Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym  - Grażyna Jagielska | okładka
Znak

Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym Grażyna Jagielska

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2013-01-07

ISBN: 978-83-240-2118-5
EAN: 9788324021185
Opracowanie graficzne: Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN
Liczba stron: 208
Wydawnictwo: Znak
Format: 140 x 205
Cena katalogowa: 32,90 zł

32,90 zł 22,37 zł

Produkt niedostępny

Opis

Od dwudziestu lat przygotowuję się na śmierć mojego męża, jestem prawie gotowa.

Pięćdziesiąt trzy wojny.

Dla niego pełnia życia, przygoda, adrenalina, nagradzane na całym świecie reportaże.

Dla niej samotność, niewyobrażalna tęsknota, paniczny strach. I kilkumiesięczny pobyt w klinice stresu bojowego, chociaż nigdy nie była na wojnie. To jego stres. Zawsze obarczał ją wszystkimi swoimi problemami.

Książka Grażyny Jagielskiej to opisany przepięknym językiem przejmujący obraz związku z najbardziej znanym polskim korespondentem wojennym. Najważniejszą wojnę ­­­­­­­­­– wojnę o miłość, rodzinę i życie – musieli stoczyć między sobą.

Alicja Kapuścińska

Czytałam z wypiekami na twarzy. Czy po kilkudziesięciu latach przeżytych z Ryszardem Kapuścińskim może istnieć temat bliższy mojemu sercu? Mistrzowsko napisana książka, która na długo pozostaje w pamięci.

Wojciech Tochman

Grażyna Jagielska napisała książkę intymną, ale nie ciepłą. Czytam ją z fascynacją. To śmiała, brutalna opowieść o sile rażenia wojny. O cenie, jaką płaci kobieta za małżeństwo z korespondentem wojennym. Zastanawiam się, jaką cenę za tę książkę zapłaci korespondent.

Jakub Janiak, portal Literatki.com

Samo życie, banalny schemat, ale ja bałem się przewrócić stronę. Bo schemat ten wypełnia hipnotyczna wręcz, osobista opowieść o bólu i strachu. Bo czytałem wcześniej o Czeczenii, o Afganistanie, o Ugandzie, a Grażyna Jagielska przez 200 stron wystawia mi za to rachunek. I pomieszało mi się, co jest dobre, co właściwe, co słuszne i z każdą kolejną stroną było gorzej.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

KIEDY KOBIETA KOCHA

2019-02-04
Osiem kobiecych historii miłosnych, pisanych przez autora w pośpiechu i trochę potajemnie. W efekcie powstały opowiadania bardzo proste. Ale dobro, które w nich widać nie jest ani nachalne, ani prostackie. Jak zawsze u Schmitta opisane/wymyślone zdarzenia naturalnie otwierają się na wszystko co tkwi w człowieku. Jak zawsze też są bezgranicznie tolerancyjne dla ludzkiej natury. Niczemu się dziwią. Wszędzie widzą jasne punkty. Nigdy nie tracą nadziei. Chociaż jest to ten sam świat co za oknem, co w sensacyjnych newsach dziennika - w oczach Schmita jest to dużo lepszy świat. To niesamowity dar tak patrzeć na ludzi.


Na drugim biegunie książka - terapia, książka - spowiedź. Wiadomo co było przyczyną jej powstania i jaki jest temat wiodący. Historia uczucia i lęku opisana została rozumowo, językiem reportera. A przez to w sposób zrozumiały dla mężczyzn. Krok po kroku wyłaniał się z książki obraz emocjonalnego potwora, który niszczy i paraliżuje od wewnątrz, który powoduje robienie tylu głupich (w oczach mężczyzn) rzeczy. Jednak w treści znalazłem dużo więcej. Z ułamków zdarzeń, słów, niedopowiedzeń tworzy się obraz znacznie szerszy. Nie tylko: Jak żyć z mężczyzną, którego życie koncentruje się na cudzych wojnach? Także: Jak żyć z kobietą, która zapomina, że ma dzieci albo milcząc przesiaduje przed telewizorem z wyciszonym głosem?

