Bogna Tyrmanda Nastolatka, która rozkochała w sobie pisarza - Okólska Krystyna, Wójcik Michał | okładka
Wielka Litera

Bogna Tyrmanda Nastolatka, która rozkochała w sobie pisarza Okólska Krystyna, Wójcik Michał

Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-803-2337-7
EAN: 9788380323377
Liczba stron: 320
Format: 150x210mm
Cena katalogowa: 39,90 zł

39,90 zł 23,72 zł

Produkt niedostępny

Opis

Bogna z Dziennika 1954 naprawdę miała na imię Krysia.
Oto prawdziwa historia romansu Leopolda Tyrmanda z nastolatką.
Początek lat 50. XX wieku. Tyrmand liże rany – jakiś czas temu wyrzucili go z „Przekroju”, a teraz z „Tygodnika Powszechnego”. Przychodzi co dzień do stołówki Związku Literatów, by zjeść cienką zupę, jedyny ciepły posiłek bezrobotnego. Pewnego dnia dosiada się do nastoletniej Krysi.
Przypadkowe spotkanie zmienia się wkrótce w improwizowany kurs literatury, potem we wspólne odrabianie lekcji, a na koniec w romans. Dziewczyna zostaje kochanką 33-letniego pisarza.
80-letnia dziś Krystyna Okólska – pierwowzór Bogny z Dziennika 1954 – postanowiła po latach opowiedzieć swoją historię. Dzięki temu powstał nie tylko detektywistyczny reportaż o związku pisarza i młodej dziewczyny, ale także znakomity portret Warszawy pierwszego powojennego dziesięciolecia.
Czerwone skarpetki bikiniarzy, jazz słuchany potajemnie, milicja na tropie bandy braci Wałachowskich, a nad wszystkim srogi wizerunek Stalina. I miłość dwojga ludzi.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Świetny duet

2019-04-18

Jakże przewrotny bywa  los, że w momencie kiedy Leopold przeżywał życiowy kryzys, na jego drodze stanęła Krystyna...to spotkanie odmieniło jego życie. Dzięki niej znów miał w codzienności jakiś cel. Niewinna z początku znajomość przerodziła się w romans, który wpłynął na dalsze losy obu stron. Siłę ich uczucia da się odczuć czytając wspomnienia Okólskiej.

 

Książka ma formę pamiętnika, dzięki temu czujemy się jak po otworzeniu sejfu najbardziej prywatnych myśli. Michał Wójcik rzetelnie podszedł do tematu i świetnie zebrał wszystko w całość. Należą mu się za to podziękowania.

niesamowita historia

2019-04-18
Książka Krystyny Okólskiej i Michała Wójcika pokazała mi Warszawę, jakiej dotychczas nie znałam!! Pierwsze dziesięciolecie po wojnie we wspomnieniach pani Krystyny jest niezwkle wyraźne i do tego ciekawie opisane. A to wszystko razem z historią pisarza i przypadkowo napotkanej dziewczyny tworzy spójną całosc. Jak w powojennej Polsce rozwijała się znajomość kochanków mimo dzielącej ich różnicy wieku?? Warto poznać historię tej dwójki i dowiedzieć się jak to wszystko się właściwie zaczęło. Reportaż idealnie pokazuje jak bardzo przypadek potrafi wpłynąć na ludzkie życie. I do tego nim rządzić...

Wzruszająca

2019-04-18
Niesamowicie poruszająca historia. Treść chwyta za serce i czytelnik mimowolnie przypomina sobie swoje młodzieńcze miłostki...przenosimy się w lata 50, by razem z bohaterami przeżywać rozwój tej jakże nieprzewidywalnej znajomości. Dlaczego nieprzewidywalnej? Znajomość nastolatki z 33-letnim wówczas pisarzem mogła zakończyć się na kursie lteratury lub na pomocy w nauce... Tak się jednak nie stało. Leopolda i Krysię (bo tak naprawdę miała na imię dziewczyna) połączyło coś więcej. Reportaż o ich relacji z Warszawą w tle to znakomita pozycja książkowa godna polecenia.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.