Fran Lebowitz

FRAN LEBOWITZ – urodziła się 27 października 1950 roku w Morristown w stanie New Jersey w żydowskiej rodzinie. Jej miłość do literatury ujawniła się dość wcześnie, bo już w dzieciństwie. Fran Lebowitz zaczytywała się w książkach, przez co zdarzało jej się zaniedbywać inne obowiązki. Jej edukacja zakończyła się na szkole Jewish Center w Morristown. Ta znana pisarka nie ukończyła liceum ani studiów.

Fran Lebowitz – pisarka i publicystka


Do sukcesu w świecie wydawniczym zaprowadziły ją kręte drogi. W latach 70. Fran Lebowitz wyprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie zajmowała się m.in. sprzątaniem, sprzedawaniem pasków na ulicy czy też prowadzeniem taksówki. Po godzinach pisała recenzje filmów i książek, które ukazywały się w mało znanym piśmie „Change”. Wszystko zmieniło się, gdy na jej drodze stanął Andy Warhol, który w 1971 roku zatrudnił ją jako felietonistkę w swoim magazynie „Interview”. W 1978 roku ukazał się pierwszy zbiór esejów Fran Lebowitz pt. „Życie w metropolii”. Z kolei w 1981 roku na rynku pojawił się drugi zbiór jej esejów pt. „Nauka o społeczeństwie”. Obie te książki były przesiąknięte sarkazmem, ironią oraz zabawnymi komentarzami na tematy społeczne i polityczne. W 1995 roku Fran Lebowitz zaskoczyła wszystkich wydając powieść dla dzieci pt. „Pan Chas i Lisa Sue spotykają pandę”. W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Znak po raz pierwszy ukazał się polski przekład jej esejów w zbiorze zatytułowanym „Nie w humorze”.

Kryzys pisarski i romans z kinem


W latach 2001-2007 Fran Lebowitz zmagała się z kryzysem pisarskim. Postanowiła więc spróbować swoich sił w przemyśle filmowym. Wystąpiła m.in. w serialu „Prawo i Porządek”, gdzie zagrała sędzię Janice Goldberg. Zaś w 2013 roku mogliśmy ją zobaczyć w „Wilku z Wall Street”, gdzie wcieliła się w podobną postać. Co ciekawe Martin Scorsese kilka lat wcześniej nakręcił z nią film dokumentalny pt. „Wystąpienie publiczne”. Ich kolejnym wspólnym projektem był serial dokumentalny „Udawaj, że to miasto”, który stworzyli dla Netflixa.
Jej znakiem rozpoznawczym jest męska koszula, kowbojskie buty oraz męski garnitur, który szyje na miarę w Londynie. W 2007 roku została okrzyknięta przez pismo „Vanity Fair” jedną z najlepiej ubranych kobiet.

Lista książek: Fran Lebowitz

Nie w humorze
 - Lebowitz Fran | mała okładka
-32 %

Nie w humorze

Fran Lebowitz

6.2 / 10 (238 ocen)

44,99 zł

30,59 zł