Birobidżan Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi - Agata Maksimowska | okładka
Czarne

Birobidżan Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi Agata Maksimowska

Broszurowa ze skrzydełkami

Pierwsze wydanie: 2019-02-06

ISBN: 978-83-804-9792-4
EAN: 9788380497924
Liczba stron: 360
Cena katalogowa: 39,90 zł

39,90 zł 23,82 zł

Oszczędzasz 16,08 zł
-40 %
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!

 Witaj szkoło!

 

 

Opis

Birobidżan, dowód na to, że „ex nihilo” może powstać nowe żydowskie życie i żydowski socjalistyczny człowiek, że energia rewolucji może dotrzeć nawet do najodleglejszych zakątków radzieckiego państwa. Ambitny projekt wymagał czegoś więcej niż tylko planowania, uporu i walki z naturą, potrzebni byli przede wszystkim ludzie: personel zarządzający, administracja, ale i budowniczy. Udział w tym olbrzymim przedsięwzięciu to przede wszystkim ucieczka przed głodem, nędzą, antysemityzmem, opresją, to marzenie o normalności.

Do stolicy Żydowskiego Obwodu Autonomicznego, Birobidżanu droga okazała się być daleka, a podróż stanowiła pierwsze wyzwanie, przekonali się o tym ci, którzy uwierzyli w sens budowy żydowskiej autonomii. Osadnicy musieli poskromić naturę i pogodzić się z przeciwnościami losu, ale również z innym porządkiem gospodarczym i ideologicznym. W opowieściach ciężko o głos mitu żydowskiej ojczyzny, wybrzmiewa przede wszystkim gorycz przegranej.

„Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi” to opowieść Żydowskiego Obwodu Autonomicznego, poczynając od powstania i kolonizacji pod koniec lat 20. XX wieku przez lata stalinowskiej represji, chaos pierestrojki, aż do niepewności czasów współczesnych.

Dziś żydowskość jest „marką”, „produktem”. Chińczyk otworzył restaurację „w żydowskim stylu”, a na pamiątkę można sobie kupić figurkę Żyda albo talerzyk z menorą, wszystko wyprodukowane z Chinach.

Promocja książki w serwisie Instagram

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

"Birobidżan"

2019-04-29

Bardzo ciekawy temat, mało znany rejon świata i w bardzo przystępnej i interesującej formie. Dobrze sie czyta, ładnie wydana ksiażka. Będzie zdecydowanie genialną lekturą dla kżdego, kogo interesuje dobry reportaż. To chyba jedyna w Polsce opowieść o ziemi obiecanej dla Żydów daleko od Izraela.

Polecam!

polecam

2019-04-29

Świetnie napisana, opowiadająca historię o jakiej mniemam, że większość osób nie miala pojęcia. Wcześniej nie wiedziałem o istnieniu Zydowskiego Obwodu Autonomicznego, myślę, że samo zapoznanie się z tym miejscem i jego początkami jest już niezwykle fascyujące, a przedstawione w tak przyjemnej formie jak pisarstwo Agaty Maksimowskiej tylko uprzyjemni poznawania tego rejonu świata.

Serdecznie polecam, genialna ksiażka!

Fantastyczna

2019-04-29

Dla zwyklego zjadacza chleba "Birobidżan" będzie nieco egzotyczna opowiescią o jedynym w Rosji Żydowskim Obwodzie Autonomicznym.

Agata Maksimowska ma bardzo lekkie pióro, pisze świetnie i zrozumiale dla większości odbiorców będzie zdecydowanie przystępna i zrozumiala. Jesli miałabym wskazać na jakis minus to przede wszystkim brakowało mi opowieści o pierwszych osadnikach, przeszłości i wspomnień, które by płynnie wprowadziły czytlnika w tematykę. Mimo to polecam serdecznie, czyta sie świetnie i to zdecydowanie jeden z najbardziej interesujących reportaży jakie czytałam. 

Historia o jakiej nie uczą w szkołach

2019-04-29

"Birobidżan" to książka opowiadająca historię o jakiej zdecydowanie nie dowiemy się w podręczników szkolnych, ciężko też o konkretne i precyzyje informacje w innych źrodłach. Pod tym względm wielkie słwoa uznania dla autorki, wykonała świetna robotę, cchąc przybliżyć czytelnikom historię o tym tajemniczym miejscu, gdzieś przy granicy rosyjsko-chińskiej.

Poznawczo fantastyczna, nie miałam pojęcia o takich planach, na utworzenie swego rodzaju Izraela na Syberii,równie świetnie napisana, lekkie pióro autorki i fascunująca opowieść. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. 

Polecam, warto przeczytać i zgłębić się w tę interesującą opowieść. 

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.