Biała Rika - Magdalena Parys | okładka
Znak literanova

Biała Rika Magdalena Parys

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-05-23

ISBN: 978-83-240-3636-3
EAN: 9788324036363
Liczba stron: 304
Wydawnictwo: Znak literanova
Format: 134x215mm
Cena katalogowa: 37,90 zł
Rok wydania: 2016

37,90 zł 25,77 zł

Produkt niedostępny

Opis

Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o namiętności, grzechu, rozłące i pamięci.

Nie krzyczała, kiedy rodziła syna. Nie mogło jej się wyrwać żadne niemieckie słowo. Nie w 1945 roku, nie wśród Polaków wracających z przymusowych robót.

Kilkadziesiąt lat później rodzinne sekrety nie dają spokoju dorastającej Dagmarze. Skąd wziął się ten dziwny akcent w mowie jej babci? Dlaczego co roku staruszka odwiedza pewien kościół? Czy naprawdę nigdy nie spotkała się z siostrą bliźniaczką, choć ta ciągle przysyła jej paczki?

Dziewczyna wie, że nie wykradnie babce wszystkich tajemnic. Ale kiedy powoli zaczyna odkrywać przeszłość, odżywają wspomnienia, do których Rika nigdy nie odważyła się powrócić.

Czy dziedziczymy los po naszych przodkach?
Czy prawdą jest to, co się rzeczywiście zdarzyło, czy to, co zapamiętaliśmy?


Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o namiętności, grzechu, rozłące i pamięci.
I o ludziach, którzy nigdzie nie przynależą, bo zbyt często wyjeżdżali na zawsze – i zbyt wiele musieli zapomnieć.


Magdalena Parys (ur. 1971) – pisarka, dziennikarka. Zadebiutowała w 2011 roku książką Tunel, w 2015 roku została laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej za powieść Magik, którą przetłumaczono na siedem języków. Urodziła się w Gdańsku, od dwunastego roku życia mieszka w Berlinie. Ma męża i dwójkę dzieci.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Tożsamość odbudowana ze szczątków pamięci

2016-08-18
Książka trudna, bo nie jest zwyczajną powieścią z fabułą linearną, ale to książka ciekawa i warta przeczytania. Nazwałabym to gatunkiem synkretycznym, pomieszaniem wspomnień, dziennika, sagi rodzinnej i powieści historycznej. Czytało mi się ją płynnie, dzięki świetnemu warsztatowi pisarskiemu autorki. Bardzo użyteczne były króciutkie rozdziały, zatytułowane 'tematycznie'. To pomagało w orientacji czytelniczej.
Powieści historycznych z gatunku saga rodzinna, szczególnie z tych obejmujących drugą wojnę światową, która pomieszała życie w każdej rodzinie, mamy dużo. Napisać więc książkę na ten temat, która będzie oryginalna formalnie i treściowo, a przy tym zajmująca, to wielka sztuka. 'Biała Rika' to historia o splątaniu losów rodzin przez historię i o tym, jak sobie z tym radzi rodzina i każdy jej członek osobno. To także historia o tym, że losy ludzkie są proste tylko w teorii i w hasłach partii narodowych. W rzeczywistości życie płata figle. Niemka kocha Polaka, jest dobra, naiwny jest stary fabrykant, a łowcą panien jest patriota zesłaniec. Ale i tak nasze losy kształtujemy sami, etapami i pomimo trudności. Można powiedzieć, że powieść 'Biała Rika' to historia kilku rodzin, które razem tworzą patchworkowe drzewo genealogiczne. Wszystkich z nich łączy pragnienie osobistego szczęścia i budowania go od nowa, pomimo psikusów historii.
Bohaterka i narratorka to dziewczynka, która wspomina swoje dzieciństwo. Nie jest to jednak narracja dziecięca, naiwna i pełna uproszczeń. To narracja wydobywająca ze wspomnień prawdę, to co naprawdę było, czyli osoby, obrazy, ludzi, uczucia. To przypominanie sobie rzeczy niewygodnych i tych najbardziej kochanych. Obija mi się po głowie wykład na temat pamięci, która działa na zasadzie obrazów, zapachów, osób, miejsc, dźwięków. Z tego wszystkiego odtwarzamy naszą i innych tożsamość. I historię.
Książka jest trudna, wymagająca, ale bardzo ciekawa. Ciężko jest w nią wniknąć, ale gdy już to uczyniłam, to ten świat mnie pochłonął. O pamięci, historii i świecie, który czarno-biały nie jest, pomimo że na sztandarach tak by chciano, żeby był....
http://literackie-zamieszanie.blogspot.com/2016/07/magdalena-parys-biaa-rika-tozsamosc.html

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.