Yusef Komunyakaa

Yusef Komunyakaa urodził się w 1947 roku w Bogalusie, w Stanach Zjednoczonych. Ten poczytny autor pisze przede wszystkim utwory liryczne, eseje i recenzje. W 2005 roku brał udział w cyklu spotkań organizowanych przez wydział polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Yusef Komunyakaa uczestniczył w nich razem z Wisławą Szymborską i Edwardem Hirschem. Autor zajmuje się również analizą muzyki jazzowej. W twórczości poety można znaleźć paralele do wydarzeń związanych z historią Polski.

Yusef Komunyakaa – uznany amerykański liryk


Yusef Komunyakaa przez cały okres swojej twórczości wydał prawie dwadzieścia tomów poetyckich. Można do nich zaliczyć takie publikacje, jak: „Pochwała miejsc ciemnych” i „Niebieska godzina”. Ostatni tom autora, pt. „Everyday Mojo Songs of the Earth: New and Selected Poems”, wydany został w 2021 roku. Wiersze Yusefa Komunyakaa są niezwykle charakterystyczne. Przedstawiają one zamiłowanie autora do gatunków muzyki, takich jak jazz i blues. Twórczość autora ma za zadanie pobudzić wyobraźnię czytelnika.

Prestiżowe wyróżnienie


W 1993 roku Yusef Komunyakaa otrzymał jedno z najbardziej pożądanych wyróżnień, jakim jest Nagroda Pulitzera. Przyznana została mu ona za tomik poezji pt. „Neon Vernacular”. W zawartych tam wierszach, autor w nowatorki i nietuzinkowy sposób przedstawił kulturę oraz tradycje afroamerykańskie. Yusef Komunyakaa przekazuje w swojej twórczości wspomnienia z dzieciństwa, spędzonego na południu Stanów Zjednoczonych.

Lista książek: Yusef Komunyakaa

Niebieska godzina - Komunyakaa Yusef | mała okładka
-32 %

Niebieska godzina

Yusef Komunyakaa

7.0 / 10 (3 oceny)

30,53 zł 31,43 zł - najniższa cena 44,90 zł - cena detaliczna