Małgorzata Czyńska

(ur. 1975) – historyk sztuki, krytyk dizajnu, kuratorka wystaw. Pierwsze teksty, portrety artystek, publikowała 12 lat temu w „Wysokich Obcasach”, z którymi współpracuje do dziś. Potem doszły pisma o sztuce, magazyny wnętrzarskie, katalogi wystaw. Termin „sztuka” to dla niej wielki worek, do którego wrzuca modę, dizajn, a nawet ludzi.

Lista książek

Bestseller
Łempicka. Tryumf życia - Czyńska Małgorzata | mała okładka
-32 %

Łempicka. Tryumf życia

Czyńska Małgorzata

Malarka, arystokratka, femme fatale. Tamara Łempicka – artystka w pracy i w życiu. Niepokorna, skandalizująca, zafascynowana pięknem ludzkiego ciała. Czy da się dotrzeć do jej prawdziwej historii, przedzierając się przez misternie stworzoną legendę?

Więcej

44,99 zł

30,59 zł

Moje królestwo - Małgorzata Czyńska | mała okładka
-41 %

Moje królestwo

Małgorzata Czyńska

Edward Dwurnik: malarz celebryta, ulubieniec mediów, galerzystów, kolekcjonerów i koneserów sztuki. Artysta przewrotny, po witkacowsku ukrywający się za maską błazna i prowokatora. Tytan pracy doceniony w Polsce i na świecie. Wreszcie humanista, przenikliwy komentator życia społecznego, który czasami z sarkastyczną ironią, a czasami z głębokim zrozumieniem portretuje ludzkie niedoskonałości i ograniczenia.
[...]

Więcej

39,90 zł

23,59 zł

Metafizyczny harem. Kobiety Witkacego - Małgorzata Czyńska | mała okładka
-32 %

Metafizyczny harem. Kobiety Witkacego

Małgorzata Czyńska

Witkacy - przystojny z błyskiem w oku. Nie był monogamistą, nie był wierny, nie kochał po grobową deskę. Sprawiały, że był pijany szczęściem, albo na dnie rozpaczy. Arystokratki, służące, podlotki, matrony, aktorki i doktorowe.

Więcej

44,90 zł

30,53 zł

Kobro. Skok w przestrzeń - Małgorzata Czyńska | mała okładka
-41 %

Kobro. Skok w przestrzeń

Małgorzata Czyńska

Katia von Kobro już jako dziecko „miała diabła za skórą” i bunt we krwi. Dzieciństwo spędziła w dostatnim mieszczańskim domu, przyszło jej jednak dojrzewać i kształtować się zawodowo w okresie rewolucji, która zmiotła ten dom z powierzchni ziemi. Katarzyna dała się uwieść nowym ideałom, chociaż później nie bardzo wiedziała, jak je realizować w życiu. Jej życiowym celem i powołaniem okazała się sztuka rodząc[...]

Więcej

39,90 zł

23,59 zł

Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów

Małgorzata Czyńska

Samobójstwa z miłości, wielkie namiętności i okrutne zdrady. Rodzinne tajemnice, o których się nie mówi. Historie kobiet z obrazów są zaskakujące i do bólu prawdziwe. Ludzkie. Często pełne ciepła. Czasem tragiczne. Zawsze fascynujące.

Więcej

39,90 zł

26,99 zł

Dom polski Meblościanka z pikasami - Małgorzata Czyńska | mała okładka
-41 %

Dom polski Meblościanka z pikasami

Małgorzata Czyńska

Z ilustracjami Joanny Grochockiej

Pomysł był prosty: zapytać ludzi związanych zawodowo z dizajnem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy. Byłam też ciekawa, czy zainteresowania i pasje moich rozmówców wynikają z atmosfery ich rodzinnych domów oraz do jakiego stopnia ich własne domy są uzewnętrznienie[...]

Więcej

39,90 zł

23,59 zł

Berezowska Nagość dla wszystkich - Małgorzata Czyńska | mała okładka
-41 %

Berezowska Nagość dla wszystkich

Małgorzata Czyńska

Przed wojną źle, po wojnie jeszcze gorzej. W dwudziestoleciu Maję Berezowską i jej śmiałe rysunki prześladowały bigotki, po 1945 roku – ideolodzy socrealizmu. Ona sama zupełnie się tym jednak nie przejmowała. Rysowała nawet w Ravensbrück. Jej modelkami były współwięźniarki i strażniczki. Tym pierwszym dodawała ducha, drugie traktowała koniunkturalnie.

Urodzona w belle époque, współtworzyła artystyczny mit [...]

Więcej

44,90 zł

26,54 zł

Kobiety z obrazów - Małgorzata Czyńska | mała okładka
-39 %

Kobiety z obrazów

Małgorzata Czyńska

Ekscentryczna Dora Maar, niezależna Victorine Meurent, tajemnicza Lisa del Giocondo czy twardo stąpająca po ziemi Catherine Bolnes – to tylko niektóre z kobiet kryjących się za dziełami wielkich mistrzów. Tamara Łempicka w czasach największej biedy za sprzedawane obrazy kupowała diamentowe bransoletki. Frida Kahlo nawet przykuta do wózka inwalidzkiego i dręczona bólem brała udział w manifestacjach politycz[...]

Więcej

44,90 zł

27,31 zł