Jan Lityński

Jan Lityński urodził się 18 stycznia 1946 roku w Warszawie, a zmarł 21 lutego 2021 roku w Pułtusku. Jan Lityński, jest polskim poetą i publicystą. Ukończył studia matematyczne, na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach PRL-u czynnie działał w opozycji antykomunistycznej. Od 1989 roku do 2001 roku był posłem na Sejm. Piastował stanowisko doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Jan Lityński był czynnym uczestnikiem najważniejszych wydarzeń drugiej połowy XX wieku, które miały miejsce w Polsce.

Jan Lityński – autor poczytnych publikacji


Jan Lityński jest autorem i współautorem wielu książek, które poruszają tematy związane z czasami komunizmu i opozycją, która działa w tym okresie. Do najpopularniejszych publikacji, można zaliczyć przede wszystkim książki pt. „Solidarność – problemy, znaki zapytania, próby odpowiedzi”, „Co dalej”, „Książę jest nagi. Uwagi o socjotechnice komunizmu” czy „PSL 1945-1947. Model oporu.” Jan Lityński wydał również swoją autobiografię pt. „Ucieczka do wolności. Autobiografia”.

Odznaczenia i wyróżnienia


W 2006 roku, Jan Lityński odznaczony został przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Krzyżem Komandorskim. W 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski nadał Janowi Lityńskiemu Krzyż Wolności i Solidarności. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku przygotowało stałą wystawę, która poświęcona została Janowi Lityńskiemu i jego działalności opozycyjnej.

Lista książek: Jan Lityński

26,99 zł 26,99 zł - najniższa cena 59,99 zł - cena detaliczna