Woody Guthrie

Woody Guthrie, a właściwie Woodrow Wilson Guthrie urodził się 14 lipca 1920 roku w Okemah w stanie Oklahoma - Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, zmarł 3 października 1967 roku w Nowym Jorku. Woody Guthrie żył w czasach Wielkiego kryzysu i stał się ofiarą przymusowej emigracji do Kalifornii, a później do Nowego Jorku. Nieustanne przeprowadzki i podróże miały znaczący wpływ na jego dalszą twórczość. Guthrie jako dziecko pasjonował się muzyką i śpiewem, dlatego też postanowił rozwijać swoje zainteresowania.

Woody Guthrie - piosenkarz folkowy, autor tekstów


W latach 1935-1937 Woody Guthrie, w okresie przemieszczania się po kraju, zdobył uznanie środowiska muzycznego. Jego piosenki były emitowane na antenie kalifornijskiego radia. W latach 1939 lub 1944 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie swoją twórczością zdobył uznanie lewicowych i folkowych środowisk. To tam właśnie powstały jego pierwsze znaczące nagrania. Nowy Jork stał się miejscem pracy nad autobiografią „Bound for Glory: wydaną w 1943 roku. Ponadto Guthrie przyłączył się także do zespołu Almanac Singers. W swoich utworach Guthrie przede wszystkim protestował przeciwko faszyzmowi. Do najpopularniejszych zalicza się albumy „Greatest song od Woody Guthrie”, „Columbia River Collection”, „Cowboy Songs on folkways”, a także „Long days to travel” czy „The land is your Land”.

Piosenki o zabarwieniu politycznym


Na działalność muzyczną Guthri’ego duży wpływ miała sytuacja polityczna, jaka miała miejsce w czasie rozwoju jego twórczości. W swoich piosenkach Guthrie sprzeciwiał się faszyzmowi, a także walczył o prawa człowieka, pokój, demokrację i stworzenie nowych związków zawodowych. Jego występy były bardzo charakterystyczne, ponieważ Guthrie posiadał jedyną w swoim rodzaju gitarę, na której znajdował się napis „Ta maszyna zabija faszystów”. To jeden z wielu piosenkarzy, którzy walczył z segregacją rasową w Stanach Zjednoczonych, czego dowodem jest wiele tekstów piosenek, nawiązujących do niesprawiedliwego traktowania osób o innym kolorze skóry niż biały.

Lista książek: Woody Guthrie

28,64 zł 28,64 zł - najniższa cena 49,90 zł - cena detaliczna