W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa - Elisabeth Asbrink | okładka
Wielka Litera

W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa Elisabeth Asbrink

Oprawa miękka

Pierwsze wydanie: 2019-05-15

ISBN: 978-83-803-2351-3
EAN: 9788380323513
Liczba stron: 376
Wydawnictwo: Wielka Litera
Format: 135 x 205 mm
Cena katalogowa: 34,90 zł

34,90 zł 21,98 zł

Produkt niedostępny

Opis

Literacki reportaż o dwóch twarzach Szwecji w czasie II wojny światowej.

Gdy życie Żydów w zajętej przez hitlerowskie Niemcy Austrii stało się udręką, Elise i Josef Ulimannowie postanowili, nie zważając na konsekwencje, ocalić swojego 13-letniego syna. Pomysłem na ratunek było wysłanie chłopca do któregoś z bezpiecznych krajów. Tym sposobem Otto trafił do Szwecji. W czasie 5-letniej rozłąki, aż do czasu śmierci Elise i Josefa w Auschwitz w 1944 roku, rodzice napisali do niego ponad 500 listów, na podstawie których Asbrink stworzyła tę piękną opowieść o miłości, ale także tęsknocie, której niejednokrotnie musieli stawić czoła ludzie żyjący w czasach wojny.

Ale w tej historii jest jeszcze jeden bohater. Zafascynowany nazistowskimi ideami, członek faszyzujących szwedzkich organizacji, rówieśnik Ottona i późniejszy twórca IKEI, Ingvar Kamprad. Los łączy chłopców, gdy Otto zatrudnia się na farmie Kampradów. Ingvar miał świadomość, że Otto jest Żydem, Otto wiedział, jakie poglądy ma Ingvar, a mimo to udało im się zaprzyjaźnić.

Historia o życiu, które w momencie rozpadło się w proch, o szukaniu ratunku, o samotnym dziecku zbyt wcześnie wyrwanym z rodzinnego domu, o najgorszej zarazie ludzkości - nienawiści do siebie wzajemnie. To także próba rozliczenia przez autorkę Szwecji i jej wstydliwej historii: niechęci do Żydów, bierności i milczącej zgody na ich zagładę.

Profil autorki w serwisie Facebook

Profil autorki w serwisie Instagram

Wywiad z autorką

Recenzje

Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst przez formularz.

Ukłony dla autorki

2019-05-27
Opowieść o gotowej do najbardziej bolesnych poświęceń miłości rodzicielskiej oraz o przewrotności losu, który łączy życia dwóch, wydawać by się mogło, wrogów. Wielkie brawa dla autorki także za ujawnienie niezbyt chlubnej historii Szwecji.

Zaskoczenie

2019-05-27
Stwierdziłam, że muszę przeczytać tę książkę, gdy zobaczyłam wzmiankę o twórcy IKEI. Pomyślałam: jak to? Twórca IKEI, tej IKEI deklarującej zrównoważony rozwój i CSR, popierał poglądy Hitlera? Niemożliwe? A jednak. Dla mnie osobiście wielkie zaskoczenie! Przeczytałam zatem i powiem tylko jedno: naprawdę warto!

Przeczytajcie

2019-05-27
Do bólu prawdziwa. O miłości ponad wszystko, o przyjaźni ponad poglądami, o historii, o której nie mówi się głośno. Koniecznie przeczytajcie!

Niewyobrażalne

2019-05-27
Pamiętasz czasy, gdy miałeś 13 lat? Choć pewnie wydawało ci się, że jesteś już dorosły, to potrafisz sobie wyobrazić, że miałbyś wyjechać z domu rodzinnego, do obcego kraju, sam, bez kontaktu z rodzicami? Ja nie potrafię. Dlatego chyba ta opowieść tak mną wstrząsnęła. Bardzo polecam.

Jakby to było wczoraj

2019-05-27
Czasy wojny, czasy nienawiści, czasy zła. Gdy tylko przeczytałam książkę poprosiłam wnusia, żeby pomógł mi w tym Internecie napisać coś, bo inni ludzie powinni wiedzieć, że trzeba to przeczytać. Sama przeżyłam wojnę i wiem, co oznacza ten strach, tęsknota, walka o każdy dzień, gdy nie wiesz komu zaufać. Obyście dzieci nigdy nie musiały żyć w takich czasach.

Powiedz, co sądzisz o tej książce

Dodaj recenzję+

Komentarze

Podziel się opinią z innymi czytelnikami i fanami księgarni.