Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów - Jan Tomasz Gross, Irena Grudzińska-Gross ... | okładka
Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2011-03-07

ISBN: 978-83-240-1522-1
EAN: 9788324015221
Tytuł oryginalny: Golden Harvest
Liczba stron: 232
Wydawnictwo: Znak
Format: 144x205
Cena katalogowa: 36,90 zł

36,90 zł 26,94 zł

Produkt niedostępny

Opis

Wstrząsająca historia ludzkiej chciwości

Nowa książka autora Strachu. Grupa polskich chłopów, a przed nimi stos ludzkich kości - porażające zdjęcie, które stało się pretekstem do napisania tej książki. Czego szukano w masowych grobach nieopodal byłego obozu w Treblince? Złotych zębów, biżuterii, pieniędzy? Autorzy Złotych żniw zadają pytania dotyczące ludzkiej chciwości.

Od nas zależy, czy i jak na nie odpowiemy. Złote żniwa to esej historyczny Jana Tomasza Grossa i Ireny Grudzińskiej-Gross. Wybitni polscy intelektualiści zajmują się przemilczanym aspektem stosunków polsko-żydowskich w czasie drugiej wojny światowej. Zaskakuje odwaga, z jaką autorzy podchodzą do zasadniczego tematu książki: roli chciwości Polaków i innych narodowości wobec Żydów podczas Zagłady.

Esej porusza tematy drażliwe i bolesne: przejmowania żydowskiego mienia przez Polaków, współudziału w tym procederze polskich środowisk prawniczych czy granatowej policji. Autorzy opisują przerażającą sytuację Żydów na polskich wsiach, pytają o rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu zachowań wiernych. Nie stronią od ostrych moralnych i historycznych ocen, wyrazistego, bezpośredniego języka i nie ukrywają swoich emocji. Czyni to z lektury tej książki głębokie intelektualne i moralne przeżycie. Złote żniwa będą największym wydarzeniem książkowym 2011 roku.

Inne książki z tej kategorii

39,90 zł

28,99 zł

44,90 zł

32,78 zł

44,99 zł

29,99 zł

Niedługie życie -  | mała okładka
-50 %

Niedługie życie

Dariusz Kuć

7.7 / 10 (24 ocen)

39,99 zł

19,99 zł

59,99 zł

43,79 zł

49,99 zł

36,49 zł

Bestseller
Bóg. Ludzka historia religii - Reza Aslan | mała okładka
-27 %

Bóg. Ludzka historia religii

Reza Aslan

7.5 / 10 (30 ocen)

59,99 zł

43,79 zł

Japoński wachlarz
 - Bator Joanna | mała okładka
-27 %

Japoński wachlarz

Joanna Bator

7.2 / 10 (1029 ocen)

54,99 zł

39,99 zł

Tylko na znak.com.pl

49,99 zł

37,49 zł

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Dążenie do odkrywania prawdy

2011-12-16
Łatwo jest się obrażać, kiedy ktoś wskazuje na nas palcem, a jeszcze lepiej to wychodzi, kiedy przy tym, do palca wymierzonego w nas dołącza bolesną prawdę. Nie pojmuję słów sprzeciwu. Czemu mielibyśmy uznać Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów Jana Tomasza Grossa i Ireny Grudzińskiej - Gross za kłamstwo? Jeśli potrafili oni dowieść prawdy, znaleźć rozmówców, którzy potwierdzą zdobytą wiedzę, to czemu mielibyśmy choć trochę wątpić w ich treść? Jestem za tym, aby ktoś odważył się napisać esej na miarę Grossa, który zaprzeczy jego słowom. Niech ci, którzy się oburzają, odnajdą źródła prawdy zaprzeczającej tej, która znalazła się w książce Grossa.

Niewygodna rzeczywistość

2011-11-08
Z wielkim zaciekawieniem przyglądałem się wszystkim debatom nt. ostatniej książki Jana Tomasza Grossa przy współpracy Ireny Grudzińskiej-Gross „Złote żniwa". I tak jak przy jego dwóch wcześniejszych głośnych publikacjach tj. „Sąsiedzi" oraz „Strach" można było w ciemno domyślać się, kto opowie się za nim, a kto zacznie uważać go za polakożercę, który gwałci święty i bez grzeszny naród Polski. Podzielasz punkt widzenia Grossa - zapewne czytasz żydowską „Gazetę Wyborczą" i oglądasz masoński TVN, bronisz dobrego imienia narodu polskiego - wierzysz w Boga, słuchasz Tadzia i nie głosujesz na Tuska. Wszystko więc odbyło się tak samo i tym razem. Mimo to kupiłem tę książkę mając gdzieś to, co mi zarzucą prawdziwi Polacy, chcąc jednocześnie skonfrontować się z niewygodną rzeczywistością.

Trudne tematy

2011-07-13
Od czasu ukazania się „Sąsiadów" i „Strachu" postać Jana Tomasza Grossa zyskała niebywałe wręcz zainteresowanie. Wszyscy chcą wiedzieć, kim jest człowiek, który porusza najboleśniejsze historycznie wątki relacji Polak - Żyd. Zadrę dla wielu czytelników stanowi jego jednoznaczność i nieugiętość poglądów, a także zbyt daleko posunięta „odtwórczość", czyli opieranie swych tez i sądów na opublikowanych już wcześniej badaniach, opracowaniach, dokumentach.

Przerażająca prawda

2011-04-12
Złote żniwa - czy może raczej druga twarz Holocaustu... Książka szokuje, przeraża, odbiera mowę. Co w niej jest takiego, że posuwam się do użycia tak mocnych słów? Prawda. Wszyscy wiemy z lekcji historii chociażby czym była eksterminacja Żydów, jak przebiegała, kto był za to odpowiedzialny. Z książki dowiadujemy się czegoś nowego, poznajemy drugie dno tego straszliwego procederu.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.