Lwów. Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918 -  Grzegorz Gauden | okładka
TAiWPN Universitas Kraków

Lwów. Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918 Grzegorz Gauden

Oprawa miękka

Pierwsze wydanie: 2019-06-19

EAN: 9788324235360
Liczba stron: 616
Wydawnictwo: TAiWPN Universitas Kraków
Format: 203 x 30 x 132
Cena katalogowa: 39,00 zł

39,00 zł 21,98 zł

Produkt niedostępny

Opis

Opowieść o pogromie, który odbył się w listopadzie 1918 roku jest pierwszym obszernym studium całkowicie poświęconym temu wydarzeniu. W polskich opracowaniach historycznych jest ono całkowicie przemilczane lub opisane jako fala rabunków dokonywanych głównie przez ludność ukraińską i żydowską oraz dezerterów z armii austriackiej.

Istnieje także inna wersja wydarzeń, która oskarża Żydów o zaatakowanie polskich żołnierzy, którzy musieli się bronić.

Rzetelne opisanie pogromu we Lwowie pokazuje, że to legendarni obrońcy Lwowa wraz z żołnierzami odsieczy, która przybyła z Krakowa i Przemyśla, stanowili podstawową grupę inicjatorów i sprawców pogromu. To oni rozpoczęli rabunki, gwałty i morderstwa w lwowskiej dzielnicy zamieszkałej przez ok. 70 000 Żydów we wczesnych godzinach porannych 22 listopada 1918 roku.

Autor podjął się przedstawienia niezwykle ważnego wydarzenia z historii Polski.

Wywiad

https://www.youtube.com/watch?v=mOUUjrQi41A

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Pozycja obowiązkowa!

2019-06-28
Książka niezwykle ciekawa. Autor pokazuje ważną część historii, która z niewiadomych względów jest często pomijana. Lektura trudna, ale nasz kraj słynie z ciężkich wydarzeń. Uważam, że każdy Polak powinien zaznajomić się z książką i spojrzeć na całą historię z szerszej perspektywy.

Warto!

2019-06-28
Książka jest świetną lekturą. Autor podjął się trudnego ale ważnego tematu. Lektura nie dla każdego. Miłośnicy historii i kresów wschodnich będą zachwyceni. Jak dla mnie książka napisana bardzo rzetelnie. Widać że Grzegorz Gauden wgryzł się w temat. Serdecznie polecam.

Trudna historia

2019-06-28
Jako student historii nie mogłem nie zajrzeć do książki. Od małego interesuje się Kresami Wschodnimi i ich historią z racji pochodzenia. Wydarzenia przedstawione w książce pokazują jak wyglądała sytuacja w XX wieku. Książkę naprawdę warto przeczytać żeby poczuć klimat, ciężkich ówczesnych wydarzeń. Dzięki autorowi możemy spokojnie zaczerpnąć informacji o Lwowie i jego mieszkańcach.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.