Autobiografie Thomas Bernhard - Thomas Bernhard | okładka
Czarne

Autobiografie Thomas Bernhard Thomas Bernhard

Oprawa twarda
Wydanie: drugie
ISBN: 978-83-804-9865-5
EAN: 9788380498655
Tytuł oryginalny: Autobiographische Schriften
Liczba stron: 408
Format: 150x230mm
Cena katalogowa: 49,90 zł
Tłumaczenie: Sława Lisiecka

49,90 zł 29,77 zł

Oszczędzasz 20,13 zł
-40 %
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!

 Witaj szkoło!

 

 

Opis

„Przyczyna”, „Suterena”, „Oddech”, „Chłód” i „Dziecko” czyli autobiograficzny pięcioksiąg jednego z najwybitniejszych niemieckojęzycznych prozaików i dramatopisarzy. To nie tylko rekonstrukcja lat dojrzewania i czasów młodości, ale także analiza szkoły, rodziny, społeczeństwa, czyli „niszczycielskich machin”, które nie znosiły sprzeciwu i były bezwzględnie opresyjnie. Dzieło stanowiące brutalną ocenę tępego i zaślepionego konformizmem narodu i porażającej ludzkiej obojętności. Manifestacja gniewu i pogardy, hołd dla samotności i rzucone jej przekleństwo.

Bernhard nie był wrogiem ludzi, był zaciekłym wrogiem ludzkiej hipokryzji. Ku wściekłości zadowolonego z siebie społeczeństwa Bernhard brutalnie demaskował jego zakłamanie.

„Autobiografie” to klucz pozwalający na zrozumienie Thomasa Bernharda, bez którego niemożliwe jest pełne przyswojenie jego powieści i zrozumienie pisarskich obsesji i politycznych poglądów. Wydarzenia opisane w zbiorze ukształtowały autora nie tylko jako pisarza, ale również jako zaciekłego krytyka Austrii i austriackości czy przeciwnika skrywania nazistowskich brudów pod eleganckimi dywanami wiedeńskich salonów.

„Autobiografie” wyszlifowały także jego niepowtarzalny, chirurgicznie precyzyjny styl. Trzeba poznać „Autobiografie”, żeby nie tylko poznać Bernharda i Austrię, ale żeby dołożyć kolejny rozdział do wielkiej pracy – próby zrozumienia minionego wieku, którego ponury cień wciąż nad nami wisi. Jeśli nie będziemy czytali Bernharda, wiek XX kiedyś do nas wróci, jeszcze bardziej spotworniały, niż go zapamiętaliśmy. Proza Bernharda, trudna, zapętlona w swoich obsesjach, drażniąca, jest jednak wielką odtrutką na bezmyślną wegetację w toksycznych oparach samozadowolenia kultury masowej".

Krzysztof Varga

Thomas Bernhard - dokument telewizyjny

Strona w serwisie Facebook poświęcona autorowi

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Autobiografie

2019-05-30

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana twórczości Bernharda, zgadzam się, ze bez znajomości "Autobiografii" zrozumienie calej twórczości może nie być tak łatwe i precyzyjne. Niewątpliwie jest to bardzo ważna książka i wiele wyjaśniająca, jest to jak wyciągnięta ręka, która zaprasza i zachęca do zapoznania się z tym fantastycnym światem jaki Bernharda stworzył na przestrzeni lat.

Bardzo gorąco polecam, zdecydowanie jedna z lepszych ksiażek jakie wpadły mi do rąk ostatnio!

Rewelacja

2019-05-30

Moja opinia na temat tej książk prawdopodobnie nie będzie najbardziej obiektywną jaką można znaleźć w internecie, ale to tylko dlatego, że uwielbiam twórczość Bernharda i absolutnie bezkrytycznie podchodzę do wszystkiego co wyszło spod jego pióra.

Niezwykle trafna i nadal aktualna książka o rodzinie, przyjaźni, narodzie, systemie.... dla każdego coś miłego i myślę, że zachwyci wielu, nie tylko fanów twórczości Bernharda. Rewelacyjna!

Świetna książka

2019-05-29

"Autobiografie" to wyjątkowa pozycja obrzująca nie tylko losy jednego człowieka, co najczęściej również całego narodu, to co Austriacy musieli przejść i pzreżyć podczas wojny, dramaty i tragedie zapisane na kartach tej ksiązki biją czytelnika po oczach tak bardzo, że całość okazuje się być książką tak emocjnującą i porażającą jak mało która.

To zdecydowanie jedna z tych książkek, do ktorych się powraca, o której się nie zapomina i przeżwya się ją całym sobą przez wiele wiele lat. 

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.