Mówiąc inaczej - Paulina Mikuła | okładka
Flow books

Mówiąc inaczej Paulina Mikuła

Oprawa: z autografem

EAN: 0220000000098

Wydawnictwo: Flow books

Cena katalogowa: 37,90 zł

Inne wydania

Oprawa miękka

więcej

37,90 zł 25,77 zł


Opis

Edycja limitowana z autografem Pauliny Mikuły! 

>

Paulina Mikuła pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką!

Nie idź po najmniejszej linii oporu i weź tą książkę na tapetę – bynajmniej, nie pożałujesz!

Jeśli w powyższym zdaniu nie znalazłeś co najmniej trzech błędów, ta książka jest dla Ciebie!


Książka "Mówiąc inaczej" Pauliny Mikuły - nauka poprawnej polszczyzny w prosty i zabawny sposób
Paulina rozwiewa wątpliwości językowe i pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką! W książce opartej na formacie internetowego vloga znajdziesz jeszcze więcej nowych, zabawnych i prostych sposobów na zapamiętanie zasad poprawnej polszczyzny.

#Mówiąc_Inaczej #FlowBooks #MikułaUczy

Paulina Mikuła – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, autorka popularnego vloga „Mówiąc Inaczej” subskrybowanego przez 170 tysięcy osób!

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Paulina Mikuła -> Ajlawju!

2019-02-15
„Nie idź po najmniejszej linii oporu i weź tą książkę na tapetę - bynajmniej, nie pożałujesz!
Jeśli w powyższym zdaniu nie znalazłeś co najmniej trzech błędów, ta książka jest dla Ciebie!"
Tak rozpoczął się mail od wydawnictwa Znak z propozycją recenzji książki Pauliny Mikuły „Mówiąc inaczej". Po takim połechtaniu mojej samoświadomości językowej, gramatycznej i stylistycznej, nie mogłam nie podjąć się zadania.
Nie znałam wcześniej vloga Pauliny Mikuły, ale szybko nadrobiłam znajomość z tą Panią ;-)
Każdy Polak powinien mieć egzemplarz w domu, aby sięgać do niego regularnie i utrwalać w sobie nawyki pięknomowy. Polonistka, bo taki jest zawód wyuczony autorki, udowadnia, że nie zawsze mówimy, myślimy i piszemy poprawnie. Posiada talent komunikacji, przyciągnięcia uwagi, rozśmieszenia czytelnika, a przy tym wszystkim uczy gramatyki, ortografii, stylistyki. Jak dla mnie jest wielkim odkryciem!
Chyba każdy w swoim życiu trafił na nauczyciela (nie koniecznie języka polskiego) nudnie podającego definicje, które niczego nie nauczyły, bo wkuwało się je na pamięć, by w odpowiednim momencie wystrzelić znajomością pojęcia kompletnie go nie rozumiejąc. Autorka udowodniła w swojej książce wielokrotnie, że naukowe reguły nie muszą być niezrozumiałe, a ich wytłumaczenie ma zwykle proste, skojarzeniowe wytłumaczenie w użytkowaniu języka. Oto przykład, który zapamiętam do końca swoich dni, a który rozbawił mnie do łez:
Ø „w cudzysłowie", a nie „w cudzysłowiu". Nie mówimy „w dupiu", więc nie mówmy „w cudzysłowiu". Mówimy „w cudzysłowie", nawet jeśli tę zasadę mamy w dupie.
Paulina Mikuła, „Mówiąc inaczej", wyd. ZNAK, Kraków 2016.

Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu i misji jakiej podjęła się autorka. Myślę, że książka ułatwi rozumienie języka polskiego. Zaryzykuję stwierdzenie, że profesorowie Bralczyk i Miodek mają współczesnego następcę. Mam również nadzieję, że „Mówiąc inaczej" Pauliny Mikuły przyczyni się do zakorzenienia świadomości i pielęgnowania dobrych nawyków językowych. Mnie ta książka wiele rozjaśniła, będę do niej wracała, aby utrwalać w sobie poprawną polszczyznę. Polecam tę pozycję!

Bawiąc uczy!

