Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit - Suki Kim | okładka
Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-06-15

ISBN: 978-83-240-2744-6
EAN: 9788324027446
Tytuł oryginalny: Without You, There Is No Us. My tme with the sons of North Korea's elite
Liczba stron: 336
Wydawnictwo: Znak literanova
Format: 144x205
Cena katalogowa: 37,90 zł
Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska

37,90 zł 25,77 zł

Produkt niedostępny

Opis

Codzienność ludzi mieszkających w kraju, w którym ziścił się najgorszy Orwellowski koszmar

Gdy będziesz wychodziła na zajęcia, załóż marynarkę i spódniczkę. Dżinsy są zabronione! Unikaj biżuterii. Nie wolno ci posiadać zagranicznych magazynów ani książek, chyba że wcześniej zostały zaakceptowane. Uważaj na to, co mówisz. Jeśli ktoś zapyta cię o polityczną sprawę, odpowiedz tylko: „Nie wiem” i zakończ szybko rozmowę. Nie porównuj otaczającej rzeczywistości do tej z twojego rodzinnego kraju – może to zostać uznane za krytykę. Podczas wyjazdów zabronione jest rozmawianie i wspólne jedzenie posiłków z miejscowymi.

Mieszkanie w Pjonjgangu jest jak życie w akwarium. Cokolwiek powiesz i cokolwiek zrobisz, zostanie usłyszane i dostrzeżone.

Takie wskazówki otrzymała Suki Kim przed swoim wyjazdem do stolicy Korei Północnej, gdzie uczyła angielskiego dzieci wysoko postawionych dygnitarzy partyjnych. Żyjąc w absurdalnym i przerażającym świecie komunistycznego terroru miała okazję poznać mentalność młodych Koreańczyków i ich sposób rozumienia świata, wykrzywiony przez propagandę państwową. Przekonała się, jak wygląda codzienność ludzi mieszkających w kraju, w którym ziścił się najgorszy Orwellowski koszmar.

Inni klienci sprawdzali również

39,90 zł

26,99 zł

49,99 zł

22,50 zł

Maybe Now. Maybe Not - Colleen Hoover | mała okładka
-33 %

Maybe Now. Maybe Not

Colleen Hoover

7.5 / 10 (2437 ocen)

39,99 zł

26,99 zł

Oddam ci słońce - Jandy Nelson | mała okładka
-33 %

Oddam ci słońce

Jandy Nelson

7.9 / 10 (2280 ocen)

39,99 zł

26,99 zł

49,99 zł

33,99 zł

Nowość
Niebieska godzina - Komunyakaa Yusef | mała okładka
-32 %

Niebieska godzina

Yusef Komunyakaa

44,90 zł

30,53 zł

Inne książki z tej kategorii

44,90 zł

20,21 zł

Zaginione złoto Hitlera - Bonek Tomasz | mała okładka
-33 %

Zaginione złoto Hitlera

Tomasz Bonek

6.6 / 10 (25 ocen)

39,99 zł

26,99 zł

44,99 zł

20,25 zł

Oświęcim. Czarna zima - Kącki Marcin | mała okładka
-32 %

Oświęcim. Czarna zima

Marcin Kącki

7.4 / 10 (313 ocen)

49,99 zł

33,99 zł

Bestseller

39,99 zł

26,99 zł

44,99 zł

30,59 zł

44,99 zł

30,59 zł

42,99 zł

29,23 zł

49,99 zł

33,99 zł

Nowość

49,99 zł

33,99 zł

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Pozdrowienia z ostatniego reżimu świata

2019-01-31
Kim Suki podjęła naprawdę trudnego zadania, a mianowicie zbierała informacje na temat Korei Północnej. Kłamstwa, przymus i groźba śmierci codziennie towarzyszyły autorce podczas pracy na uniwersytecie dla uczniów z elitarnych rodzin. Emocjonująca, prawdziwa i ciekawa, trochę depresyjna, ale nadal warta przeczytania.

"Bez ciebie nie ma nas"

2016-06-02
Ostatni taki reżim. Korea Północna - kraj mający najprężniejszą gospodarkę, najchlubniejszą historię, najbardziej efektywny system edukacji, największy PKB, najszczęśliwszych obywateli, a przede wszystkim - najznakomitszego przywódcę. Kraj zakłamania, fałszu, zacofania, izolacji, pozorów. Kraj kultu jednostki. Ostatnia dyktatura totalitarna, do której wstęp mają nieliczni i z której dla zwykłych ludzi nie ma wyjścia.