Piękne tematy. Zwłaszcza teraz kiedy przestaliśmy naprawiać zepsute rzeczy. Zamiast tego bez chwili wahania wymieniamy je na nowe.

https://cyganblog.wordpress.com/2015/11/28/kiedy-kobieta-kocha/

Momenty pełnej (nie)obecności

2014-07-22
Ląduje w klinice psychiatrycznej z objawami stresu bojowego. Prześladują ją obrazy śmierci i zabijania, symbolizujące ukryte lęki, do których trzeba dotrzeć i z którymi trzeba się zmierzyć. Depresja doprowadziła ją do odcięcia się od ludzi i obojętności na przyjaciół. Z kolei strach przed śmiercią męża i przekonanie, co do jej nieuchronności, doprowadziły do tego, że zaczęła uczyć się radzić sobie po tym, gdy ta już nastąpi. Boi się tej wiadomości, gdy odbiera telefon. Stara się oswoić z niepokojącymi myślami, wyobrażając sobie swoje reakcje. Uczy się czegoś wbrew sobie, chcąc być już po tej traumie, jaką byłoby jego odejście.

Miłość bywa współuzależnieniem

2014-04-15
Podążając za słowami Grażyny Jagielskiej schodzimy po krętych schodach coraz bardziej w dół. Ślizgamy się po omszałych stopniach, potykamy, rozpaczliwie chwytamy połamanej poręczy. Odstrasza nas pokryta pajęczyną, chropowata ściana, zapach wilgoci, ciemność, a jednak coś wabi i kusi, pomimo zagrożenia.
Trudno od samego początku ustalić co to jest. Pochłania analiza umysłu dążącego do osiągnięcia pełni i wygrania tej największej bitwy o przetrwanie, w świecie pozbawionym człowieczych praw, a także walki, o bycie poza czasem i bycie najlepszym, najszybszym w konstelacji tu i teraz.
Wciągamy się bezgłośnie w tę matnię uzależnienia od hazardowej gry o własne życie, w okrutnym, współczesnym świecie, w próbę ocalenia jednostki w brutalności i nieprzewidywalności wojny, w uświęcające poczucie, że skoro ona czeka, to ja jestem nieśmiertelny.
Ona, towarzyszka życia, dla której wspólna pasja okazała się drzwiami do szaleństwa.

Czekając na śmierć

2014-04-10
Niemal widzę ją, jak siedzi na podłodze koło piecyka w kuchni, kuli się we wnęce w przedpokoju
i czeka... Na co czeka? Na coś, co nie nadchodzi, choć w jej umyśle zdarzyło się już tysiąc razy. Przecież odgrywała to codziennie przez 20 lat. Telefon ze złą wiadomością, obraz zabitego męża, leżenie na podłodze w łazience, wyobrażanie sobie, co będzie potem... Jak rutynowe ćwiczenia...

Zasięg wojennych poczynań

2014-04-10
Efektem wojny jest cierpienie-tylko miłość może jej dorównać....Autobiograficzno-terapeutyczna powieść Grażyny Jagielskiej, ukazuje nam zasięg wojennych poczynań-jej siłę rażenia, wpływ na ludzki byt...

Ona i On

2014-04-09
Tytułem wstępu. Grażyna Jagielska do tej pory dla mnie nieznana. Jej mąż Wojciech owszem. Obok Waldemara Milewicza, drugi najbardziej znany korespondent wojenny. Czym się jednak różni Milewicz od Jagielskiego? Tym, że Milewicz nie miał tyle szczęścia, co Jagielski. Jagielski z każdego wyjazdu wojennego wrócił. Milewicz przynajmniej o jeden raz nie miał tyle samo szczęścia, co Jagielski. Obok Wojciecha Jagielskiego, wiernie w cieniu pozostawała ONA. Żona i matka jego dzieci. Niesamowita kobieta, której historia powala.

Miłość prawdziwa to miłość z kamienia

2014-04-04
Książka „Miłość z kamienia" Grażyny Jagielskiej trafiła w moje ręce przez przypadek, jako nagroda w konkursie wydawnictwa Znak. Ale jak już ją otrzymałam to postanowiłam szybko przeczytać. Pierwsze wrażenie - świetna lektura!

Czekając na...

