Górnicy PL - Karolina Macios | okładka
Insignis Media

Górnicy PL Karolina Macios

Broszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-657-4360-2
EAN: 9788365743602
Liczba stron: 208
Format: 140x210mm
Cena katalogowa: 34,99 zł

34,99 zł 25,31 zł

Produkt niedostępny

Opis

Jeszcze nigdy nie byłeś tak głęboko pod ziemią.

Tytani pracy. Skryci pod warstwą czarnego pyłu, potu i brudu. Pracują w cieniu podstępnych, nieprzewidywalnych wrogów: śmiercionośnego metanu, tąpnięć, wybuchów pyłu i gazów, zawału skał. Przez połowę życia wychodząc do kopalni, nie mają żadnej gwarancji, że wrócą do swoich rodzin. Niewolnicy czasu, uzależnieni od szychty.

Dzisiaj, kiedy lojalności, odwagi i zapału jest jak na lekarstwo, górnicy są najlepszym dowodem na to, ile jest w stanie wytrzymać człowiek, pracując w jednych z najbardziej wrogich warunków. Więcej: strzegąc bezpieczeństwa kolegów, bez wahania oddadzą za nich życie; są niczym kopalniana gwardia.

Przez lata funkcjonują w ramach sprawnego systemu, wykonując dzień w dzień te same rytuały. Ostatni papieros. Łaźnia, lampownia, pobranie aparatu ucieczkowego. Podział załogi. Pędząca winda. Pięćdziesiąt sekund świstu w uszach. I świadomość, że od pierwszego telefonu po wyjeździe na powierzchnię dzieli ich osiem godzin i ponad kilometr skał nad głową. Dalibyście radę?

Wierzę, że czytając tę książkę, zakochacie się w jej bohaterach podobnie jak ja. Wzruszycie się, zaśmiejecie w głos i czasami braknie wam tchu. Jak mnie, ekipie realizującej serial i Karolinie Macios, autorce książki.

Dziękuję wszystkim bohaterom serialu Górnicy PL, że zgodzili się wpuścić mnie wraz z ekipą filmową do swojego podziemnego świata. Miejsca, które z jednej strony przeraża ciemnością i złowieszczymi dźwiękami, a z drugiej tak uzależnia, że tęsknisz do kolejnego zjazdu.
Agnieszka Bujas
producent i reżyser serialu Górnicy PL

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Górnicy

2019-01-28
Książka ta to dopełnienie serialu, który emitowany jest na kanale Discovery Channel o tej samej nazwie. Karolina Macios, autorka tej pozycji postanowiła wprowadzić odbiorców wgłąb Ziemi i poprzez słowo pisane przekazać wszystkie jej odczucia i emocje nie opuszczające jej po zejściu setki metrów pod ziemię. Książkę tworzą również wypowiadający się tam ludzie, a mianowicie Dawid, Robert i Malwina, którzy pracują w kopalni węgla, Krzysztof i Mariusz - kopalnia miedzi oraz Tomek wraz z Olkiem w kopalni soli. To właśnie ich życie i doświadczenia poznałam, to ich punkt widzenia i miłość do swojego zawodu. Część z tych osób zajmuje się górnictwem przez swoje korzenie, część przez swój własny, świadomy wybór. Jednak pomimo różnic wieku, płci, wydobywanego surowca - każdy z nich usilnie walczy z krzywdzącym stereotypem brudnego górnika, który po pracy chodzi na piwo, nie rozstaje się z kilofem i nie zna innych tematów niż kopalnia. Jak sami przyznają, kopalnia to ich całe życie, jednak skupiają się również na rodzinie, która jest najważniejsza. Opowiadają o tragicznych wypadkach, o które w tak trudnych warunkach nie trudno, o swoich zabawnych historiach, o żartach z młodych, niedoświadczonych, nowo zatrudnionych górników. To wszystko sprawia, że możemy przekonać się, że każdy z nich jest po prostu człowiekiem, który kocha swoją jakże niebezpieczną pracę. Wszyscy zapewniają, że nie każdy jest stworzony do pracy w kopalni, gdzie brud, wysoka temperatura, wąskie korytarze, mogą doprowadzić człowieka do rezygnacji z tego zawodu. Co mnie najbardziej ujęło to to, jak bardzo w pracy górnika ważne jest zaufanie do drugiej osoby. Tam nikt nie pracuje sam - tam, pod ziemią zawsze jest zespół, grupa, drużyna ludzi. Każdy z nich wie, że schodząc pod ziemię może już nie wyjść, jednak ma tą świadomość, że pomoc nadejdzie od każdego członka ekipy.
Książka porusza bardzo interesujący temat, poznajemy w niej wiele ciekawostek dotyczących górnictwa, zawiera również zdjęcia, które przybliżają czytelnikowi to czego nie może na co dzień zobaczyć. Teraz czas na zobaczenie serialu! Książkę jak najbardziej polecam!

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.