księga. Odnajdywana, lecz stale zagubiona, jak gdyby była wszędzie i równocześnie nigdzie" (s. 92), to motyw przewodni nowej książki Pawła Huellego: Opowieści chłodnego morza, będącej zbiorem jedenastu opowiadań. Księga wprowadza ład, stanowi punkt odniesienia dla ludzi różnych czasów, kultur i religii.

Zanurzyć się w przeszłości

2009-03-10
Zbiór opowiadań Pawła Huellego pozwala czytelnikowi przenieść się w czasie i przestrzeni, choć z pewnością nie jest to pozycja z kategorii science fiction. Zamieszczone w tomie historie, to powroty do miejsca - tytułowego morza - i przeszłości - przeszłości poszczególnych bohaterów, jak i całych kultur.

Dotrzeć do sedna tajemnicy

2008-10-08
Tytułowym chłodnym morzem jest Bałtyk. Inaczej być nie może, wszak Paweł Huelle swoim życiem i twórczością związany jest z Gdańskiem. Wprawdzie każde z jedenastu opowiadań stanowi samodzielną całość, to jednak ich bohaterowie mniej lub bardziej związani są z morzem, nadmorskim piaskiem i roślinnością, wydmami, zachmurzonym niebem i wreszcie nadmorskimi nastrojami.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.