Szaflarska. Grać, aby żyć  - Katarzyna Kubisiowska | okładka
W.A.B.

Szaflarska. Grać, aby żyć Katarzyna Kubisiowska

Oprawa miękka

Pierwsze wydanie: 2019-07-17

Liczba stron: 304

Wydawnictwo: W.A.B.

Cena katalogowa: 39,99 zł

Rok wydania: 2019

39,99 zł

W sprzedaży od 2019-07-17.

Opis

Wspaniała, jedna z najlepszych polskich aktorek, ikona- Danuta Szaflarska.

Urodzona w 1915 roku we wsi Kosarzyska. Kiedy aktorka miała 9 lat zmarł jej tata. Z kochana matką i bratem opuściła wieś i zamieszkała w Nowym Sączu. Od najmłodszych lat była zakochana w teatrze. Z innymi dziećmi na wsi odgrywali różne scenki. Poważniejsza przygoda z teatrem rozpoczęła się dzięki jej nauczycielowi Bolesławowi Barbackiemu, który słysząc głos Szaflarskiej kazał jej następnego dnia udać się do teatru.

Aktorka pragnęła zostać lekarzem. W tamtych czasach studia okazały się zbyt kosztowne. Uczyła się w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie. W czasie trwania roku akademickiego zachorowała na tyfus. Doszła do zdrowia dzięki swojej mamie. Jej przyjaciele ze szkoły namówili ją na studia aktorskie. Podchodząc do rekrutacji Szaflarska była kompletnie nieprzygotowana. W komisji zasiadły wybitne osobistości. Opowiedziała o swojej chorobie, przedstawiła fragment o śmierci Janka Muzykanta. Jeden z członków komisji wściekł się i wyrzucił Szaflarską za drzwi. Jednak widział w niej potencjał. Wyszedł za nią i polecił jej przeczytać "Pięćdziesiąt lat teatru" Orlicza. Po przeczytaniu lektury została przyjęta.

Tak rozpoczęła się piękna, lecz niekiedy kręta droga na szczyt kariery. Przez całe swoje stuletnie życie, aż po ostatnie miesiące pozostawała w teatrze. Książka przedstawia aktorkę, taką jaką znali ją jej najbliżsi. Aby żyć, musiała grać. Niezwykła historia aktorki, która swój zawód postawiła ponad wszystko.

Polecane bestsellery

Rozmowa z Danutą Szaflarską

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Danuta Szaflarska

2019-05-20
Niesamowita postać o bardzo bujnej przeszłości. Aktorka, która zasługuje na to miano. Nie znam ani jednego aktora, który byłby tak charyzmatyczny jak cudowna Danuta Szaflarska. Pasja, którą pielęgnowała od najmłodszych lat, mimo że chciała zostać lekarzem (całe szczęście, że nie!) życie potoczyło się zgodnie z najcudowniejszym dla nas- czytelników- scenariuszem i przez tak wiele mogliśmy oglądać wybitnie uzdolnioną aktorkę, która całe swoje życie poświęciła grze. Niesamowita książka, z której możemy poznać bardziej prywatne wiadomości z życia tej wybitnej osoby.

Szaflarska. Grać, aby żyć

2019-05-20
Dwukrotnie zamężna i dwukrotnie rozwiedziona. Kobieta, której biografia to niezliczone wersy testu. Wymieniając same tytuły sztuk, w których grała można dostać zawrotu głowy. Ponad 100 ról filmowych i 80 teatralnych. To coś niepojętego. Przecież to trzeba poświęcić całe życie, aby zdążyć i tak faktycznie było. Szaflarska poświęciła całe swoje jestestwo na swojej pracy. Przykro mi, że teraz trudno odnaleźć taką aktorkę, która, jak Szaflarska olśniewałaby swoim urokiem i wdziękiem. Cudowna książka- biografia. Bardzo polecam

Aktorka idealna

2019-05-20
Panią Danutę Szaflarską kojarzę z roli Matki Teresy z Kalkuty w „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem", zdaję sobie sprawę, że to rola przed, którą autorka zagrała w wielu innych znakomitych filmach. Jestem dość młoda i dopiero poznaję świat „starego kina", który obecnie zawładnął moim życiem. Idealnie było zacząć od tego tytuły. Zachęcam też młodsze osoby, które tej wybitnej aktorki nie znają. Można bardzo się zdziwić jak kiedyś wyglądało życie aktorów (porównując do obecnych czasów)

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.