Utajone Miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1940-1945 - Gunnar S. Paulsson  | okładka
Znak

Utajone Miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1940-1945 Gunnar S. Paulsson

Oprawa twarda

Pierwsze wydanie: 2008-01-09

ISBN: 978-83-240-0912-1
EAN: 9788324009121
Opracowanie graficzne: Agnieszka Spyrka
Liczba stron: 424
Wydawnictwo: Znak
Format: 155 x 235 mm
Cena katalogowa: 44,00 zł
Tłumaczenie: Elżbieta Olender-Dmowska

44,00 zł 29,92 zł

Produkt niedostępny

Opis

Książka otrzymała Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną 2009 Dla większości badaczy Holokaustu dzieje warszawskich Żydów z czasów II wojny światowej ograniczają się do dwóch faktów: ogromnej liczby ofiar oraz powstania w getcie.
Ale nie dla Gunnara S. Paulssona. Autor stawia pytania: czy to możliwe, że ukrywający się po aryjskiej stronie Żydzi oraz osoby, które im pomagały, stworzyli zakonspirowane utajone miasto? Czy to możliwe, że w Warszawie przeżył nie mniejszy procent ukrywających się Żydów niż w innych europejskich miastach? Czy to możliwe, że w pomoc Żydom, mniej lub bardziej świadomie, zaangażowanych było kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków? I czy to możliwe, że nic o tym wszystkim dotąd nie wiedzieliśmy?
Dzięki nowatorskiemu podejściu do relacji i pamiętników oraz analizie źródeł statystycznych autor odpowiada na te pytania twierdząco. Książka to godny naśladowania przykład naukowej rzetelności, odwagi w stawianiu pytań i nieustępliwości w poszukiwaniu odpowiedzi. „Historia Żydów ukrywających się w Warszawie autorstwa Gunnara S. Paulssona, to znaczący wkład w ogromną literaturę na temat Holokaustu. Zarówno jako studium przypadku konkretnej społeczności jak i jako przyczynek do debaty nad najbardziej istotnymi aspektami stosunków polsko-żydowskich w czasie niemieckiej okupacji”. Shimon Redlich, Uniwersytet Ben Guriona
„American Historical Review” Współwydawca: Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN    

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.