Richard Grunberger

RICHARD GRUNBERGER – urodził się 7 marca 1924 roku w Wiedniu w żydowskiej rodzinie. Był brytyjskim historykiem specjalizującym się w badaniach nad III Rzeszą. Zmarł 15 lutego 2005 roku.

Richard Grunberger – dzieciństwo w czasach II wojny światowej


W 1938 roku Grunberger wyjechał z Wiednia pierwszym pociągiem Kindertransport – akcji ratunkowej, która została zorganizowana kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Początkowo trafił do obozu dla uchodźców w Lowestoft w Anglii. Później zamieszkał w żydowskiej rodzinie krawców z West Endu w Londynie. Grunberger zaczął pracować w tym zawodzie. Jednak nie porzucił swoich marzeń o zdobyciu wyższego wykształcenia. Dlatego ukończył college w Birkbeck. Otrzymał też stypendium wystawiennicze z historii w King’s College London.

Richard Grunberger – książki historyczne


Gdy młody Richard Grunberger udał się do Biblioteki Wiener w Londynie, nie mógł znaleźć żadnej książki, która zawierałaby informacje na temat nazizmu i XX-wiecznych Niemiec. Jego przyjaciel zachęcił go, aby sam stworzył taką pozycję. Tak właśnie narodziła się „Historia społeczna Trzeciej Rzeczy”. Po raz pierwszy opublikowano ją w 1971 roku. Od tego momentu stała się ważnym podręcznikiem do studiowania historii społecznej nazistowskich Niemiec w szkołach i na poziomie licencjackim. Oprócz tego Grunberger napisał też takie pozycje, jak „Niemcy 1918-1945”, „SS Hitlera”, czy też „Czerwone Powstanie w Bawarii”.

Lista książek: Richard Grunberger

50,99 zł 52,49 zł - najniższa cena 74,99 zł - cena detaliczna