Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna - Yiyun Li | okładka
Czarne

Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna Yiyun Li

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-06-01

ISBN: 978-83-8049-317-9
EAN: 9788380493179
Liczba stron: 256
Wydawnictwo: Czarne
Format: 125mm×205mm
Cena katalogowa: 34,90 zł
Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Rok wydania: 2016

34,90 zł 20,83 zł

Produkt niedostępny

Opis

W kolejnym tomie opowiadań Yiyun Li w niedościgniony sposób odkrywa zakamarki ludzkiej duszy.

„Wszyscy troje byli samotni, smutni i bez szans na to, że choć trochę nawzajem się pocieszą, mogli jednak z wielkim staraniem stworzyć świat, w którym znalazłoby się miejsce na ich samotność”. Bohaterowie mierzą się z przeznaczeniem, niedopasowaniem, niechęcią do ulegania opresyjnemu chińskiemu społeczeństwu. To ciche, niemal niedostrzegalne tragedie ludzi, którzy wydają się tylko statystami w rozgrywce losu.

Proza Yiyun Li przywodzi na myśl dzieła Czechowa i Nabokowa. Zostaje w niej miejsce na ciszę, która buzuje od niewypowiedzianych emocji. A szczerość i melancholia bohaterów jest przesiąknięta bliskim fatalizmowi stoicyzmem.

Tom Złoty chłopiec, szmaragdowa dziewczyna, przeszedł do finału Międzynarodowej Nagrody im. Franka O’Connora dla najlepszego tomu opowiadań. Prestiżowy magazyn „The New Yorker” umieścił autorkę na liście „20 under 40”, czyli dwudziestu młodych pisarzy, którzy w opinii redaktorów są lub będą głosami swojego pokolenia.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Studium samotności

2016-05-30
"Wszyscy troje byli samotni, smutni i bez szans na to, że choć trochę nawzajem się pocieszą, mogli jednak z wielkim staraniem stworzyć świat, w którym znalazłoby się miejsce na ich samotność" - tak kończy się powieść "Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna" Yiyun Li. I właśnie to zdanie najlepiej podsumowuje nastrój tego wspaniałego zbioru dziewięciu opowiadań chińskiej pisarki.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.