Katarzyna Wielka. Portret kobiety


Robert K. Massie

Katarzyna Wielka. Portret kobiety

Tłumaczenie: Marek Król
Oprawa twarda
Liczba stron: 624
Wydawnictwo: Znak
59,90 41,93

Chciałbyś, aby ta książka była dostępna w sprzedaży? Wpisz swój e-mail, powiadomimy Cię, jeśli będzie znów dostępna.

Powiadom mnie Powiadom mnie

Zajrzyj w duszę kobiety, której jedynym celem była władza

Bezwzględna despotka czy oświecona reformatorka? Perwersyjna kochanka czy szukająca miłości dziewczyna? Okrutna władczyni czy mądra imperatorowa? Caryca Katarzyna miała wiele twarzy.

Matka uczyniła jej dzieciństwo nieszczęśliwym. Patologiczny związek z infantylnym mężem sprawiał ból. Katarzyna przecierpiała wszystko, ponieważ miała przed sobą konkretny cel: chciała zostać cesarzową imperium. Osiągnęła potęgę, która pozwalała jej wynosić kochanków do rangi władców lub strącać ich z tronu, obsypywać złotem albo bezlitośnie pozbawiać życia. Podbijała i niszczyła narody, a jednocześnie była kochana przez filozofów.

Katarzyna Wielka. Portret kobiety to historia pełna intryg, tajemnic dworskiego życia i dylematów władzy. Robert K. Massie stworzył porywającą opowieść o jednej z najważniejszych kobiet w historii Polski i Europy. Ta książka to dowód, że historyczna prawda jest bardziej pasjonująca niż literacka fikcja!

Materiały o książce

Łukasz Modelski zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Twój Styl”, autor bestsellerowych

Ta książka to popis błyskotliwego kojarzenia faktów, interpretacji znanych źródeł i mozolnego dla autora, ale fascynującego dla czytelnika, układania spójnego obrazu z tysięcy drobnych kawałków. O życiu imperatorowej najintymniej.

„Elle”

Co za kobieta!

„Newsweek”

W swojej książce Massie stworzył wyrazisty i porywający portret nie tylko rosyjskiej władczyni, ale także kobiety z krwi i kości.


Ciekawostki historyczne

Dla Polaków caryca Katarzyna to władczyni, która najpierw osadziła na polskim tronie własnego kochanka, Stanisława Augusta Poniatowskiego, następnie odebrała na długie lata Rzeczpospolitej niepodległość. Niewielu jednak wie, skąd tak naprawdę wzięła się ta nieszablonowa postać. Zobacz więcej >>>

Ciekawostki historyczne

Od małej Zofii Fryderyki Augusty zu Anhalt-Zerbst-Dornburg nikt nie oczekiwał, że zostanie królową. Ona sama też nie mierzyła aż tak wysoko. Zależało jej przede wszystkim na wyrwaniu się spod kurateli despotycznej matki. To, że została rosyjską carycą i jedną z najpotężniejszych kobiet w historii było efektem całego szeregu zbiegów okoliczności oraz… niezwykłej determinacji jej matki, która ze swojej strony robiła wszystko, by pozbyć się latorośli („Niemka ze Szczecina na rosyjskim tronie. Jak Katarzyna Wielka została carycą?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Romans ostatniego polskiego króla z rosyjską carycą nie jest sekretem. Tajemnicą nie jest też znaczenie tego romansu dla tronu w Polsce. Zajmujące jest jednak to, jak drugorzędny polski możnowładca trafił do łożnicy jednej z najpotężniejszych kobiet świata? („Jak Stanisław Poniatowski został kochankiem Katarzyny Wielkiej?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Caryca Katarzyna przeszła do historii jako władczyni, która najpierw osadziła na polskim tronie własnego kochanka, a następnie odebrała Rzeczpospolitej niepodległość. Skąd jednak wzięła się ta nietuzinkowa kobieta? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Dodaj własną recenzję.

Dodaj recenzję

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.Komentarze czytelników

Pozostaw komentarz...