Ted Hughes

Ted Hughes (1930 – 1998)

Brytyjski poeta i autor książek dla dzieci. Uważany przez brytyjskich krytyków za jednego z najlepszych poetów swojego pokolenia.

Początkowo zatrudniał się w brytyjskich gazetach, brał udział w konkursach poetyckich. Jednak nie został zauważony. Jego pierwszy tomik poezji Jastrząb w deszczu, ukazał się dzięki Sylvii Plath, która wysłała jego wiersze na konkurs.

W 1956 r poślubił Sylvię Plath. Miał z nią dwójkę dzieci, to właśnie dla nich powstały słynne książeczki Teda Hughsa.

Sylvia, po siedmiu latach małżeństwa popełniła samobójstwo wkładając głowę do kuchenki gazowej. Hughes był oskarżany nawet o dokonanie morderstwa przez miłośników twórczości Plato i niektóre kręgi feministyczne, nigdy nie podjął polemiki na ten temat. W 1998 roku wydano jego ostatnie dzieło Listy Urodzinowe, nakreślające złożoność relacji w jego małżeństwie z Sylwią, która zresztą już młodości targnęła się na swoje życie, i później wielokrotnie leczyła się psychiatrycznie.
Sporo do myślenia daje jednak fakt, że 3 lata później, w 1969 roku, jego kochanka Assia Wevill, z którą zamieszkał po śmierci swojej żony (a zamieszkiwał wcześniej, co można wywnioskować choćby z wieku ich dziecka) również popełniła samobójstwo przy użyciu kuchenki gazowej, uśmiercając jednocześnie ich czteroletnią córeczkę.

W 2003 roku biografię Teda Hughsa przybliżył film pt. Sylwia, w którym w rolę kontrowersyjnego poety wcielił się Daniel Craig, natomiast Sylwię zagrała Gwyneth Paltrow.

Lista książek

Pogromca snów i inne opowieści o stworzeniu świata

Ted Hughes

Książka jednego z najwybitniejszych współczesnych brytyjskich poetów, męża Sylvii Plath, napisana dla własnych dzieci. Pogromca Snów to zbiór opowiadań o tym, jak Pan Bóg stwarzał zwierzęta, jak kształtowała się ich tożsamość i jak poszukiwały swojego mie

Więcej

29,00 zł

19,72 zł

Żelazny Olbrzym Opowieść w pięciu odsłonach - Ted Hughes | mała okładka
-28 %

Żelazny Olbrzym Opowieść w pięciu odsłonach

Ted Hughes

"Żelazny Olbrzym stanął na skraju urwiska.
Jak długo wędrował? Nie wiadomo.
Skąd przybył? Nie wiadomo.
Jak powstał? Nie wiadomo.

Pewien mały chłopiec odkrywa, że Żelazny Olbrzym nie ma wrogich zamiarów. Wręcz przeciwnie – tylko on może ocalić Ziemię, której grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Żelazny Olbrzym to kultowa powieść dziecięca Teda Hughesa, poety należącego do grona najwybitniejszych pisarzy dwu[...]

Więcej

79,90 zł

57,90 zł