Pianista - Władysław Szpilman  | okładka
Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze

Pierwsze wydanie: 2002-01-16

ISBN: 978-83-240-0230-6
EAN: 9788324002306
Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski
Liczba stron: 216
Wydawnictwo: Znak
Format: 137 × 204 mm
Cena katalogowa: 26,00 zł
Wstęp i opracowanie: Andrzej Szpilman. Fragmenty pamiętnika: Wilm Hosenfeld. Posłowie: Wolf Biermann

26,00 zł 17,68 zł

Produkt niedostępny

Opis

Od momentu ukazania się wydania niemieckiego w roku 1998 książka Szpilmana stała się światowym wydarzeniem. Została przetłumaczona na osiem języków, miała entuzjastyczne recenzje w wielu opiniotwórczych pismach na świecie.

Pisane na gorąco wspomnienia młodego pianisty z warszawskiego getta są fascynującym, choć straszliwym zapisem sześciu lat zwycięskiej walki ze stałym zagrożeniem śmiercią. Autor plastycznie odmalowuje pierwsze, stosunkowo „normalne” miesiące wojny, i rosnącą grozę osaczenia, zamknięcia, głodu i strachu. Pokazuje zwykłe ludzkie pragnienie spokoju i bestialstwo, tchórzliwość i odważną wielkoduszność.

Wbrew obowiązującym stereotypom, poszczególne cechy nie są przypisane do narodowości: są i dobrzy Niemcy, i gotowi nieść Żydom pomoc Polacy, i współpracujący z nazistami Żydzi. Ponad podziałami jest również umiłowanie muzyki, która - w sensie dosłownym - kilkakrotnie uratowała Szpilmanowi życie.

Roman Polański od dawna zamierzał zrobić film o Holocauście. Wspomnienia Szpilmana okazały się materiałem, na jaki czekał.

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Liczy się, aby przeżyć

2008-10-15
"Pianista" to nie tylko książka o przeżyciach autora w wojennych "murach" Warszawy, ale także o umiłowaniu życia. Co jesteśmy w stanie zrobić, by przeżyć? Co budzi się w człowieku w momencie zagrożenia? Książka doskonale oddaje ówczesny strach ludzi "przed każdym pukaniem" do drzwi, a przez to czytelnik odbiera ją niemal wszystkimi zmysłami.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.