Wira Ahejewa

Wira Ahejewa to ukraiński krytyk literacki i filolog. Urodziła się 30 lipca 1958 roku w obwodzie czernihowskim w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. W 1980 roku ukończyła Narodowy Uniwersytet w Kijowie.

Wira Ahejewa – ukraińska działaczka społeczna


W 1990 roku razem z innymi naukowcami założyła pierwsze w kraju seminaria feministyczne z inicjatywy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. W 1988 roku była współzałożycielką Kijowskiego Instytutu Gender Studies. Została uhonorowana jako wspólny zwycięzca Narodowej nagrody im. Szewczenki w 1996 roku, a w 2008 roku otrzymała Petro Mohyla Prize

Wira Ahejewa a rosyjsko-ukraiński konflikt


Wira Ahejewa razem z innymi pisarzami opublikowała w 1996 roku dwutomowy podręcznik pod redakcją Witalija Donczyka. Nie jest to jedyna pozycja książkowa na jej koncie. Jedną z ostatnich książek Ahejewy, która wzbudziła ogromne zainteresowanie wielu czytelników, jest reportaż z 2023 roku pt. "W cieniu imperium. Kulisy ukraińsko-rosyjskiej wojny kulturowej” wydawnictwa Znak. Jest to kronika, w której ukazana jest walka ukraińskiego narodu o niezależność od Rosji, na przestrzeni wielu lat.

Lista książek: Wira Ahejewa

31,50 zł 31,50 zł - najniższa cena 69,99 zł - cena detaliczna