Paul Gallico

Paul Gallico urodził się 26 lipca 1897 roku w Nowym Jorku (USA), zmarł 15 lipca 1976 roku w Monako. To syn włoskiego pianisty koncertowego Paolo Gallico. Po ukończeniu Columbia College przy Columbia University, Paul Gallico pracował jako bileter w operze, robotnik w fabryce, instruktor wychowania fizycznego i korepetytor. Już w college'u Gallico zainteresował się sportem. Trenował wiele dyscyplin, między innymi pływanie i wioślarstwo. Zdobyte doświadczenia wykorzystał w późniejszej karierze pisarskiej. Gallico zaczął współpracować z National Board of Review, a także z New York Daily News, gdzie zajmował się tematyką teatralną i działem sportowym. To autor znanego artykułu o bokserze Jacku Dempseyu, z którym stoczył walkę w 1923 roku.

Paul Gallico– powieści i opowiadania z różnych gatunków literackich


Debiutem literackim Dempsey były felietony o znanych postaciach ze świata sportu. Jego reportaże wyróżniały się wnikliwością i realizmem, a także barwnym opisem wybranej dyscypliny sportu. Gallico w 1932 roku zaczął tworzyć własne opowiadania. Opublikował ich 14 na łamach magazynu The Saturday Evening Post, a także The American Magazine. W 1936 roku Paul Gallico rozpoczął pracę jako freelancer, tworząc artykuły i krótkie opowiadania dla periodyków, między innymi Vogue, The New Joker czy Good House Keeping. W jego twórczości znalazła się powieść przygodowa „The Posejdon Adventure”, a także nowela „The Snow Goose” wydana w 1941 roku. W Polsce najbardziej znaną powieścią tego autora jest „O chłopcu, który był kotem”, a także „Thomasina. O kotce, która myślała, że jest Bogiem”.

Utwory Gallico- kanwa do scenariuszy filmowych i albumów muzycznych


Utwory Paul Gallico stały się kanwą albumu koncepcyjnego zespołu Camel wydanego w 1975 roku pod nazwą „The Snow Goose”. Ponadto, jego doskonała powieść przygodowa „The Posejdon Adventure” z 1969 roku stała się kanwą kilku bardzo znanych filmów katastroficznych z 1972-1979, 2005 i 2016 roku. To „Tragedia Posejdona”, „Po tragedii Posejdona”, a także najnowsze wersje „Posejdon”. Galico został wyróżniony za swój dorobek literacki, w którym znalazło się aż 41 książek i 11 scenariuszy filmowych. Jego opowiadania i felietony sportowe zostały opublikowane na łamach Cosmopolitan. Zostały one wydane w 1938 roku jako bestseller „Farewell to Sport”.

Lista książek: Paul Gallico

26,16 zł 26,16 zł - najniższa cena 39,90 zł - cena detaliczna

32,74 zł 32,74 zł - najniższa cena 54,90 zł - cena detaliczna