Eric Voegelin

Eric Voegelin (1901 - 1985) to wybitny filozof niemiecki, w latach 1938- 1958 przebywający na emigracji w USA. W swych pracach nawiązywał do tradycji filozofii klasycznej. Był twórcą oryginalnej koncepcji historycznej, w myśl której opozycję w stosunku do prawdziwej filozofii stanowi gnoza, której współczesnymi objawami są m.in. komunizm i faszyzm.

Lista książek

Lud boży

Eric Voegelin

Książka przedstawia korzenie doktryn totalitarnych, zwłaszcza marksizmu, tkwiące - zdaniem autora - w średniowiecznej herezji gnostycyzmu. Lud Boży jest pełniejszą wersją rozważań na ten temat przedstawionych w wydanej po polsku Nowej nauce polityki. War

Więcej

0,00 zł

Od oświecenia do rewolucji

Eric Voegelin

Eric Voegelin (1901-1985) był myślicielem niezwykle oryginalnym, idącym pod prąd dominującym filozoficznym i ideologicznym koniunkturom. Uczył nas, że musimy zakorzeniać się w tradycji greckiej i chrześcijańskiej. Wierzył w moc objawienia i prawdę odkrywaną przez Sokratesa i Platona. Napisał wiele dzieł poświęconych przemianom europejskiej świadomości. Momentem zasadniczym dla dziejów umysłowości współczesn[...]

Więcej

65,00 zł

44,72 zł

Arystoteles

Eric Voegelin

Książka Erica Voegelina `Arystoteles`, poświęcona filozofii politycznej Arystotelesa, to część dzieła Order and History, ukazującego istnienie w filozofii dwóch nurtów: Jedni filozofowie posługują się symbolami, aby uchwycić transcendencję, inni je krytykują, nie biorąc pod uwagę ich symbolicznej natury. Oczywiście najważniejszą taka parą są Platon, bohater poprzedniego tomu, i Arystoteles.
Mikołaj Szymańsk[...]

Więcej

17,00 zł

Izrael i Objawienie

Eric Voegelin

Wydanie tej książki wypełnia bolesną lukę w polskiej literaturze. O ile nie brakuje nam przekładów klasycznych prac dotyczących problemów współczesnych, o tyle klasyczne filozoficzno-polityczne prace dotyczące przeszłych okresów nierzadko nie są wciąż szerzej znane. Szczególnie odnosi się to do dziejów biblijnego Izraela, który bez wątpienia stanowi jedne z kluczowych filarów europejskiej kultury.
prof. Paw[...]

Więcej

58,00 zł

38,53 zł

Epoka ekumeniczna - Eric Voegelin | mała okładka
-37 %

Epoka ekumeniczna

Eric Voegelin

„Epoka ekumeniczna” to czwarty tom studium „Order and History”, będącego opus magnum w dorobku Erica Voegelina, jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych filozofów polityki.

Voegelin kontynuuje w tej książce badania, które podjął we wcześniejszych tomach, doprowadzając narrację do czasów upadku cesarstwa rzymskiego. Można w niej znaleźć także obszerne odwołania do paralelnych fenomenów w kulturach az[...]

Więcej

58,00 zł

36,51 zł

Poszukiwanie ładu

Eric Voegelin

„Poszukiwanie ładu” to ostatni, piąty tom studium „Order and History”, będącego opus magnum w dorobku Erica Voegelina, jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych filozofów polityki.
Choć pracę nad „Poszukiwaniem ładu” przerwała śmierć autora, tom ten posiada samoistną wartość i można go potraktować zarówno jako zakończenie, jak i – wstęp do całego „Order and History”. Szczególną uwagę w tej książce zwr[...]

Więcej

33,00 zł

20,77 zł

Świat polis

Eric Voegelin

Eric Voegelin, jeden z wybitnych i wpływowych uczonych minionego wieku, którego sława staje się z dnia na dzień większa, proponuje w „Świecie polis” wnikliwą analizę dziejów Grecji. Znajduje świeże i mało oczywiste tropy i odniesienia, ukazując historię polis w świetle napięcia między religią, kulturą a polityką.
To lektura dla każdego, kogo obchodzą sprawy wolności i jej ograniczeń, a przede wszystkim dzie[...]

Więcej

49,00 zł