Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit - Suki Kim | okładka
Znak literanova

Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit Suki Kim

Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-06-15

ISBN: 978-83-240-2744-6

Tytuł oryginalny: Without You, There Is No Us. My tme with the sons of North Korea's elite

Liczba stron: 336

Wydawnictwo: Znak literanova

Format: 144x205

Cena katalogowa: 37,90 zł

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska

Zajrzyj do środka

37,90 zł 25,77 zł

Oszczędzasz 12,13 zł
-32 %
Wyślemy w ciągu 24h

Opis

Codzienność ludzi mieszkających w kraju, w którym ziścił się najgorszy Orwellowski koszmar

Gdy będziesz wychodziła na zajęcia, załóż marynarkę i spódniczkę. Dżinsy są zabronione! Unikaj biżuterii. Nie wolno ci posiadać zagranicznych magazynów ani książek, chyba że wcześniej zostały zaakceptowane. Uważaj na to, co mówisz. Jeśli ktoś zapyta cię o polityczną sprawę, odpowiedz tylko: „Nie wiem” i zakończ szybko rozmowę. Nie porównuj otaczającej rzeczywistości do tej z twojego rodzinnego kraju – może to zostać uznane za krytykę. Podczas wyjazdów zabronione jest rozmawianie i wspólne jedzenie posiłków z miejscowymi.

Mieszkanie w Pjonjgangu jest jak życie w akwarium. Cokolwiek powiesz i cokolwiek zrobisz, zostanie usłyszane i dostrzeżone.

Takie wskazówki otrzymała Suki Kim przed swoim wyjazdem do stolicy Korei Północnej, gdzie uczyła angielskiego dzieci wysoko postawionych dygnitarzy partyjnych. Żyjąc w absurdalnym i przerażającym świecie komunistycznego terroru miała okazję poznać mentalność młodych Koreańczyków i ich sposób rozumienia świata, wykrzywiony przez propagandę państwową. Przekonała się, jak wygląda codzienność ludzi mieszkających w kraju, w którym ziścił się najgorszy Orwellowski koszmar.

Polecane bestsellery

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Pozdrowienia z ostatniego reżimu świata

2019-01-31 Kim Suki podjęła naprawdę trudnego zadania, a mianowicie zbierała informacje na temat Korei Północnej. Kłamstwa, przymus i groźba śmierci codziennie towarzyszyły autorce podczas pracy na uniwersytecie dla uczniów z elitarnych rodzin. Emocjonująca, prawdziwa i ciekawa, trochę depresyjna, ale nadal warta przeczytania.

"Bez ciebie nie ma nas"

2016-06-02 Ostatni taki reżim. Korea Północna - kraj mający najprężniejszą gospodarkę, najchlubniejszą historię, najbardziej efektywny system edukacji, największy PKB, najszczęśliwszych obywateli, a przede wszystkim - najznakomitszego przywódcę. Kraj zakłamania, fałszu, zacofania, izolacji, pozorów. Kraj kultu jednostki. Ostatnia dyktatura totalitarna, do której wstęp mają nieliczni i z której dla zwykłych ludzi nie ma wyjścia.

Godna uwagi

2016-02-24 Podchodziłam do tej książki z pewnym sceptycyzmem. Wszyscy wiemy jaki reżim panuje w Korei Północnej. Jednak lektura tej pozycji wprawiła mnie w osłupienie. Autorka, Suki Kim, Amerykanka koreańskiego pochodzenia zostaje nauczycielką języka angielskiego w szkole w Pjongjangu. Autorka naucza dzieci z wyższych sfer. Idąc tym tokiem wyobrażamy sobie dzieci z innych państw, które należą do elit - stać ich na najlepsze ubrania, telefony, gadżety. Młodzież w Korei Północnej nie ma pojęcia na temat dzisiejszej technologii. Nie są modnie ubrani. Ba! Jeansy w Korei Północnej są towarem niedostępnym, gdyż uważane są za zbyt amerykańskie. Nie mają pojęcia kim jest założyciel Facebooka, mają okrojony dostęp do Internetu. Wiedzą kim jest Harry Potter, jednak nie oglądali żadnej części filmu, nie wspominając o książce. Są głodni wiedzy ze świata zewnętrznego, jednocześnie nie dopuszczając do myśli, że tam jest ten inny świat - świat w którym język koreański wcale nie jest językiem urzędowym, gdzie panująinne zwyczaje. Warto zwrócić uwagę na tę pozycję, ponieważ ukazuje - w pigułce - jak wygląda życie i codzienność w Korei Północnej.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.