Godna uwagi

2016-02-24
Podchodziłam do tej książki z pewnym sceptycyzmem. Wszyscy wiemy jaki reżim panuje w Korei Północnej. Jednak lektura tej pozycji wprawiła mnie w osłupienie. Autorka, Suki Kim, Amerykanka koreańskiego pochodzenia zostaje nauczycielką języka angielskiego w szkole w Pjongjangu. Autorka naucza dzieci z wyższych sfer. Idąc tym tokiem wyobrażamy sobie dzieci z innych państw, które należą do elit - stać ich na najlepsze ubrania, telefony, gadżety. Młodzież w Korei Północnej nie ma pojęcia na temat dzisiejszej technologii. Nie są modnie ubrani. Ba! Jeansy w Korei Północnej są towarem niedostępnym, gdyż uważane są za zbyt amerykańskie. Nie mają pojęcia kim jest założyciel Facebooka, mają okrojony dostęp do Internetu. Wiedzą kim jest Harry Potter, jednak nie oglądali żadnej części filmu, nie wspominając o książce. Są głodni wiedzy ze świata zewnętrznego, jednocześnie nie dopuszczając do myśli, że tam jest ten inny świat - świat w którym język koreański wcale nie jest językiem urzędowym, gdzie panująinne zwyczaje. Warto zwrócić uwagę na tę pozycję, ponieważ ukazuje - w pigułce - jak wygląda życie i codzienność w Korei Północnej.

Korea przez dziurkę od klucza....

2016-02-23
Przewracając kolejne strony„Pozdrowień z Korei" Suki Kim będziesz zaskoczony. Mile zaskoczony. To tak jakbyś wreszcie mógł sam spojrzeć na zamknięty hermetyczny świat ostatniego komunistycznego mocarstwa jak przez dziurkę od klucza. Poznasz ten kraj i panujące w nim orwellowskie zasady z własnej perspektywy, a nie z suchych prasowych relacji czy opowieści z trzeciej ręki. Literatura faktu, wspomnienia, a może nawet trochę powieść. Wspomnienia o kraju, w którym się urodziła nie dawały autorce spokoju. Stąd jej podróż do Korei, choć podróż tę musiała odbyć pod inną tożsamością. Interesujące są wplecione fragmenty o historii państwa koreańskiego, o losach rodzin, które podział Korei rozdzielił na zawsze. Większość rodzin miała już nigdy się nie spotkać, bliscy sobie ludzie po latach umierali samotnie i w cierpieniu, nie mając u boku swoich najbliższych. Są to sprawy, które dla nas myślących po europejsku, są nadal trudne do zrozumienia. Sądzę, że "Pozdrowienia z Korei" w zamyśle autorki mają pomóc spojrzeć na mieszkańców Korei jak na osoby, z którymi można się utożsamić, których można zrozumieć, ktorymi można się zainteresować. Suki Kim często podkreśla, że nie można czekać na pozwolenie Korei Północnej, żeby opowiedzieć o Korei Północnej prawdę według Korei Północnej. I ta książka jest właśnie po to, aby przerwać to niekończące się oczekiwanie i ciszę.

Między pamiętnikiem a reportażem

2016-01-13
„Pozdrowienia z Korei" to kronika rocznego pobytu autorki Suki Kim w Korei Północnej. Uczyła tam języka angielskiego studentów pochodzących z tamtejszej elity. To że żyła tam na co dzień dało jej możliwość nie tylko poznania młodzieży, ale też poznania ich życia i sposobu na życie.

Godne polecenia

2016-01-13
Nie jestem wyjątkiem, który chłonie wszystko, co jest związane z Koreą Północną, w końcu jest to najbardziej tajemnicze miejsce na ziemi. Kiedy ukazała się książka Suki Kim, nie zastanawiałam się długo.

Super książka!

2016-01-11
„Pozdrowienia z Korei" to przesłana do nas bardziej obszerna karta podróżnicza. Autorka powieści przebywała rok w Korei Północnej, miała możliwość poznania mieszkańców, ich podejścia do życia, terroru, jaki panuje w ich świecie.

