Pakt diabłów - Roger Moorhouse | okładka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2015-08-10

ISBN: 978-83-240-3059-0
EAN: 9788324030590
Tytuł oryginalny: Devil's Alliance
Liczba stron: 432
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Format: 150x235
Cena katalogowa: 59,90 zł
Tłumaczenie: Grzegorz Siwek

59,90 zł 40,73 zł

Produkt niedostępny

Opis

Czy Hitler oszukał Stalina? A może sam dał się wywieść w pole? Dwóch śmiertelnych wrogów połączyła chęć zniszczenia Polski.

Pakt jest tak długo ważny, jak długo służy celowi.
Adolf Hitler

Oczywiście to wszystko jest grą, w której chodzi o to, kto kogo przechytrzy. Wiem, do czego zmierza Hitler. Sądzi, że wystrychnął mnie na dudka, ale w rzeczywistości to ja z niego zadrwiłem.
Józef Stalin

23 sierpnia 1939 roku. Stalin wznosi toast za zdrowie Hitlera. Ci „serdeczni przyjaciele” i najbardziej zaciekli wrogowie nigdy się nie spotkają, ale ich przymierze zmieni oblicze świata.
22 września 1939 roku. Armia Czerwona i Wehrmacht wspólnie defilują ulicami polskiego jeszcze przed chwilą Brześcia. Za kilka miesięcy generał Plisowski, bohaterski obrońca twierdzy brzeskiej, zginie w Charkowie.
Przez jedną trzecią wojny Rosja Sowiecka i III Rzesza będą ściśle współpracować, wymieniać się technologiami i budować nawzajem swoją potęgę. Stalin pomoże Hitlerowi zniszczyć Zachód. Hitler umożliwi Sowietom rozwój nowoczesnej armii i przemysłu. W końcu jednak dyktatorzy skoczą sobie do gardeł.
Pakt Ribbentrop-Mołotow, którego kulisy ujawnia Roger Moorhouse, obowiązywał 22 miesiące. Zawierał podpisy dwóch ludzi. Składał się zaledwie z 280 słów. I zniszczył życie 50 milionów ludzi.
Jednym z największych skandali XX wieku jest fakt, że Zachód postanowił zapomnieć o tym sojuszu. W imię dobrych relacji z mordercą polską rację stanu podeptano bez mrugnięcia okiem. Kłamstwa na temat paktu diabłów powtarzano przez kolejne pół wieku. Sam Mołotow zaprzeczał jego istnieniu aż do śmierci.

Ciekawostki historyczne

W sierpniu 1939 roku po stronie osaczonej Polski niespodziewanie stanęli komuniści z całej Europy. Hańba, zgroza, zdrada! – krzyczeli. Partyjniakom, którzy ślepo wierzyli w proletariackie ideały nie mieściło się w głowach, że Stalin zawarł sojusz z Hitlerem. Niektórzy woleli popełnić samobójstwo, niż obserwować IV rozbiór Polski… Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Niemcy nauczyli się, by nie dawać napiwków rosyjskim taksówkarzom, a pamiątkową fotografię prawie zepsuły puste kieliszki. W końcu Stalin nie mógł przegapić okazji, by upić Ribbentropa. Jak negocjowano zbrodnicze porozumienie przypieczętowane wkrótce polską krwią? Czy podpisali je pijani dyplomaci? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Załóżmy, że polskim żołnierzom udałoby się wyhamować niemiecką ofensywę, a może nawet wyprowadzić skuteczne kontruderzenie. To niczego by nie zmieniło. Los kampanii wrześniowej był rozstrzygnięty już pierwszego dnia. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Grodno było jedynym polskim miastem na Kresach, które stawiło tak twardy i zdecydowany opór najeźdźcy. Sowieci planowali zająć je z marszu 20 września 1939 r. Nie dość, że im się to nie udało, to jeszcze ponieśli w walce z Polakami znaczne straty. Więcej -- > Ciekawostki historyczne.

Inni klienci sprawdzali również

32,90 zł

22,37 zł

36,90 zł

16,61 zł

49,90 zł

33,93 zł

Polska 1939 - Roger Moorhouse | mała okładka
-32 %

Polska 1939

Roger Moorhouse

7.5 / 10 (59 ocen)

64,90 zł

43,99 zł

Keanu Reeves - Zageris Larissa, Curran Kitty | mała okładka
-32 %

Keanu Reeves

Larissa Zageris, Kitty Curran

4.2 / 10 (109 ocen)

34,99 zł

23,79 zł

44,99 zł

30,59 zł

Inne książki tego autora

Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego,
Vratislavia, Breslau, Wrocław
 - Norman Davies, Roger Moorhouse  | mała okładka
-32 %

Mikrokosmos

Norman Davies, Roger Moorhouse

7.3 / 10 (193 ocen)

79,90 zł

54,33 zł

Polska 1939 - Roger Moorhouse | mała okładka
-32 %

Polska 1939

Roger Moorhouse

7.5 / 10 (59 ocen)

64,90 zł

43,99 zł

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Zauroczenia wujkiem Joe ciąg dalszy...

2016-04-01
Autor jako Anglosas zdaje się nadal pozostawać pod urokiem mitu wujaszka Joe, który pomógł wygrać wojnę. Niestety, wypisując przy tym bzdury, które rzetelnemu historykowi przez pióro by nie przeszły a i z logiką u autora nietęgo. Na stronie 334, masę dowodów na zamiar Stalina uderzenia na Niemcy w 1941 (i nie mam na myśli li tylko Suworowa) zbywa jednym zdaniem, nawet nie siląc się na ich nawet pobieżną analizę. Jest to wybitnie nierzetelne. Idąc dalej, na dowód defensywnych zamiarów Stalina autor przywołuje przemówienie Stalina wygłoszone do absolwentów akademii wojskowych (maj 41). Autor wbrew logice i treści przemówienia utrzymuje, że dowodziło ono defensywnych zamiarów Stalina i było adresowane w istocie do Niemców. Skoro tak, to dlaczego zostało utajnione? Sensu brak. Autor też mimo przemycania pojedynczych faktów (objęcie przez Stalina funkcji rządowych czy powołania frontów) nie poddaje ich analizie. Zapewne dlatego, iż nie pasowały do założeń. Generalnie, książka utrzymująca powielanie przez lata mity a nie rzetelna praca historyka. Szkoda czasu.

Zapomniane zbrodnie

2015-10-02
Nigdy się tyle nie kłamie, jak przed wyborami, w czasie wojny lub po polowaniu - powiedział Otto von Bismarck, „Żelazny Kanclerz" , który poza wygraniem wojny z Francją w latach 1870-1871 zjednoczył państwo niemieckie i wskrzesił Cesarstwo. Obserwując historię poszczególnych krajów i kontynentów trudno się z nim nie zgodzić - oszustwo zdaje się podstawą dobrej polityki, szczególnie w czasie wojen, które, jak pokazuje wiele przykładów, wygrywa nie lepszy, ale sprytniejszy.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.