Porzucone sutanny. Opowieści byłych księży - Piotr Dzedzej  | okładka
Znak

Porzucone sutanny. Opowieści byłych księży Piotr Dzedzej

Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2007-09-21

ISBN: 978-83-240-0875-9

EAN: 9788324008759

Opracowanie graficzne: Przemysław Dębowski

Liczba stron: 176

Wydawnictwo: Znak

Format: 124 x 195 mm

Cena katalogowa: 27,00 zł

27,00 zł 18,36 zł


Opis

Jest to zbiór ponad dwudziestu rozmów przeprowadzonych przez księdza, który pewnego dnia poczuł, że nie może zamykać oczu na losy ludzi odsądzanych przez jego własne środowisko od czci i wiary: byłych księży i zakonników. Z trudem docierał do kolejnych mężczyzn, których życie niejednokrotnie okazywało się przedziwną drogą w poszukiwaniu własnego powołania, drogą krętą, czasem mroczną i rzadko kończącą się wyjściem na otwartą przestrzeń, nie zawsze prowadzącą do spełnienia. Wywiady z nimi nie miały na celu zdobycia materiału do sensacyjnej książki, lecz zwrócenie uwagi na miejsce, jakie w społeczeństwie i Kościele zajmują ci, którzy porzucili kapłaństwo. Te poruszające, czasem wręcz wstrząsające historie pokazują, że większość takich osób nie odnajduje się w życiu, nie odnosi sukcesu, z trudem wraca do życia w świeckim społeczeństwie. Są jednak także przykłady krzepiące, będące dowodem na to, że także po odejściu z kapłaństwa życie w zgodzie z Bogiem, samym sobą, Kościołem i bezpośrednim otoczeniem jest możliwe.

Jednym z kluczowych wątków wracających nieuchronnie w każdej rozmowie jest kwestia celibatu. Dlatego wywiady księdza Dzedzeja są także głosem w toczącej się w Kościele i społeczeństwie debacie o bezżenności duchownych. Dzięki temu, że mężczyźni, wypowiadają się w nich zupełnie szczerze (ośmiela ich anonimowy charakter wypowiedzi i rozmówca, który jest księdzem), jest to głos niezwykle ważny. Ale nie jest on wcale aż tak jednoznaczny, jak można by się spodziewać: przeżywanie samotności, płciowości, pragnienia ojcostwa może być bowiem bardzo różne.

Książka wciąga, jej lektura zaś z pewnością pomoże czytelnikowi mocno zrewidować obiegowy pogląd na temat tego, czym jest zdrada powołania, a czym wierność wobec niego. Albo przynajmniej zastanowić się nad losem tych, którzy dokonali w swym życiu wyboru zmieniającego dosłownie wszystko - i to dokonali go co najmniej dwukrotnie.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Łatwo jest krytykować

2009-05-14
W ostatnim czasie kilku katolickich księży "porzuciło sutanny" - jak nosi tytuł. Książka "Porzucone sutanny" to tak naprawdę zapis rozmów z "byłymi". Te historie pokazują, że prawie wszyscy byli księża nie odnoszą sukcesu, raczej porażkę. Byli w stanie duchownym, a teraz muszą się przestawić na stan świecki. Zaczynają wszystko od nowa.

...dla dobra wspólnoty parafialnej

2008-10-08
Myślą cofam się 12 lat wstecz. Jest niedzielne, marcowe przedpołudnie. Podczas mszy świętej z ust 14 młodych ludzi wstępujących w szeregi ministranckie padają słowa przysięgi, które kończą się słowami: i dla dobra wspólnoty parafialnej. Jest wiosenny dzień roku 2007. Lokalna prasa donosi o zatrzymaniu kapłana podejrzanego o pedofilię - osobę znaną mi od wielu lat.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.