Albert Camus

Camus Albert, wybitny francuski dramaturg, pisarz, eseista i reżyser. Największy intelektualista europejskiej literatury i główny reprezentant literackiego egzystencjalizmu. Jego dzieła, podobnie jak rozmyślania Sorena Kierkegaarda i proza Franza Kafki poruszają niezwykle trudne pytania związane z życiem i moralnością człowieka.


Wczesne życie Camusa


Urodzony w biednej rodzinie na przedmieściach Algieru Camus zdobywał wykształcenie dzięki swojemu szkolnemu wychowawcy. Dzięki ciężkiej pracy udało mu się uzyskać stypendium, a w późniejszym czasie - zdać maturę i dostać się na studia filozoficzne i historię kultury antycznej.
Pisarz interesował się też dziennikarstwem i teatrem. Wraz ze swoimi przyjaciółmi założył nawet Teatr Pracy, którego przedstawienia okazały się dużym sukcesem.

Książki Camusa


Krytycy literatury dzielą dzieła Camusa na dwa tryptyki: mity Syzyfa i Prometeusza. Podział ten pokazuje, jak ewoluowały poglądy pisarza, jak z buntu i heroizmu pisarz przeszedł do głębokiego ukochania humanizmu.
Pierwszy z tryptyków, mit o Syzyfie, to książki zawierające w sobie głęboką analizę konfrontacji między logiką działania a światem emocji i uczuć człowieka. Do tego tryptyku zaliczają się dzieła takie jak Mit Syzyfa, Obcy oraz sławny i znany wszystkim Kaligula. Drugi tryptyk, czyli mit o Prometeuszu, to dzieła których celem była diametralnie inna moralność. Człowiek zbuntowany, Nieporozumienie, czy Dżuma to utwory, których głównym celem było ukazanie głębokiego zaangażowania w obronę i sprawy człowieka, a także sprzeciwu wobec jakiegokolwiek zła. Albert Camus książki koncentrował także wokół tematów samotności i starał się pokazać, jak straszna może być ucieczka od człowieczeństwa.

Nagroda Nobla dla powieściopisarza


W 1957 roku Albert Camus otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, za ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia. Niestety, trzy lata po tym wydarzeniu, pisarz zginął w wypadku samochodowym, po którym w jego znaleziono niedokończony zarys powieści Pierwszy człowiek. Powieść wydano pośmiertnie, tak jak i jeszcze jedno, niedokończone za życia dzieło o paradoksalnym w tej sytuacji tytule - Śmierć szczęśliwa.

Lista książek

Pierwszy człowiek

Albert Camus

Rok 1913. Młody Francuz, Henri Cormery, przyjeżdża wraz z ciężarną żoną do niewielkiej miejscowości w Algierii, by objąć stanowisko rządcy. Zaraz po przyjeździe na miejsce kobieta rodzi chłopca, który otrzymuje imię Jacques.

Więcej

34,99 zł

28,16 zł

Dżuma

Albert Camus

Albert Camus, laureat nagrody Nobla w 1957 r., był najgłośniejszym przedstawicielem nurtu egzystencjalizmu w literaturze. Akcja "Dżumy", powieści, która przyniosła pisarzowi światowy rozgłos, rozgrywa się w opanowanym przez epidemię Oranie. Miasto, zamknięte i całkowicie pozostawione swej tragedii, stanowi alegorię nie tylko okupowanej Francji, ale w ogóle losu ludzkiego.

Więcej

29,00 zł

19,01 zł

Śmierć szczęśliwa

Albert Camus

Pierwsze polskie wydanie pierwszego utwóru Alberta Camusa. Powieść silnie inspirowana wydarzeniami z życia autora, napisana została w latach 1934-36. ...

Więcej

0,00 zł

Dżuma

Albert Camus

Powieść fracuskiego noblisty Alberta Camus. Opowiada o epidemii dżumy w algierskim mieście Oran. Tematem powieści jest dżuma jako choroba i jako zło drzemiące w człowieku.

Więcej

29,00 zł

18,17 zł

Dżuma - Albert Camus | mała okładka
-43 %

Dżuma

Albert Camus

Metaforyczny obraz świata walczącego ze złem, którego symbolem jest tytułowa dżuma, pustosząca Oran w 194… roku. Wybuch epidemii wywołuje różne reakcje u mieszkańców, jednak stopniowo uznają słuszność postępowania doktora Rieux, który od początku aktywnie walczy z zarazą, uznając to za swój obowiązek jako człowieka i lekarza.

Więcej

35,00 zł

20,08 zł

Obcy

Albert Camus

Obcy przyniósł Albertowi Camusowi popularność. Stał się bestselerem, czego Camus chyba nie do końca rozumiał, nie chciał być autorem wyłącznie Obcego. Chciał nie chciał, w roku 1940 dał światu zwierciadło, w którym może przejrzeć się człowiek. To jedna z książek (nie tylko francuskich czy dwudziestowiecznych, ale książek w ogóle), które są w ciągłym obiegu czytelniczym, to znaczy są nieustannie czytane, prz[...]

Więcej

35,00 zł