2019-02-07
Nie lubię, gdy na jakiś temat wypowiadają się ludzie, którzy nie mają o nim pojęcia. Na szczęście gdy zobaczyłam, że Paulina Mikuła jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawski, ze spokojem sięgnęłam po jej książkę „Mówiąc inaczej" i tak jak przypuszczałam, nie zawiodłam się!

Kto by pomyślał, że książka o języku polskim może być tak fascynująca! Lekka i pouczająca zarazem. Czyta się ją błyskawicznie i niebywale przyjemnie, więc z góry uspokajam osoby, które obawiają się, że może ona mieć charakter podręcznika. Nic bardziej mylnego! Jest to rewelacyjny poradnik, który uczy i bawi zarazem - dostarcza wiedzy i przyjemności. Czego chcieć więcej?

Autorka nie bazuje jedynie na swoich domysłach, a podpiera się definicjami z „Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN", czy też poglądami innych badaczy języka. Ogromnym plusem książki jest fakt, że polonistka praktycznie każdy omawiany przypadek dopełnia przykładami, które przeciętnemu czytelnikowi ułatwiają zrozumienie oraz zapamiętanie danej reguły. Warto dodać, że po przeczytaniu wszystkich rozdziałów czeka nas część praktyczna, czyli „Trochę praktyki" - kilka zadań i testów, dzięki którym możemy sprawdzić swoją wiedzę. Kolejny atut pozycji to niewątpliwe poczucie humoru, które autorka posiada i wplata w swoją książkę. Widać również, że ma ogromny dystans do siebie, bez którego nie byłaby w stanie tworzyć jakże popularnego vloga, którego omawiana książka jest kontynuacją, czy też dopełnieniem. Kolejnym plusem recenzowanej pozycji jest przejrzysty sposób wydania. Podkreśla on lekkość języka użytego przez autorkę i mam wrażenie, że jeszcze bardziej przyspiesza czytanie.

Pewnie ktoś powie, że przesadzam, ale uważam, że przykłady i pomysły z recenzowanej książki powinni wykorzystywać nauczyciele języka polskiego. Gdyby każdy z nich potrafił wykładać tak ciekawie jak Paulina Mikuła, bez wątpienia współczesna kondycja języka polskiego uległaby znacznej poprawie. Z pewnością, gdy najdzie mnie jakaś wątpliwość związana z językiem polskim, ponownie sięgnę po książkę „Mówiąc inaczej".

Nauka wcale nie musi być nudna!

2016-06-02
Jeśli myśleliście, że nauka języka polskiego jest nudna, to jesteście w błędzie. Co prawda wkuwanie definicji i żmudne ćwiczenia z gramatyki (och, te dyktanda!) nadal jest stosowane w nauczaniu dzieci i młodzieży (nawet studentów filologii polskiej profesorowie męczą skomplikowanymi definicjami), ale można to zmienić.

"Mówiąc Inaczej", czyli co warto wziąć na tapet

2016-05-10
Paulina Mikuła, to znana youtuberka, która w kilkuminutowych filmikach uczy Polaków poprawnej polszczyzny. Tym razem autorka wideobloga lekcje z YouTuba przeniosła na papier i napisała książkę pt. „Mówiąc Inaczej. Jak pisać i mówić, żeby się nie pogubić". W prostej, ale nie prostackiej formie młoda polonistka przybliża czytelnikom zasady posługiwania się językiem polskim w mowie i w piśmie. Jeśli więc chcesz, drogi czytelniku, dowiedzieć się dlaczego nie warto chodzić po linii najmniejszego oporu, albo brać czegoś na tapetę, sięgnij po tę lekturę. A może zadajesz sobie pytanie, skąd wzięły się wulgaryzmy i kiedy możemy ich używać? Ta pozycja poświęca temu zagadnieniu cały rozdział! Po tej lekturze przestaniesz zasypywać gruszki w popiele, włanczać światło i mówić: „w cudzysłowiu". „Mówiąc Inaczej" to dziewięć rozdziałów poświęconych między innymi interpunkcji, związkom frazeologicznym, mowie potocznej, wulgaryzmom, czy ortografii. Zaletą książki Pauliny Mikuły jest to, że autorka uczy czytelników, wytykając palcem najczęściej popełniane językowe błędy. Wszystko okraszone jest humorem i ironią, dzięki czemu wiedza wchłania się bardzo szybko. Zbyt dużo dygresji i rozwodzenia się nad niektórymi tematami, to jedyny zarzut wobec tej pozycji. Ale jak mówi sama autorka, nie czytanie wszystkich rozdziałów, to prawo czytelnika. Ja z niego skorzystałam. Bez wątpienia warto polecić tę książkę wszystkim, którzy chcą poprawnie posługiwać się językiem polskim. „Mówiąc Inaczej" może być dla każdego podstawowym źródłem informacji o naszym pięknym języku.