Wstrząsająca książka

2015-10-08
Przez dwa semestry uczyła dzieci północnokoreańskich elit, przyjęła zasady panujące w kraju Wielkiego Przywódcy, widziała jak wygląda życie młodych ludzi, którzy już na starcie skazani są na porażkę, wszechobecne kłamstwo, ubóstwo i paraliżujące uzależnienie od władzy. Przedstawiam Wam Suki Kim - autorkę książki „Pozdrowienia z Korei".

Zaginiony świat do którego nikt nie tęskni

2015-07-27
To nie jest książka „dobra" czy interesująca. Trudno bowiem taką nazwać książkę opisującą świat, chciałoby się napisać, zaginiony, który jednak ocalał i wciąż na obrzeżach świata istnieje. I to niedaleko nas, w południowej Azji. Graniczy z krainą Samsunga i Hyundaia. Lektura tej książki to nieustanne mimowolne współczucie dla mieszkańców Korei Północnej. Ludzi z zaginionego świata, ale takiego, do którego nikt z nas nie tęskni.

Korea zaklęta

2015-07-10
Wyobraź sobie świat, w którym studenci informatyki nie znają internetu. Wyobraź sobie, że nie możesz spędzić samotnie nawet minuty - zawsze jesteś obserwowany przez innych towarzyszy i podsłuchiwany.

Folwark 1984?

2015-07-10
Pierwszym skojarzeniem każdej niemal osoby, która bierze do ręki tę książkę jest „Rok 1984". Konotacja jak najbardziej słuszna, gdyż Orwell, budując wyimaginowany świat totalnej inwigilacji, czerpał wzorce z istniejących wówczas systemów totalitarnych. Takie systemy zaś, mają tę cechę, że zasady funkcjonowania zawsze pozostają te same.

Zaglądając za kurtynę

2015-07-10
Suki Kim, autorka książki „Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit", urodziła się i wychowała w Korei Południowej. W wieku trzynastu lat wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Od 2002 roku podróżowała kilkukrotnie do Korei Północnej jako reporterka. Kiedy dowiedziała się o Uniwersytecie Naukowo-Technicznym w Pjongjangu, na którym wykładają tylko cudzoziemcy, postanowiła złożyć tam podanie o pracę. Pomyślała, że może to być jedyna okazja, aby zajrzeć zza kurtynę.

Inny świat

2015-07-07
Korea Północna to kraj, który odciął się od reszty świata. Opuszczenie go jest praktycznie niemożliwe. Każde najmniejsze przewinienie jest surowo karane, obywatele są pod wieczną kontrolą. W tym kraju nie liczy się zdanie ludzi. Wszystko „kręci się" wokół przywódcy Kim Dzong Una, który traktowany jest jak bóg.

Naprawdę warto

2015-07-07
Nie jestem wyjątkiem, który chłonie wszystko, co jest związane z Koreą Północną. W końcu jest to najbardziej tajemnicze miejsce na Ziemi. Kiedy ukazała się książka Suki Kim, nie zastanawiałam się długo.

W izolacji

2015-07-06
Niewielu ludziom "z zewnątrz" dane jest poznać Koreę Północną od środka. Autorce się udało i postanowiła tą wiedzą podzielić się z czytelnikami. Notatki do książki musiała ukrywać na czterech pendrive'ach.

Niesamowita książka przenosząca nas w prawdziwy świat

2015-06-26
Książka nie jest łatwa ani też przyjemna. Jednak polecam ją każdemu, kto choć raz stwierdził, że życie w Polsce jest ciężkie. Autorka opisała wstrząsające relacje łączące obywateli ze swoim przywódcą. Dla nas, Europejczyków, taki standard życia i takie oddanie władzy jest zupełnie obce. Trudno wyobrazić sobie nas w sytuacji, w jakiej znajduje się większość Koreańczyków z Korei Północnej.

Bliżej Korei

2015-06-25
Korea Północna. Kraj, który odgrodził się od świata i zamknął swoich obywateli w czerech ścianach. Próba zdobycia jakichkolwiek informacji na temat życia w tamtym rejonie, to jak walenie głową w mur. Czasem tylko świat otrzyma zdjęcie, na którym wszyscy wychwalają Wielkiego Wodza, albo krótką notkę o zagrożeniu wojną nuklearną. Zmanipulowanie obrazy i treści za nic mają wolność słowa na świecie i jasno pokazują, że kraj ten rządzi się swoimi prawami, a reszcie świata nic do tego. W tej sytuacji książkę Suki Kim postrzegam jako wielką wartość.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.