Daphne du Maurier

Daphne du Maurier (ur. 13 maja 1907 w Londynie, zm. 19 kwietnia 1989 w Par) bestsellerowa pisarka brytyjska, autorka popularnych powieści romantycznych oraz opowiadań. Urodzona w Londynie autorka znaczną część życia spędziła w Kornwalii, gdzie też rozgrywa się większość akcji jej dzieł literackich. Daphne du Maurier dorastała w artystycznej rodzinie, od najmłodszych lat obcując ze sztuką i kulturą. Dziedzictwo literackie autorki określane jest mianem literatury romantycznej, kobiecej, z czym nie zgadzała się sama Daphne du Maurier. W tekstach jej autorstwa wielokrotnie przewijają się wątki paranormalne, a trzymająca w napięciu atmosfera, w jakiej autorka utrzymuje akcję, jest poważna i mroczna.

Daphne du Maurier – kult Rebeki


Wydana w 1938 roku powieść „Rebeka” przyniosła Daphne du Maurier ogólnoświatową sławę. Utrzymana w mrocznej atmosferze opowieść o miłości, tajemnicy i zbrodni „Rebeka”, na stałe wpisała się w świadomość czytelników, a nazwa posiadłości Manderley jest powszechnie znana i kojarzona z akcją powieści. „Rebeka” nigdy nie wyszła z druku i doczekała się kilkukrotnych adaptacji. Najsłynniejszą ekranizacją powieści du Maurier jest ta dokonana przez Alfreda Hitchcocka w 1940 roku, za którą reżyser otrzymał Oskara w kategorii Najlepszy Film Roku. Pierwszą teatralną adaptację powieści nadzorowała sama Daphne du Maurier. Jej sztukę z dużym sukcesem wystawiono w 1940 roku w Londynie. Najnowsza ekranizacja „Rebeki” w reżyserii Bena Wheatley to adaptacja powieści, przygotowana przez serwis streamingowy Netflix.

Sława i cienie kariery autorki


Bogata twórczość Daphne du Maurier to liczne powieści i opowiadania, z których część została zekranizowana. Do najważniejszych pozycji w dorobku autorki zaliczyć należy takie książki, jak: „Kozioł ofiarny”, „Dom na Strandzie” i „Generał króla”. Powieści Daphne du Maurier, które zostały zekranizowane to między innymi „Jamaica Inn”, „Zatoka Francuza”, „Moja kuzynka Rachela”. Filmy „Ptaki” (1963) oraz „Nie oglądaj się teraz” (1973) powstały na motywach opowiadań brytyjskiej autorki. Wraz ze wzrostem popularności i rozwojem kariery du Maurier wycofała się z życia publicznego, przez co odbierana była jako niedostępna i powściągliwa. Cieniem na karierze Daphne du Maurier kładły się ponawiane oskarżenia o plagiat, które nasilały się szczególnie w okresie premier filmowych, opartych na twórczości autorki.

Lista książek: Daphne du Maurier

Nowość
Rebeka - Du Maurier Daphne | mała okładka
-27 %

Rebeka

Daphne du Maurier

7.4 / 10 (4020 ocen)

39,90 zł

29,12 zł

Kozioł ofiarny - Maurier du Daphne | mała okładka

Kozioł ofiarny

Daphne du Maurier

7.2 / 10 (199 ocen)

34,90 zł

25,59 zł

Rebeka - Maurier Daphne du | mała okładka

Rebeka

Daphne du Maurier

7.5 / 10 (4020 ocen)

35,90 zł

26,32 zł

Moja kuzynka Rachela
 - Daphne du Maurier | mała okładka
-27 %

Moja kuzynka Rachela

Daphne du Maurier

41,90 zł

30,58 zł

Rebeka - Daphne du Maurier | mała okładka

Rebeka

Daphne du Maurier

7.6 / 10 (4020 ocen)

42,90 zł

31,31 zł