Desmond Shum

Desmond Shum to pochodzący z Szanghaju biznesmen i pisarz. Swoje dzieciństwo spędził w Hongkongu, za to na studia przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Shum jest byłym mężem aresztowanej chińskiej miliarderki Duany Weihong. Sam również posiada ogromny majątek.

Desmond Shum w centrum chińskiej korupcji


Bardzo duże zmiany zaszły w życiu Desmonda Shum w 2017 roku, kiedy naraził się rządzącym w jego kraju. W tym czasie jego żona wraz ze współpracownikami zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Shum opuścił Chiny i zdecydował się ujawnić prawdę o chińskiej korupcji. Swoje wspomnienia spisał w książce pt. „Czerwona ruletka. Wielkie pieniądze, władza i zemsta we współczesnych Chinach”. W australijskim programie 60 Minutes ukazał się wywiad przeprowadzony z Desmondem przez Liama Bartletta. W nim pisarz opisał korupcyjne powiązania jego oraz jego żony z Wenem Jiabao, jego żoną Zhang Peili, Wangiem Qishan oraz Li Peiyingem, straconym w 2009 roku pod zarzutem – właśnie – korupcji. Twierdził, że ich wzajemne relacje pozwoliły obu stronom i innym członkom partii zgromadzić miliardy dolarów na swoich kontach.

Książka zakazana w Hongkongu


Czerwona ruletka. Wielkie pieniądze, władza i zemsta we współczesnych Chinach” autorstwa Desmonda Shum to reportaż. Autor opisał w nim swoje osobiste doświadczenia związane z systemową i powszechną w Chinach korupcją. W książce skupia się przede wszystkim na tym, jak duży wpływ ma partia rządząca na prowadzenie prywatnego biznesu. W Polce książka została przetłumaczona przez Aleksandrę Żak i wydana przez wydawnictwo Znak. Opublikowano go 28 września 2022 roku.

Lista książek: Desmond Shum

12,00 zł 22,50 zł (-46%) - najniższa cena 49,99 zł (-75%) - cena detaliczna