Francis Scott Fitzgerald

Francis Scott Fitzgerald urodził się 24 września 1896 roku w Saint Paul, Minnesota w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zmarł 21 grudnia 1940 roku w Hollywood, Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone. Fitzgerald dorastał w islandzkiej rodzinie, która miała wpływ na jego dalszą karierę naukową i zawodową. W 1913 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie w Princeton, jednakże przerwał je, aby odbyć służbę wojskową. Francis Scott Fitzgerald nigdy nie wrócił już na uniwersytet, ponieważ po zakończeniu służby wojskowej, zajął się pracą zawodową.

Francis Scott Fitzgerald – nowelista, powieściopisarz i utalentowany twórca wybitnych opowiadań


Inspirację do tworzenia niezwykłych bohaterek swoich książek, między innymi Nicole Diverse z utworu „Czuła jest noc”, Francis Scott Fitzgerald czerpał ze swojego życia prywatnego. Jego żona Zelda Sayre była pierwowzorem kilku kobiecych postaci, przedstawionych na kartach jego powieści. Fitzgerald w swoim dorobku pisarskim posiada takie utwory, jak: „Piękni i przeklęci”, „Po tej stronie raju”. Fitzergald to autor kultowego opowiadania
Wielki Gatsby. Ostatni z wielkich", jak również zbiorów „Odwiedziny w Babilonie”, „Historia jednego wyjazdu” czy „Piękność popołudnia i inne opowiadania”. Do historii przeszedł jego „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania”, a także „Popołudnie pisarza”.

Bunt młodego pokolenia Amerykanów wyrażony w utworach Fitzgeralda


Twórczość Fitzgeralda jest niezwykle ceniona przez krytyków literackich, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. To nowelista, pisarz i twórca wybitnych opowiadań, który zaliczany jest do nurtu straconego pokolenia amerykańskich pisarzy. Dorobek literacki Fitzgeralda, stanowi przegląd nastrojów i uczuć, jakie panowały na początku XX wieku w południowych stanach USA. Fitzgerald ukazuje w swoich książkach archaiczny bunt młodego pokolenia Amerykanów, którzy pragną zmienić otaczającą ich rzeczywistość, a także wyraźnie sprzeciwiają się realiom życia po zakończeniu I wojny światowej.

Lista książek: Francis Scott Fitzgerald

27,99 zł 27,99 zł - najniższa cena 39,99 zł - cena detaliczna

27,53 zł 27,53 zł - najniższa cena 39,90 zł - cena detaliczna

32,90 zł 22,99 zł - najniższa cena 32,90 zł - cena detaliczna