Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki urodził się 5 stycznia 1950 roku w Szklarce Przygodzickiej. To pasjonat górskich wędrówek, który rozpoczął swoją przygodę ze zdobywaniem szczytów już w trakcie pobytu w harcerstwie. Jako absolwent Politechniki Wrocławskiej Krzysztof Wielicki uzyskał tytuł inżyniera elektronika. Swoją karierę zawodową Wielicki rozpoczął od pełnienia funkcji szefa Komisji Turystyki Zrzeszenia Studentów Polskich na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W okresie studiów Wielicki był inicjatorem wspinaczek w Sokolikach, a także uczestnikiem letniego obozu wspinaczkowego i zimowego pod przewodnictwem Wandy Rutkiewicz.

Krzysztof Wielicki – himalaista, pisarz, naukowiec


W dorobku literackim Krzysztofa Wielickiego znalazły się książki, których jest on autorem lub współautorem. W 1997 roku ukazała się „Korona Himalajów 14 x 8000”. Później były „Rozmowy o Evereście”, wydane przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą. W 1982 roku wydanie to zostało rozszerzone w 2020 i uzupełnione we współpracy z Leszkiem Cichym i Jackiem Żakowskim. Wielicki jest autorem „Jednego dnia z życia”, a także książek wywiadów –„Krzysztof Wielicki – mój wybór. Wywiad rzeka” i „Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad rzeka”. Tom drugi.

Laureat i zdobywca wielu odznaczeń za wybitne zasługi w propagowaniu polskiego taternictwa


Wielicki za swoje dokonania sportowe, głównie wspinaczkę wysokogórską, otrzymał tytuł Giganta przyznawany przez poznański oddział Gazety Wyborczej w 1966 roku. Ponadto jest to laureat nagrody Explorer, otrzymanej w trakcie Festiwalu Explorers w Łodzi w 2000 roku. Wielicki jako jedyny Polak został wyróżniony przez Lowell Thomas Howard z ramienia The Explorers Club. Otrzymał on honorowe obywatelstwo Miasta i Gminy Ostrzeszów, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z postanowienia prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, za wybitne zasługi dla polskiego taternictwa oraz alpinizmu, a także popularyzowanie sportu wspinaczkowego. Wielicki to także medalista miasta Grenoble i laureat medalu okolicznościowego Politechniki Wrocławskiej.

Lista książek: Krzysztof Wielicki

29,42 zł 28,41 zł - najniższa cena 44,99 zł - cena detaliczna

Jeden dzień z życia - Krzysztof Wielicki | mała okładka
-25 %

Jeden dzień z życia

Krzysztof Wielicki

6.9 / 10 (41 ocen)

28,53 zł 28,53 zł - najniższa cena 38,00 zł - cena detaliczna

Rozmowy o Evereście - Jacek Żakowski, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy | mała okładka
-43 %

Rozmowy o Evereście

Jacek Żakowski, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy

7.1 / 10 (314 ocen)

22,95 zł 22,79 zł - najniższa cena 39,99 zł - cena detaliczna