2013-07-23

Wojciech Jagielski, dziennikarz, długoletni korespondent „Gazety Wyborczej", autor kilku książek; przez wiele lat obserwował konflikty wojenne w różnych rejonach świata, m.in. w Gruzji, Czeczenii czy Afganistanie. Wielokrotnie nagradzany publicysta.

Grażyna Jagielska, tłumaczka literatury angielskiej, pisarka, autorka „Korespondenta", „Fastrygi", „Płaskudy", a teraz „Miłości z kamienia", książki wstrząsającej, będącej elementem terapii, jakiej musi się poddać. Cierpi na zespół stresu bojowego, choć to nie ona jeździła na wojny, a jej mąż. W ośrodku zdrowia psychicznego spotyka Lucjana, który dwa razy zabijał swojego zięcia, i to jemu opowiada, jak to się zaczęło i dlaczego znalazła się w tym miejscu. 

Czekając na śmierć

2013-06-18
Niemal widzę ją, gdy siedzi na podłodze koło piecyka w kuchni, kuli się we wnęce w przedpokoju i czeka... Na co czeka? Na coś, co nie nadchodzi, choć w jej umyśle zdarzyło się już tysiąc razy. Przecież odgrywała to codziennie przez 20 lat. Telefon ze złą wiadomością, obraz zabitego męża, leżenie na podłodze w łazience, wyobrażanie sobie, co będzie potem... Jak rutynowe ćwiczenia...

Podmuch wojennych zniszczeń

2013-05-16
Efektem wojny jest cierpienie - tylko miłość może jej dorównać.... Autobiograficzno-terapeutyczna powieść Grażyny Jagielskiej, ukazuje zasięg wojennych poczynań - jego siłę rażenia, wpływ na ludzki byt...

Chodząc światami

2013-03-21
Kiedy tylko zobaczyłam, że ta książka pojawiła się na polskim rynku, powiedziałam sobie - muszę ją mieć. Niedługo przed świętami dostrzegłam promocję na stronie Znaku i postanowiłam wykorzystać sytuację. Kilka dni później książka była już w moim posiadaniu. „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym" Grażyny Jagielskiej to jedna z najlepszych książek, jakie czytałam i z pewnością na długo zapadnie mi w pamięć.

Granica wytrzymałości

2013-03-20
Ona i On. Może raczej: On i Ona. A może i nie. Ona - Grażyna Jagielska - pisarka, tłumaczka, dziennikarka, ŻONA i MATKA. On - Wojciech Jagielski - pisarz, publicysta, korespondent wojenny, od jakiegoś czasu wreszcie MĄŻ przy boku Grażyny, autorki niedawno opublikowanej książki "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym".

Ona i On

2013-03-12
Tytułem wstępu. Grażyna Jagielska do tej pory dla mnie nieznana. Jej mąż Wojciech owszem. Obok Waldemara Milewicza, drugi najbardziej znany korespondent wojenny. Czym się jednak różni Milewicz od Jagielskiego? Tym, że Milewicz nie miał tyle szczęścia, co Jagielski. Jagielski z każdego wyjazdu wojennego wrócił. Milewicz przynajmniej o jeden raz nie miał tyle szczęścia, co Jagielski. Obok Wojciecha Jagielskiego, wiernie w cieniu pozostawała ONA. Żona i matka jego dzieci. Niesamowita kobieta, której historia powala.

Miłość prawdziwa to miłość z kamienia

2013-03-12
Książka „Miłość z kamienia" Grażyny Jagielskiej trafiła w moje ręce przez przypadek, jako nagroda w konkursie wydawnictwa Znak. Ale jak już ją otrzymałam, to postanowiłam szybko przeczytać. Pierwsze wrażenie - świetna lektura!

Nie da się bezkarnie czytać takich książek

2013-01-25
Lekturę najnowszej książki Jagielskiej rozpoczęłam od cwanych przygotowań i aroganckich założeń. Ponieważ w realu jechałam w ostatnich dniach na rezerwie, postanowiłam nie dać się wkręcić w żadną aferę, żaden drenaż emocjonalny. Serce, jak wiadomo, napełnia się szybciej niż głowa.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.