Roman Graczyk

Roman Graczyk, ur. 1958 w Krakowie. Studiował dziennikarstwo i nauki polityczne na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarz. Pierwsze teksty zamieszczał w bezdebitowym studenckim pisemku „Aplauz” w r. 1981, po stanie wojennym pisywał dla emigracyjnego „Kontaktu” i podziemnego „Bez dekretu”. Pracował w “Tygodniku Powszechnym”, „Radiu Kraków” i w “Gazecie Wyborczej”. Zajmował się przede wszystkim publicystyką. Jego główne pola zainteresowań to ustrój polityczny, Kościół, historia polityczna PRL.
Wydał trzy książki: Konstytucja dla Polski (1997), Polski Kościół – polska demokracja (1999), Bo jestem z Wilna (2001). Jego żona – Krystyna Czerni – jest krytykiem sztuki. Mają trójkę dzieci: Aleksandrę, Krzysztofa i Joannę.

Lista książek

Chrzanowski - Roman Graczyk | mała okładka
-28 %

Chrzanowski

Roman Graczyk

Roman Graczyk, pisząc biografię profesora Wiesława Chrzanowskiego, wykorzystał bogaty i różnorodny materiał źródłowy: teksty pisane przez samego bohatera książki – od młodzieńczych pism ideowych po ostatnie publikacje; znajdujące się w IPN-ie materiały ze śledztw, procesów, inwigilacji, przesłuchań, procesu lustracyjnego Profesora, jak również zeznań jego kolegów i znajomych; a także wspomnienia i rela[...]

Więcej

44,90 zł

32,49 zł

Tropem SB. Jak czytać teczki

Roman Graczyk

Roman Graczyk krok po kroku wprowadza nas w świat dokumentów zgromadzonych w IPN. Przedstawia metody działania komunistycznej bezpieki, wyjaśnia najważniejsze i najczęściej spotykane w mediach i dokumentach terminy. A przede wszystkim opowiada historię

Więcej

27,00 zł

18,36 zł

Konstytucja dla Polski

Roman Graczyk

Książka pokazuje naszą tradycję konstytucyjną, demokratyczne doświadczenia Zachodu i ustrój Polski w latach transformacji 1989-1997, a na tym tle - przedstawia spór o nową polską konstytucję. ...

Więcej

0,00 zł

Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego

Roman Graczyk

Biografia Tadeusza Mazowieckiego, napisana przez Romana Graczyka, pokazuje drogę życiową pierwszego premiera III RP bez tabu i tez a priori. Opisać to bogate życie można tylko tekstem otwartym, którego ambicją nie jest służenie żadnej ze stron sporu o polską przeszłość, lecz tylko prawdzie. Taką drogę obrał autor niniejszej książki.
Mazowiecki był aktywny w życiu publicznym od pierwszych lat powojennych a[...]

Więcej

49,00 zł

36,06 zł

Cena przetrwania SB wobec Tygodnika Powszechnego

Roman Graczyk

To książka, która wzbudziła głośną dyskusję, zanim jeszcze ukazała się na rynku, po tym, jak Wydawnictwo Znak zrezygnowało z jej wydania. Pokazuje udane i nieudane werbunki SB w środowisku „Tygodnika Powszechnego” i w samej redakcji. Autor Roman Graczyk dokonał rzetelnej analizy materiałów archiwalnych. W tej książce nie ma uproszczonych interpretacji.

Więcej

44,90 zł

Demiurg Biografia Adama Michnika - Roman Graczyk | mała okładka
-45 %

Demiurg Biografia Adama Michnika

Roman Graczyk

Biografia Adama Michnika - jednego z najbardziej znanych architektów przemian polskiej rzeczywistości. Roman Graczyk nie pisze z pozycji ani „przeciw Michnikowi”, ani „za Michnikiem”, lecz z pozycji „o Michniku”. Nie wyklucza to jego pozytywnych ani negatywnych ocen, ale omija wszystkie założenia a priori w stosunku do opisywanej postaci.
Jedni Adama Michnika kochają, inni – szczerze nie cierpią. Nie da si[...]

Więcej

59,90 zł

32,69 zł