„Nie idź po najmniejszej linii oporu i weź tą książkę na tapetę - bynajmniej, nie pożałujesz!

2016-05-10
Jeśli w powyższym zdaniu nie znalazłeś co najmniej trzech błędów, ta książka jest dla Ciebie!"
Tak rozpoczął się mail od wydawnictwa Znak z propozycją recenzji książki Pauliny Mikuły „Mówiąc inaczej". Po takim połechtaniu mojej samoświadomości językowej, gramatycznej i stylistycznej, nie mogłam nie podjąć się zadania.

Mówiąc poprawnie

2016-05-10
Mówiąc Inaczej Pauliny Mikuły to swoisty poradnik poradnik poprawnej polszczyzny. Jest to jednak poradnik specyficzny - bez nadmiaru lingwistycznych formułek i sztywnych zasad. Czytelnik znajdzie tu natomiast bardzo przystępnie zaserwowane kompendium wiedzy chociażby na temat języka potocznego, regionalizmów i wulgaryzmów. A wszystko to okraszone osobistymi doświadczeniami Mikuły przede wszystkim z czasów studenckich i obecnych - ściśle powiązanych z prowadzeniem przez nią vloga. Całość napisana prosto i przystępnie, z humorem i sporą dawką sarkazmu. Jest też coś dla chcących sprawdzić swą wiedzę w praktyce - kilka zadań typu popraw błędy/wskaż gdzie jest błąd. Mówiąc Inaczej to idealna propozycja dla tych, którzy są na bakier z językiem polskim, ale i dla tych, którzy chcą wiedzieć jak ewoluuje polszczyzna - wszak język (szczególnie potoczny) wciąż się zmienia.

Mówiąc inaczej

2016-04-18
Książka Pauliny Mikuły zasługuje według mnie na najwyższe noty. Jest ona przede wszystkim skierowana dla ludzi w każdym wieku. Uczniowie mogą utrwalać wiedzę zdobywaną w szkole na lekcjach przedmiotów humanistycznych a dorośli znajdą w niej kolejne ciekawe spojrzenie na gramatykę języka polskiego. Znienawidzone przez wielu zasady pisowni, bądź poprawnej polszczyzny, są przedstawione w bardzo przystępny sposób. Autorka ma dar przekazywania trudnych treści w bardzo prosty sposób. Książka jest napisana na bazie filmików zamieszczonym na portalu www.youtube.com. Publikacja jest podzielona na rozdziały, które można czytać niezależnie. Paulina Mikuła jest bardzo emocjonalną kobietą. Czytając tę książkę, wielokrotnie można spotkać się z prywatnym zdaniem na temat zasad i reguł oraz ich stosowania. Uważam, że tę książkę warto przeczytać bez względu na wiek i przekonanie o powinności poprawnego wykorzystywania języka polskiego. Książka nie jest nudnym dziełem popełnionym przez fanatycznego polonistę, lecz bardzo praktycznym przewodnikiem po „świecie" języka polskiego.

Język trudny, ale piękny!

2016-04-18
Język polski nigdy nie należał do moich ulubionych przedmiotów. Jedyne, co mi się podobało, to ... czytanie lektur;) (im dłuższe, tym lepsze). Z ortografią nigdy nie miałam problemów (pewnie dlatego, że dużo czytałam), jednak z pisaniem było troszkę gorzej, dlatego z chęcią sięgnęłam po książkę Pauliny Mikuły "Mówiąc inaczej". Chciałam sprawdzić, jak wiele błędów językowych popełniam, nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Na wstępie autorka dużo napisała o sobie, o swoim wykształceniu oraz o tym dlaczego w ogóle powstała książka. Opowiada o swojej karierze zawodowej oraz o vlogu "Mówiąc inaczej" w serwisie YouTube.

