Tajemnice watykańskich proroctw. Jak Kościół bada zjawiska nadprzyrodzone - John Thavis | okładka
Znak

Tajemnice watykańskich proroctw. Jak Kościół bada zjawiska nadprzyrodzone John Thavis

Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2016-03-07

ISBN: 978-83-240-4094-0
EAN: 9788324040940
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Znak
Format: 144x205mm
Cena katalogowa: 36,90 zł
Tłumaczenie: Matylda Biernacka

36,90 zł 24,99 zł

Produkt niedostępny

Opis

Czy Watykan boi się zjawisk nadprzyrodzonych?

Objawienia, proroctwa, cudowne uzdrowienia i opętania. Wszystkie łączy jedno – trudno je wytłumaczyć, odwołując się wyłącznie do naukowych argumentów. Natomiast Watykan zadziwiająco często nabiera w tych sprawach wody w usta. Tymczasem pytania, które pozostają bez odpowiedzi, rozpalają umysły wielu chrześcijan. Dlaczego Kościół nie chce uznać objawień w Medjugorie? Dlaczego kuria rzymska starała się zatuszować egzorcyzmy odprawiane przez papieża Franciszka? Dlaczego wokół procesów o uznanie świętości bł. Matki Teresy i św. Jana XXIII narosło tyle niejasności?

John Thavis – człowiek, który o Watykanie wie niemal wszystko – zdradza tajemnice, jakie sam odkrył w czasie trzydziestoletniej pracy w kurii rzymskiej, oraz porusza tematy, o jakich jeszcze nikt nigdy nie odważył się głośno powiedzieć. Są rzeczy, które trudno ogarnąć rozumem.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Warta polecenia, jeżeli ktoś nie szuka sensacji

2019-02-07
Na wstępie należy zacząć od tego, że nie jest to książka w której znajdziemy szokujące historie jak z powieści Dana Browna. Jest to rzetelne przedstawienie zasad, procesów i procedur panujących w Watykanie.

W książce Johna Thavisa możemy zobaczyć jak wyglądają procedury uznawania świętości, objawień, cudownych uzdrowień oraz egzorcyzmy. Może szokować między innymi sposób zarządzania i rozdzielania między poszczególne parafie relikwiami świętych. Czy to nie jest już bezczeszczeniem zwłok zmarłych? Na to pytanie można sobie odpowiedzieć samemu bo jednocześnie nawet Watykan nie był w stanie zapanować nad handlem relikwiami.

Kolejnym ciekawym tematem poruszonym w książce są egzorcyzmy. I tu pojawia się chyba największy problem Watykanu... Mimo, że są procedury które jaśnio określają sposób postępowania w przypadku wystąpień opętań to Watykan chciałby stanąć trochę z boku licząc, że parafie same sobie z tym problemem poradzą a jednocześnie nie zezwalając na zwiększenie liczby księży egzorcystów.

W książce autor przedstawia także sposób uznawania cudownych uzdrowień za wstawiennictwem i cały ogrom biurokracji z tym związany. Jest to temat bardzo skomplikowany ponieważ Watykan bardzo rzetelnie podchodzi do analizy wszystkich danych a cudowne uzdrowienia są wymogiem uznania świętości. Wiąże się to z bardzo długim czasem postępowania a także z olbrzymimi kosztami co może zadecydować o sukcesie bądź porażce procesu.

Podsumowując moje wrażenia po przeczytaniu tej książki mogę ją polecić wszystkim, którzy szukają rzetelnych informacji o sposobie pracy watykańskich przedstawicieli. Można zarzucać władzom kościelnym, że często nabierają wody w usta nie chcąc się odnosić do sytuacji niejasnych i niewytłumaczalnych ale kto przeczyta tą książkę dowie się dlaczego.

Jeżeli ktoś szuka sensacji oraz teorii spiskowych to na pewno będzie mocno zawiedziony...

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.