Jonathan Littell

Urodził się w rodzinie żydowskiej. Jego przodkowie, o nazwisku Lidsky, opuścili Polskę w końcu XIX wieku, po pogromach w wyniku zamachu na cara Aleksandra II. Jego ojcem jest pisarz Robert Littell, autor powieści szpiegowskich. Od trzeciego roku życia mieszkał i kształcił się we Francji. Ukończył Uniwersytet Yale’a. Obecnie mieszka w Barcelonie.

W latach 1994–2001 pracował w międzynarodowej organizacji humanitarnej Action Internationale Contre la Faim.

Littel opublikował we Francji w 2006 jedną z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych ze swoich powieści "Łaskawe", wydaną w Polsce w 2008 roku. Powieść opowiada historię-wspomnienia służącego na froncie wschodnim II wojny światowej fikcyjnego oficera SS Maximiliana Aue. Książka ta cieszyła się dużą popularnością – w ciągu pierwszych 6 tygodni sprzedało się ok. 280 tys. egzemplarzy. Książka zdobyła najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką – Nagrodę Goncourtów (za rok 2006) oraz wiele innych francuskich wyróżnień, m.in. nagrodę Akademii Francuskiej. Chociaż oceny krytyków nie zawsze były jednoznaczne, o czym świadczyć może nagroda Bad Sex in Fiction Award z 2009.

Jego wcześniej opublikowane prace to powieść cyberpunkowa "Bad Voltage" (1989) i raport wywiadowczy na temat organów bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
Do jego późniejszych publikacji należą: "Stara historia. Nowa wersja", "Suche i wilgotne" czy "Zapiski z Homs".

Lista książek

Stara historia Nowa wersja - Jonathan Littell | mała okładka
-33 %

Stara historia Nowa wersja

Jonathan Littell

Intelektualista. Prowokator. Eksperymentator. Powrót wielkiego powieściopisarza.
Po dwunastu latach od wydania Łaskawych, monumentalnej powieści o kulisach Zagłady, jednej z najważniejszych książek XXI wieku, Jonathan Littell powraca do gatunku, który zarzucił na rzecz reportażu i eseistyki.
Bohater Starej historii błąka się po miejscach przypominających labirynt, wplątuje w niezrozumiałe wydarzenia, tworzy[...]

Więcej

44,90 zł

30,15 zł

Łaskawe

Jonathan Littell

Arcydzieło światowej literatury!
Jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XXI wieku. Wspomnienia Maximiliana Aue, fikcyjnego nazisty, biorącego udział w eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej, to wielowątkowa i znakomicie udokumentowana epopeja o spotkaniu Człowieka ze Złem. Ukazuje kulisy Zagłady i rolę, jaką w jej przygotowaniu odegrali technokraci i eksperci: prawnicy, eko[...]

Więcej

69,90 zł

46,94 zł

Łaskawe

Jonathan Littell

Literacka sensacja i światopoglądowa prowokacja. Najgłośniejsza i najbardziej kontrowersyjna książka ostatnich lat. Światowy megabestseller – ponad milion sprzedanych egzemplarzy!

Łaskawe to fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS, Maximiliana Aue, doktora prawa konstytucyjnego, miłośnika muzyki, literatury i filozofii, a jednocześnie nazistowskiego zbrodniarza, któremu po wojnie udało się uniknąć kary i zn[...]

Więcej

59,90 zł

41,63 zł

Zapiski z Homs

Jonathan Littell

Arabska wiosna okiem Jonathana Littella
Mistrzowski reportaż z masakrowanego miasta, pisany na gorąco w samym centrum wydarzeń.
Styczeń 2012, miasto Homs, Syria.
Serie z kałacha, naloty, bombardowania.
Tłumy na demonstracjach i krwawe represje władzy.
Inwigilacje, pobicia, tortury w więzieniach.
Snajperski obstrzał na ulicach.
Brutalne gwałty na kobietach.
Podrzynanie gardeł dzieciom…
Jedyna pewna rzecz to [...]

Więcej

34,90 zł