Jan Englert


JAN ENGLERT – urodził się 11 maja 1943 roku w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Prywatnie jest szczęśliwym mężem aktorki Beaty Ścibakówny oraz ojcem Heleny, która również poszła w ślady rodziców. Jan Englert ma także syna oraz dwie córki z poprzedniego małżeństwa z aktorką Barbarą Sołtysik.

Jan Englert – role filmowe i teatralne


Zadebiutował w głośnym filmie Andrzeja Wajdy pt. „Kanał”. Jan Englert zagrał w nim łącznika Zefira. W późniejszych latach mogliśmy go podziwiać również w takich produkcjach, jak „Perła w koronie” Kazimierza Kutza czy też „Baryton” Janusza Zaorskiego. Zagrał również w „Katyniu” i „Tataraku” Andrzeja Wajdy. Dużą popularność przyniosła mu rola Rajmunda Wrotka w serialu „Dom”. Jednak największą miłością Jana Englerta jest teatr. Aktor występował m.in. w Teatrze Polskim, Współczesnym, czy też Narodowym. Od 2003 roku jest dyrektorem artystycznym ostatniego z nich. Jan Englert jest również profesorem na swojej dawnej uczelni, która obecnie nosi nazwę Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W przeszłości pełnił na niej funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego oraz rektora.
Praca Jana Englerta została wielokrotnie nagrodzona. Aktor otrzymał między innymi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy też Złoty Krzyż Zasługi.

Jan Englert – biografia


W 2021 roku na rynku ukazała się wyjątkowa książka pt. „Bez oklasków”. Znanej dziennikarce Kamili Dreckiej jako pierwszej udało się namówić Jana Englerta na zwierzenia dotyczące nie tylko jego życia zawodowego, ale również prywatnego.

Lista książek: Jan Englert

Bez oklasków - Kamila Drecka; Jan Englert | mała okładka
-30 %

Bez oklasków

Kamila Drecka, Jan Englert

7.3 / 10 (166 ocen)

38,49 zł 38,49 zł - najniższa cena 54,99 zł - cena detaliczna