Jan Miodek

Jan Miodek urodził się 7 czerwca 1946 roku w Tarnowskich Górach. W sierpniu 1995 roku został profesorem nauk humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się polskim językoznawstwem i gramatyką normatywną. Dawniej zajmował stanowisko dyrektora Instytutu Filologii Polskiej tegoż Uniwersytetu. Jest współodpowiedzialny za wszystkie uchwały ortograficzne Rady Języka Polskiego, której jest członkiem od momentu jej powstania. Profesor ma na swoim koncie liczne nagrody i odznaczenia.


Jan Miodek – autor licznych publikacjiJan Miodek jest autorem mającym na swoim koncie kilkadziesiąt opublikowanych pozycji. Jednymi z pierwszych prac, które wyszły spod jego pióra, dostępnymi na rynku były ukazane w 1976 roku „Syntetyczne konstrukcje leksykalne w języku polskim” oraz wydana 7 lat później „Rzecz o języku. Szkice o współczesnej polszczyźnie”. Obie ukazały się nakładem Zakładu Narodowego im. Ossolińskiego. Do cieszących się największą popularnością publikacji Miodka należą „Słowniki polsko@polskie z Miodkiem”. Pierwszy tom słownika został wydany w 2010 roku, drugi w 2013 a trzeci, ostatni, w 2016 przez Wydawnictwo Marina. Kolejnymi publikacjami autora są także: „O śląskiej ojczyźnie polszczyźnie” oraz niedawno wydana „Polszczyzna. 200 felietonów o języku”. Ponadto jest współautorem intrygującej pozycji „Wszystko zależy od przyimka” w której znani poloniści dywagują nad sposobami używania języka polskiego w dobie nowych mediów.

Jan Miodek w programach telewizyjnychJan Miodek od 1968 roku współpracuje z wrocławskim dziennikiem „Słowo Polskie” i prowadzi w nim rubrykę „Rzecz o języku”. W latach od 1987 do 2008 prowadził w Telewizji Polskiej program „Ojczyzna polszczyzna”. Następnie do 2013 wraz z Agatą Dzikowską na antenie TVP Polonia pojawiał się w programie „Słownik polsko@polski”, którego stał się także współprowadzącym w późniejszym okresie. Od 2015 roku jest współautorem cyklu programów „Polska z Miodkiem”.

Lista książek: Jan Miodek

43,99 zł 45,49 zł - najniższa cena 64,99 zł - cena detaliczna

43,99 zł 45,49 zł - najniższa cena 64,99 zł - cena detaliczna

39,99 zł 39,99 zł - najniższa cena 39,99 zł - cena detaliczna