W dalszej części skupia się na poszczególnych działach wiedzy o języku polskim (znajdziemy tu rozdział poświęcony ortografii, interpunkcji, frazeologizmom, czy też wulgaryzmom!).

Spodobały mi się "Prawa czytelnika", które znajdziemy na początku książki. Pomysłowe było też zamieszczenie stron "do wycięcia" zawierających najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych rozdziałów. Najbardziej jednak spodobał mi się styl pisania pani Pauliny. Lekkim piórem, w żartobliwej formie, autorka często nawiązuje do własnego życia i poczynionych w nim obserwacji. Zwraca uwagę na najczęstsze trudności, jakie może sprawiać język polski. Sama przyznaje się do własnych niedociągnięć, co sprawia, że naprawdę widzę ją jako "nauczycielkę polskiego, o jakiej zawsze marzyłam!" (napis na okładce trochę mylny, bo jak sama autorka napisała, nauczycielką nigdy nie będzie).

 

Mówiąc poprawnie!

2016-04-18
Nasz ojczysty język jest zaliczany do jednych z tych języków, które sprawiają najwięcej kłopotów. Intrygujący jest fakt, że nawet my, jako Polacy mamy z nim wiele problemów. Problemów, z których zdajemy sobie sprawę oraz z tych, o których nie mamy bladego pojęcia :)


Chcąc „podciągnąć" się trochę w ojczystym języku pasowałoby może zapisać się na kurs ? (wstyd!) Albo poświęcić długie wieczory na wertowanie słownika lub czytanie nużących niekiedy zasad gramatyki ... Lecz przecież nikt z nas nie ma na to czasu ani ochoty! Więc teraz co, poddajemy się ? Nie! Jest dla nasz szansa w postaci książki Pauliny Mikułuy, „Mówiąc inaczej".
Autorka jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim więc z pewnością możemy jej zaufać w kwestii merytoryki. Wie jak mówić i także wie jak pisać, dzieląc się tą wiedzą z nami na swoim vlogu a teraz także za pośrednictwem książki.


Od strony technicznej książka została bardzo dobrze wydana. Przejrzyste rozdziały, które można czytać bez ładu i składu - od tak, na wyrywki. Autorka posługuje się prostym językiem, skierowanym bezpośrednio do czytelnika. Brak w niej szkodliwej „pompatyczności", mamy wrażenie że mówi do nas dobra koleżanka z sąsiedztwa.


Do naszych rąk trafia książka dzięki której możemy uczyć się jak dzieci, poprzez zabawę.
Wiedzę o języku trzeba umieć przekazać nie zmuszając czytelnika do przymusowej drzemki, Pani Paulinie wręcz doskonale to wychodzi! Książa jest zbiorem oraz podsumowaniem całej wiedzy i spostrzeżeń dotyczących funkcjonowania języka w rzeczywistości jaką udało jej się zdobyć.


Jest to ciekawe, proste i świetnie przygotowane kompendium dzięki któremu poprawimy nasz język oraz z pewnością nie raz błyśniemy przed znajomymi naszą wiedzą. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto chce lub nie chce się uczyć, w jednym i drugim przypadku korzyść będzie zanotowana ! :)

