Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej - Michał Rusinek | okładka
Znak

Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej Michał Rusinek

Oprawa: Twarda, wersja z płytą CD

Pierwsze wydanie: 2016-01-27

EAN: 9788324043477
Wydawnictwo: Znak
Cena katalogowa: 49,90 zł
Rok wydania: 2016

Inne wydania

Twarda, wydanie pierwsze

więcej

49,90 zł 33,93 zł

Produkt niedostępny

Opis

Wisława Szymborska, której do tej pory nie znaliśmy. 

Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego.

Edycja specjalna z płytą CD. Bestsellerową opowieść o Noblistce czyta Michał Rusinek.


Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.

W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy.
To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.

Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.


Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.

Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden Autor.

>

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Zwyczajnie/nadzwyczajnie

2020-05-12
Michał Rusinek w książce "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" tak właśnie pisze o noblistce - zwyczajnie. Trochę jak o "starszej pani" z sąsiedztwa, z którą miło się rozmawia, dla której jest się życzliwym i pomocnym. To że w "starszej pani" ukrywa się poetycki geniusz... Ba! To już rzecz nadzwyczajna!
Dzięki książce czytelnik poznaje Wisławę Szymborską jako wielbicielkę spotkań towarzyskich ( czy może precyzyjniej - przyjacielskich) pełnych żartu i pomysłowości gospodyni. Ach, chciałoby się choć raz wziąć udział w loteryjce i wygrać jakiś nietypowy gadżet. A nawet zdecydować się na bierne palenie w tak wspaniałym towarzystwie.
Szymborska u Rusinka to poetka, która najczęściej żyła jak każdy z nas, zwyczajnie. Jadła smażone skrzydełka, nie lubiła zajmować się rachunkami, męczył ją tłum. Nie każdy jednak z nas na skrawku papieru pisze dzieła godne szwedzkiego wyróżnienia.

Pogodny, wzruszający portret niezwyczajnego człowieka.

2019-02-07
Właśnie skończyłam czytać "Nic zwyczajnego". Wielka szkoda. Kilka wieczorów spędziłam w bardzo miłym, zabawnym, interesującym towarzystwie Pani Wisławy Szymborskiej, Jej sekretarza, przyjaciół, tłumaczy, ludzi kultury z różnych stron świata i "zwykłych" czytelników. Najbardziej ucieszył mnie list strażaka z Teksasu, który, ponieważ jednozdaniowy, pozwolę sobie przytoczyć w całości "Pani napisała to, co ja przez całe życie myślałem, tylko nie umiałem tego wyrazić". Przypomniałam sobie, jak wiele lat temu codziennie wieczorem czytałam po trzy wiersze WS i z uśmiechem każdy recenzowałam mniej więcej w taki sam sposób: No tak! Oczywiście, że tak! Tak jest, tak właśnie się zdarza.
Z takim samym uśmiechem, oprócz ostatnich stron, pochłonęłam wspomnienia Pana Michała Rusinka.
Serdecznie polecam wszystkim rakom, jak i całemu zodiakowi!
D.B.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.