Oksana Zabużko

Oksana Zabużko jest ukraińską poetką i eseistką, urodzoną 19 września 1960 roku w Łucku. Posiada tytuł doktora filozofii, uzyskany na Uniwersytecie Kijowskim. Wykładowczyni filologii ukraińskiej na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Obecnie mieszka w Kijowie. Oksana Zabużko w swojej twórczości porusza tematy związane z feminizmem i problemami postkolonializmu. Książki autorki były tłumaczone na wiele języków.

Oksana Zabużko – autorka poruszająca ważne tematy


Największym sukcesem wydawniczym Oksany Zabużko była książka opublikowana w 1996 roku pt. „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”. Autorka w sposób dosadny przedstawia obraz ludzkiej psychiki, która doświadczyła grozy systemu komunistycznego. Publikacja uznana jest za pierwszy manifest ukraińskiego feminizmu. W 2013 roku ukazała się książka pt. „Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską”. Dzięki tej książce czytelnik może poznać problemy, z jakimi boryka się współczesna Ukraina. Jest to również zbiór pełen interesujących i ciekawych informacji na temat Ukrainy.

„Planeta Piołun” – eseje dotyczące sytuacji w Ukrainie


W dniu 23 lutego 2022 roku, czyli w przeddzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę wydana została książka Oksany Zabużko pt. "Planeta Piołun”. Jest to zbiór esejów, dedykowany polskim czytelnikom, które zostały napisane po zajęciu Krymu przez Rosjan w 2014 roku. Autorka dzieli się z czytelnikami przemyśleniami na temat katastrofy w Czarnobylu, stosunkiem Ukraińców do władz sowieckich czy informacjami na temat Wielkiego Głodu z 1933 roku.

Lista książek: Oksana Zabużko

Bestseller

46,99 zł

28,71 zł

59,00 zł

Badania terenowe nad ukraińskim seksem - Oksana Zabużko | mała okładka
-34 %

Badania terenowe nad ukraińskim seksem

Oksana Zabużko

6.3 / 10 (199 ocen)

44,99 zł

29,67 zł