Grochów - Andrzej Stasiuk | okładka
Czarne

Grochów Andrzej Stasiuk

Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-7536-288-6

Liczba stron: 96

Wydawnictwo: Czarne

Format: 130x200mm

Cena katalogowa: 31,50 zł

Rok wydania: 2012

31,50 zł 20,63 zł

Oszczędzasz 10,87 zł
-35 %
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!

Opis

O babce, która wierzyła w duchy, o starym psie, pisarzu z Izdebek i przyjacielu, z którym złaził Grochów i przejechał pół Polski.

Stasiuk pisze o umieraniu i namacalności życia, o materialności wspomnień, o bliskości śmierci i jej wiecznej niedostępności. Bury kot zwija się w kłębek w cieple stygnącego ciała starej suki, babka, "cała w czerni, szczupła i spokojna", przechodzi do świata, który zawsze był obok, Guścio choć niewiele już może powiedzieć, złośliwie pluje pestkami. A przyjaciel, "odlatując przez komin", przynosi zapach pociągu do Łupkowa, dzikich jabłoni na ulicy Makowskiej i chłodnej wiosny w portowym Piranie.
Cztery opowiadania Andrzeja Stasiuka to boleśnie piękna opowieść o śmierci, o zwyczajnej kropce na końcu życia.

"Kiedyś nas nie będzie. Są ludzie i zdarzenia, które pomagają nam przyzwyczaić się do tej myśli. Bo to w końcu przychodzi. I to tak jakoś szybko i zwyczajnie, jakby zawsze było obok".
Andrzej Stasiuk

Opowiadania z ilustracjami Kamila Targosza.

Polecane książki z rabatem do 55%

Ebook i Audiobook

Czytaj jak chcesz. Książka dostępna na czytniki i aplikacje mobilne.

Michał Nogaś,

"Grochów to ważne miejsce w życiu Andrzeja Stasiuka i zarazem tytuł jednego z czterech opowiadań, z których ten tomik się składa. - Książka jest napisana niezwykle zwięzłym i nieskomplikowanym językiem. Stasiuk nie wymyśla tych historii, wraca pamięcią do bliskich mu istot - pisze nie tylko o ludziach."

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Andrzej Stasiuk „Grochów"

2016-01-12 Warszawiak, obecnie preferujący daleką prowincję w Beskidzie Niskim. W przeszłości niegrzeczny chłopiec, wyrzucany co rusz z nowej szkoły, który poznał nawet uroki więziennych klimatów - spędził półtora roku w więzieniu, skazany za zdezerterowanie z wojska. Uwielbiany przez jury przeróżnych polskich nagród (Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Nagroda Literacka Nike za „Jadąc do Babadag"), sam stroniący od salonów i niebywający na „szołbiznesowych" ściankach. Andrzej Stasiuk - polski pisarz: prozaik, poeta, dramaturg, eseista, a także wydawca. Działacz społeczny, pacyfista - w latach osiemdziesiątych działał w Ruchu Wolność i Pokój. Postać nietuzinkowa i kolorowa - choć prowadzone wspólnie z żoną, Moniką Sznajderman, Wydawnictwo, tytułuje się przewrotnie, Czarne.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.