Maciej Zaremba Bielawski

Polsko-szwedzki dziennikarz i pisarz. Urodzony 12 marca 1951 w Poznaniu.
Emigrował do Szwecji w 1969 roku w wyniku antysemickiej kampanii. Jest absolwentem Uniwersytetu Sztokholmskiego na którym ukończył historię idei.
Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczął w 1981 roku, pisał m.in. do Dagens Nyheter i Expressen.
W 2013 był członkiem, a w latach 2014–2016 przewodniczącym jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
W 2012 za „za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za upowszechnianie wiedzy o Polsce” otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasług Rzeczypospolitej Polskiej.

Dwukrotny laureat nagrody Akademii Szwedzkiej.
Od 2009 doktor honoris causa Uniwersytetu w Lund.

Jego żoną jest Agneta Pleijel, która również jest pisarką.

Lista książek

Higieniści. Z dziejów eugeniki - Zaremba Bielawski Maciej | mała okładka
-41 %

Higieniści. Z dziejów eugeniki

Zaremba Bielawski Maciej

W sierpniu 1997 roku uwaga światowych mediów skupiła się na Sztokholmie. Czy to prawda, że demokratyczne państwo dobrobytu w imię „higieny rasy” aż do lat 70. XX wieku zmuszało tysiące obywateli do operacji pozbawiających płodności? Że socjaldemokratyczne władze Szwecji dzieliły ludzi na „pożytecznych” i „małowartościowych”? Jak to możliwe, że media przez tyle lat nie podjęły tematu? Tydzień później rząd Sz[...]

Więcej

39,90 zł

23,59 zł

Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji - Zaremba Bielawski Maciej | mała okładka
-34 %

Polski hydraulik i najnowsze opowieści ze Szwecji

Zaremba Bielawski Maciej

Nowe wydanie "Polskiego hydraulika", reportaży Macieja Zaremby Bielawskiego, reportera czołowego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter", autora głośnych książek w tym wydanej ostatnio autobiografii "Dom z dwiema wieżami" nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.
Nie jest przypadkiem, że to właśnie Szwecja stała się w ostatnich latach przedmiotem czarnych mitów i opowieści fan[...]

Więcej

44,99 zł

29,60 zł

Dom z dwiema wieżami - Zaremba Bielawski Maciej | mała okładka
-40 %

Dom z dwiema wieżami

Zaremba Bielawski Maciej

Jako dziecko Maciej był dumny z rodowego herbu i przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem. Kiedy miał siedemnaście lat, usłyszał od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”. Był grudzień 1968 roku, a on poznał właśnie pierwszą z wielu tajemnic swojej rodziny.

Dom z dwiema wieżami to fascynująca próba rekonstrukcji rodzinnej historii, która dotąd pełna była przemilczeń. To rzecz o rodzicach – ojcu, reformatorze p[...]

Więcej

45,00 zł

26,85 zł

Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji

Zaremba Bielawski Maciej

Drugie wydanie wzbogacone o cztery nowe reportaże: o poprawności politycznej, o pladze mobbingu i o inwazji rynku na szkoły i szpitale.

Więcej

39,99 zł

27,70 zł