Mówiąc inaczej

2016-04-18
Na wstępie przyznam się bez bicia, że popełniałam (i wciąż popełniam) większość błędów, o których mowa w „Mówiąc inaczej". Na obronę pokażę zaświadczenie od pedagoga (z czasów szkolnych) o dysleksji i dysortografii - czym, de facto, mogłabym sobie tyłek podetrzeć (o wulgaryzm!). Wiele moich błędów wynika z zaniedbania i niewiedzy. Amen.
Nasz ojczysty język jest trudny sam w sobie. Nawet najlepszy polonista zarzeka się, że do Miodka mu daleko. Autorka - Paulina Mikuła, stworzyła coś na kształt oryginalnego podręcznika, który od standardowego różni się tym, iż uczy przez zabawę. Czytając jej książkę miałam ubaw po pachy. Paulina posługuje się prostym (czasem ironicznym) językiem i nie boi się nas pouczać, za co jestem jej niezmiernie wdzięczna. Nawet, gdy przytacza nudne (w jej wydaniu wydają się czymś nowym) zasady pisowni, nie orientujemy się, że wbija nam wiedzę do głowy. Pisze o błędach, interpunkcji, wulgaryzmach, związkach frazeologicznych oraz naszym języku (dosłownie). Na końcu sprawdza naszą uwagę, robiąc szybką kartkówkę!
Paulina jest vlogerką - prowadzi własny kanał na YouTube. Niestety nigdy na niego nie trafiłam. Usłyszałam o niej w jednym z programów śniadaniowych i zapałałam chętką na jej książkę. „Mówiąc inaczej" jest kwintesencją wiedzy Pauliny, którą dzieli się z nami w łatwy i niebanalny sposób. Szkoda z takiej lekcji nie skorzystać.

Mówiąc poprawnie - w końcu!

2016-04-18
Ta książka chyba była napisana specjalnie dla mnie! Ale to nie znaczy, że nie spodoba się również Tobie, a na pewno okaże się bardzo przydatna. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy chcieliby zadbać o swój język, a powinien to zrobić każdy z nas!
Nie znam vloga Pauliny Mikuły, ale jej pierwsze „wypociny" są naprawdę interesujące i warte polecenia. W ciekawy oraz przystępny sposób opisuje błędy i trudności występujące w naszym rodzimym języku, które popełnia każdy z nas.
Dodaje przy tym sporo od siebie, dzięki czemu czytelnik ma wrażenie, że podczas lektury ma okazję spotkać się z autorką „twarzą w twarz" albo chociaż obejrzeć kolejny odcinek jej programu stworzonego specjalnie dla niego.
Od dziecka, tak jak autorka, zwracałam uwagę na nasz piękny, aczkolwiek trudny język. Pamiętam, jak poprawiałam swoją mamę jako kilkulatka, gdy mówiła „wziąść" zamiast „wziąć". Dlatego też po maturze wybrałam się na studia dziennikarskie (choć były też oczywiście inne powody), a teraz recenzuję książki „po godzinach".
Paulina Mikuła, dzięki skończeniu filologii polskiej ze specjalnością medialną, może nauczyć dużo więcej Polaków, jak powinni mówić i pisać w swoim języku, niż gdyby robiła to jako polonistka. A jej nowoczesny i jednocześnie intymny styl jest kolejnym powodem, dlaczego warto przeczytać „Mówiąc inaczej" i obejrzeć vloga autorki.
Ja na pewno tak zrobię!

Język polski użytecznie

2016-04-18
Autorkę książki, czyli Paulinę Mikułę, oglądam już od dawna. Jej kanał na YouTube jest hitem wśród moich uczniów. Książka jest dopełnieniem kanału i kompendium wiedzy użytecznej o naszym języku. Zarys zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych są w prosty i obrazowy sposób pokazany. Każda reguła poparta życiowym przykładem. Przysłowiowo jak krowie na rowie. Myślę, że jest to idealna pozycja dla gimnazjalistów, którzy stronią od zasad języka polskiego, a tym bardziej nie rozumieją ich użyteczności. Ta książka pokazuje, że nawet kiedy klniemy wypada znać reguły. Autorka nie stroni od przykładów, którym na pierwszy rzut, daleko do naszego pięknego języka. Ta książka jest przede wszystkim użyteczna, a człowiek czytając ją uczy się przez zabawę.

Nauka z przymrużeniem oka

2016-04-18
Język polski jest zaliczany do jednego z najtrudniejszych na całym świecie. Trudno się dziwić - nasza ortografia jest zakręcona niczym słoik na zimę, interpunkcja szalona, a mowa potoczna żyje własnym życiem... Zajrzyjcie zatem do książki Pauliny Mikuły, dzięki której nie tylko rozwiejecie swoje językowe wątpliwości, ale również zwiększycie swoją wiedzę i będziecie się doskonale bawić.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.