Ann Snitow

Ann Barr Snitow urodziła się 8 maja 1943 roku w Nowym Jorku, zmarła 10 sierpnia 2019 roku w tej samej miejscowości. Była amerykańskim profesorem literatury, feministką i gender sudies w New School for Social Research w Nowym Jorku. Wykładowczyni żydowskiego pochodzenia była też zwolenniczką łączenia postulatów feministycznych z postulatami innych ruchów emancypacyjnych, takich jak np.: socjalistycznych, afro amerykańskich, gejowsko-lesbijskich i innych. Ann Snitow była studentką Uniwersytetu Cornella, natomiast doktorat z literatury autorka obroniła na Londyńskim Uniwersytecie.

Ann Snitow – książki znane również w Polsce


Anna Snitow była współredaktorką kilku książek. Wśród nich znajdują się: „Power of Desire: The Politics of Sexuality” z 1983 roku i „The Feminist Memoir Project: Voices from Women’s Liberation” z 1998 roku. W 2018 roku w Polsce ukazała się książka „Feminizm niepewności. Dziennik rodzaju” (tytuł oryginału: „The Feminism of Uncertainty. Gender Diary”). Tłumaczeniem zajmowała się Monika Bokiniec. Anna Snitow jest też autorką książki wydanej pierwszy raz w Polsce w 2022 roku, pod nazwą „Przewodniczki” z pomocą wydawnictwa Znak. Reportaż przetłumaczyła Anna Grzybek.

Feministka walcząca o lepsze jutro dla wszystkich kobiet


Autorka w 1969 toku założyła grupę Radykalne Feministki Nowojorskie (New York Radical Feminists). W 80. latach wspólnie z Carol Vance (antropolog) założyła Feminist Anti-Censorship Task Force. Podczas toczącej się debaty w ruchu feministycznym pisarka opowiedziała się po stronie „seksualnego radykalizmu”. Pisarka krytykowała feminizm antypornograficzny i sprzeciwiała się cenzurze. Anna Snitow uważała, że purytański stosunek do seksu obraca się zawsze w efekcie końcowym przeciw kobietom. Dekadę później założyła Network of East-West Women, zadaniem tej organizacji było wsparcie feministek w Europie Środkowej i Wschodniej.

Lista książek: Ann Snitow

37,39 zł 37,39 zł - najniższa cena 54,99 zł - cena detaliczna