Człowiek o 24 twarzach - okładka


Daniel Keyes

Człowiek o 24 twarzach

Oprawa miękka
Liczba stron: 560
Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania: 2015
39,90

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Najcięższy przypadek osobowości wielorakiej, jaki kiedykolwiek zanotowano.

Billy Milligan został aresztowany w 1975 roku za porwanie i gwałt na trzech kobietach. Jego proces był przełomowy w historii sądownictwa amerykańskiego. Uniewinniono go z powodu choroby umysłowej. Świat poznał wtedy najcięższy przypadek osobowości wielorakiej, jaki kiedykolwiek zanotowano.

„Człowiek o 24 twarzach” to prawdziwa historia Williama Stanleya Milligana, w którego wnętrzu żyły dwadzieścia cztery osoby, walczące o opanowanie jego ciała, w tym małe dzieci, nastolatkowie, lesbijka, Jugosławianin, Australijczyk, Żyd, Anglik, ludzie z półświatka. Daniel Keyes wciąga nas w przerażający świat i głębiny udręczonego umysłu Milligana. Spędził z nim dwa lata, rozmawiał z jego rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, lekarzami.

Milligan zmarł w grudniu 2014 roku.

Recenzje

Ofiara własnej psychiki

26 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 15 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna
O Billym Milliganie piszą we wszystkich podręcznikach do psychiatrii. Świat dowiedział się o nim zupełnie przez przypadek pod koniec lat 70., kiedy trafił do więzienia za popełnienie kilku ciężkich przestępstw. I choć ofiary rozpoznały sprawcę na fotografiach, a następnie podczas policyjnego okazania, Billy uparcie twierdził, że nie popełnił żadnego z przypisywanych mu czynów. Do więzienia zaproszono więc psychologa, który ku zdziwieniu wszystkich stwierdził u niego wielorakość osobowości. To wtedy zaczął się jeden z najbardziej kontrowersyjnych procesów w historii. › rozwiń tekst...

„Człowiek o 24 twarzach”, Daniel Keyes

24 X Good Kliknij jeżeli recenzja była przydatna 15 X Bad Kliknij jeżeli recenzja nie była przydatna

„Człowiek o 24 twarzach”, autorstwa Daniela Keyesa, to oparta na autentycznych wydarzeniach, historia Billy’ego Milligana, który został aresztowany w 1975 roku za porwanie i gwałt na trzech kobietach. Książka „Człowiek o 24 twarzach” (wrzesień 2015), to drugie wydanie książki z 2001 roku, zatytułowanej „Billy Milligan”. Książka jest niezmieniona.

Pierwszy raz książka ujrzała światło dzienne w 1982 roku. Billy Milligan natomiast był pierwszą osobą w historii Stanów Zjednoczonych, która została uniewinniona, pomimo strasznych przestępstw, których się dopuścił. Argumentem przesądzającym była jego poważna choroba umysłowa. Mężczyzna cierpiał na osobowość wieloraką.

Zaburzenia dysocjacyjne tożsamości, to choroba, w której dana osoba posiada dwie lub więcej osobowości. Najczęściej poszczególne osobowości nie wiedzą o istnieniu pozostałych. Każda z nich ma odmienne wspomnienia i charakter, niekiedy również płeć, iloraz inteligencji, preferencje seksualne czy nawet ostrość wzroku, ciśnienie krwi i alergie. Różne osobowości mogą również wykazywać cechy charakterystyczne dla odmiennego wieku. Praca mózgu jest inna, w zależności od tego, jaka osobowość przejmie kontrole nad chorym.

› rozwiń tekst...

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...