Imię powietrza - W.S Merwin  | okładka
Znak

Imię powietrza W.S Merwin

Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2013-06-03

ISBN: 978-83-240-2086-7
EAN: 9788324020867
Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski
Liczba stron: 128
Wydawnictwo: Znak
Format: 144x205
Cena katalogowa: 27,90 zł

27,90 zł 18,97 zł

Produkt niedostępny

Opis

Pierwszy polski tomik laureata Nagrody Herberta

W.S. Merwin urodził się w Nowym Jorku w roku 1927. Po studiach na Uniwersytecie Princeton pracował w latach 1949–1951 jako prywatny nauczyciel we Francji, Portugalii i na Majorce. Debiutował zbiorem wierszy "A Mask for Janus" (1952). Jest autorem przeszło dwudziestu tomów wierszy, sztuk teatralnych, utworów prozatorskich i wspomnieniowych oraz licznych przekładów na angielski, m.in. klasyki takiej, jak Poemat o Cydzie, Żywot Łazika z Tormesu, Pieśń o Rolandzie, Czyściec Dantego, wierszy Mandelsztama, Nerudy, Garcii Lorki, poetów francuskich i japońskich – za co otrzymał The PEN Translation Prize. Był wyróżniany najbardziej prestiżowymi nagrodami, m.in. Pulitzerem (dwukrotnie), National Book Award, Bollingen Prize, Wallace Stevens Award. Przewodniczył Akademii Poetów Amerykańskich, zaś w latach 2010–2011 piastował godność Poety Laureata Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.

W.S. Merwin znany jest ze swojej działalności ekologicznej i pacyfistycznej (protestował przeciwko wojnom w Wietnamie, Iraku i Afganistanie). W roku 1976 przeniósł się na Hawaje, by studiować tam buddyzm Zen. Mieszka w Haiku na wyspie Maui, gdzie w swojej 19 akrowej plantacji posadził i hoduje ponad 800 rzadkich gatunków palm i drzew zagrożonych wyginięciem.

W roku 2013 został pierwszym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Rafał Siemko, portal Noir Cafe

Imię powietrza to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników poezji. Merwin być może nie jest jeszcze uznawany za poetę najważniejszego w swoim kręgu, ale ważne jest to, że Amerykanin jest w swojej twórczości mocno zeuropeizowany, a co więcej – poprzez duchowe pokrewieństwo z najwybitniejszymi polskimi poetami XX wieku (Miłosz, Herbert, Szymborska) będzie dla nas bardzo swojski."

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Nieuchwytne

2013-11-19
Pokaz kunsztu i finezji Williama Stanley'a Merwina. Poezja pisana niezwykłym i trafiającym do czytelnika językiem. Nieuchwytne i napisane ze smakiem wiersze. To bez wątpienia niedoceniany poeta, którego warto znać. Polecam wszystkim.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.